"Siła, odwaga i niezłomność. Takie były tamte kobiety"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:00
- Oleńka jest symbolem wielu kobiet, wielu rodzin, które przeszły piekło na Kresach - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia pisarka Wioletta Sawicka.
Okładka książki Oleńka. Panienka z Białego Dworu
Okładka książki "Oleńka. Panienka z Białego Dworu"Foto: mat. promocyjne

Wioletta Sawicka jest dziennikarką i pisarką związaną od zawsze z Warmią. Mieszka i pracuje w Olsztynie, współpracując z licznymi redakcjami prasowymi, telewizyjnymi oraz radiowymi. Jej specjalnością są reportaże oraz wywiady z ciekawymi ludźmi. Poza pracą dziennikarza, oddaje się pisaniu. Zadebiutowała powieścią obyczajową pod tytułem: "Wyjdziesz za mnie, kotku?", która osadzona została fabularnie w rodzinnym Olsztynie.

17 września 1939 roku Armia Czerwona weszła do Polski. Od tamtego dnia Kresy i Wilno przestały być polskie. To tło cyklu opowieści Sawickiej o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną codziennością: "Oleńka. Panienka z Białego Dworu", "Franka. W obcy domu" i "Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach" (premiera na początku 2021 roku). 

W audycji "Czas pogody" rozmawialiśmy właśnie o tej sadze, zainspirowanej historią rodziny pisarki. - Wieczorami, kiedy było już ciemno, w kuchni, przy oknie, moja babcia, pięknym językiem, trochę wileńskim, trochę białorusko-polskim, opowiadała mi o swoim życiu. To był dla mnie niezwykły czas, miałam może osiem lat - opowiedziała Wioletta Sawicka.

- Babcia powiedziała mi, że jak była młoda to tańczyła w pałacu kadryla. Gdy ją zapytałam, w jakim pałacu, odpowiedziała, że u rodziców, w jej domu. To było jedno zdanie. Dopiero, jak podrosłam dowiedziałam się, co to był za pałac. Zaczęłam szperać. Ta historia we mnie rosła, dojrzewała - podkreśliła gość Zbigniewa Krajewskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:


Posłuchaj
08:35 2020_09_20 PR1_10_39_07_Czas_pogody.mp3 "Siła, odwaga i niezłomność. Takie były tamte kobiety" (Czas pogody/Jedynka)

 


 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Wioletta Sawicka

Data emisji: 20.09.2020

Godzina emisji: 10.40

kk

Czytaj także

Emerytura to dobry czas na zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 16:50
Życie na emeryturze to może być czas aktywny, poświęcony wycieczkom rowerowym, zwiedzaniu i pokazywaniu obcokrajowcom, jak piękne mamy miejsca w Polsce. O tym opowiedział emerytowany inżynier i pasjonat rowerowego zwiedzania Józef Gorzolka z Pszczyny, który stale nam towarzyszy jako słuchacz podczas niedzielnego przedpołudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcze koncerty Mieczysława Fogga

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 16:23
To niezbyt znany fragment życiorysu słynnego pieśniarza Warszawy. Mieczysław Fogg swym śpiewem dodawał ducha walczącym powstańcom, a ostatni koncert odbył się już po podpisaniu kapitulacji 3 października 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tacy święci jak ich malują? Sekretne życie autorów lektur szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 12:00
Zachwycamy się ich twórczością, czytamy w szkole ich dzieła, oglądamy napisane przez nich sztuki teatralne, a wielu piastuje zaszczytny tytuł wieszcza narodowego. A jacy byli prywatnie? Czy rzeczywiście były to pomnikowe postacie pozbawione wad i namiętności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orzeszkowe Babeczki. O tradycji podlaskich gospodyń

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 10:58
O tym, jak silna jest chęć kultywowania tradycji na Podlasiu, opowiedziały w radiowej Jedynce panie z Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Hajnówka. 
rozwiń zwiń