"Czarny Anioł" powojennego Paryża. Wspomnienie Juliette Greco

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 13:30
Była "Czarnym Aniołem" powojennego Paryża, ale nie od razu cieszyła się statusem wielkiej gwiazdy. Ikona francuskiej piosenki, Juliette Greco zmarła niedawno, 23 września 2020 r., w wieku 93 lat. Jak doświadczył ją los w trudnych wojennych latach? Od czego zaczęła się jej kariera i kto tworzył artystyczną bohemę ówczesnej stolicy Francji? 
Juliette Greco
Juliette Greco Foto: PAP/EPA/Daniel Reinhardt

Posłuchaj
14:37 2020_10_04 10_24_18_PR1_Czas_Pogody.mp3 "Czarny Anioł" powojennego Paryża. Wspomnienie Juliette Greco (Czas Pogody/Jedynka)

 

Uważano ją za ambasadorkę francuskiej piosenki. Debiutowała w Dzielnicy Łacińskiej, z którą do dzisiaj kojarzone jest jej imię. Była muzą egzystencjalistów z Jean-Paulem Sartre'em na czele. W latach 60. śpiewała utwory największych autorów tamtych czasów - Serge'a Gainsbourga, Leo Ferre, Jacquesa Brela, Georgesa Brassensa. 

Doświadczenia wojenne 

W czasie II wojny światowej wraz z matką i siostrą została aresztowana za działalność w ruchu oporu i deportowana do Niemiec. - Doświadczenia wojenne na pewno wpłynęły na jej życie i późniejszą karierę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Dąbrowski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Rodzice jej rozwiedli się, ona z matką i starszą siostrą Charlotte mieszały razem, później działały w ruchu oporu. Matka z siostrą zostały przeniesione do obozu Ravensbrück, Juliette trafiła do innego obozu. Na szczęście wszystkie przeżyły i spotkały się już Paryżu - opowiada Marcin Dąbrowski. 

Kariera -aktorstwo i śpiewanie 

Jej karierą było jednocześnie aktorstwo i śpiewanie. W 1958 zagrała w znanym filmie Otto Premingera "Witaj smutku", na podstawie powieści Francoise Sagan. Jej największym triumfem na małym ekranie był "Belfegor, upiór Luwru". - Równolegle do swojej kariery piosenkarskiej miała reż karierę aktorską. Zagrała w blisko 30 filmach - podkreśla gość audycji. - W jednym z wywiadów Juliette Greco mówiła, że praca w filmie, na ekranie daje jej spokój, cierpliwość, natomiast praca na estradzie koncertowej to ciężka, fizyczna praca - dodaje. 


źródło: British Pathé/Youtube

Koncerty w Polsce

Po raz pierwszy przyjechała do Polski w latach 60., tak jak wówczas wielu popularnych francuskich artystów. Jej pierwszy koncert w Polsce odbył się w 1962 roku. - Zapowiadał ją wtedy Lucjan Kydryński, który był zachwycony jej głosem i temperamentem, i tańcem, baletem rąk - mówi Marcin Dąbrowski. -  Przez kilkadziesiąt lat śpiewała we Francji , Europie, na całym świecie. Swoim magnetyzmem dawała ludziom coś niezwykłego, pokazywała prawdziwy spektakl jak z historii o życiu, miłości można zrobić wielki teatr - dopowiada. 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Marcin Dąbrowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 4.10.2020 r. 

Godzina emisji: 10.24

ans 

Czytaj także

"Siła, odwaga i niezłomność. Takie były tamte kobiety"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:00
- Oleńka jest symbolem wielu kobiet, wielu rodzin, które przeszły piekło na Kresach - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia pisarka Wioletta Sawicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serwis bitwa1920.gov.pl nominowany do nagrody BohaterON 2020

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 10:50
- Dzięki serwisowi bitwa1920.gov.pl możemy poznać rok 1920 i wydarzenia Bitwy Warszawskiej nie z perspektywy sztabu a z perspektywy młodego człowieka na froncie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Bartłomiej Makowski z portalu Polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń