Babcia, która pomaga innym babciom. "Można szokować świat i być piękną"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 17:50
Od początku pandemii radziła babciom, jak mogą spędzać czas w domu podczas społecznej izolacji. Z kolei teraz chce pokazać metamorfozy babć. Wyjaśnia również jak odnajdywać się w relacjach z wnukami i ich rodzicami. Jaka powinna być współczesna babcia?
Okładka książki Mądra babcia Beaty Boruckiej
Okładka książki "Mądra babcia" Beaty BoruckiejFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
09:09 PR1_MPLS 2020_10_11-10-27-02.mp3 "Mądra Babcia" pomaga innym babciom (Jedynka/Czas pogody)

Gościem Zbigniewa Krajewskiego była Beata Borucka, czyli najsłynniejsza internetowa babcia, twórczyni bloga "Mądra babcia", założycielka grupy na Facebooku "Mądre babcie" i kanału Babcia.tv na Youtube. Jej internetowe porady cieszą się od marca ogromnym zainteresowaniem babć z całej Polski.

Babcie zostawały w domach

- Program "Babcia w domu" ruszył dosłownie w dniu, kiedy dostaliśmy polecenie do bycia w izolacji. Wtedy pojawiła się u nas taka histeria, panika i stres, dlatego natychmiast ruszyłam do galopu i zaczęłam zajmować moje babcie różnymi propozycjami zajęć oraz aktywności, które można robić w domu - opowiada Beata Borucka.

Od marca babcie uczył się wspólnie języka angielskiego czy też zdrowego gotowania. - Uczyłyśmy się, jak udzielać pierwszej pomocy, miałyśmy gimnastykę antystresową, tańczyłyśmy w gorących rytmach latynoamerykańskich. Ucinałyśmy też sobie kilka razy w tygodniu pogawędki - wylicza gość Jedynki.

"Jesteś piękna", czyli nowy projekt

Teraz przyszedł czas na kolejny projekt - "Jesteś piękna". Zdaniem Beaty Boruckiej nie można stawiać znaku równości między urodą i pięknem, bo ta pierwsza zawsze przemija, a piękno cały czas trwa.

- Pięknym można być w każdym wieku, niezależnie od tego, czym nas natura obdarzyła. Pokazuję, że bez względu na to, jak wyglądamy, można szokować świat, być pięknym i przestać być przezroczystym - mówi Beata Borucka.

Nasza ekspertka zwraca się do słuchaczek radiowej Jedynki. - Tam każda z was znajdzie dla siebie, na przykładzie uczestniczki, porady jak fajniej wyglądać, na co odważyć się, żeby założyć t-shirt z cekinowym tukanem i sportowe buty, a niekoniecznie gumowe koturny i ogólnowojskową spódnicę w gumkę. Chcę nas z tego wyprowadzić, czyli ozdobić piękne babcie w piękne opakowanie - słyszymy.

Współpraca babci z rodzicami

Beata Borucka porusza również kwestię relacji babć z wnukami oraz ich rodzicami.

- Kluczem do bycia mądrą babcią jest współpraca, rozmowa i komunikacja z rodzicami. Parasol nad dzieckiem tworzy linia porozumienia dorosłych i jeżeli robimy coś wbrew rodzicom czy jesteśmy skonfliktowani, dziecko automatycznie jest tego ofiarą (…). Respektowanie odmienności decyzji życiowych rodziców (jest ważne - red.). Mogą to być różne decyzje: od niedawania słodyczy poza weekendami, do wzięcia ślubu, przez decyzje religijne, poglądy polityczne czy chociażby dietę typu wegetarianizm - tłumaczy Beata Borucka.

Nasz gość przyznaje, że jest zwolenniczką szanowania decyzji innych ludzi, ponieważ mają oni prawo do kierowania swoim życiem według własnych przekonań.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Beata Borucka ("Mądra Babcia")

Data emisji: 11.10.2020 

Godzina emisji: 10.27

DS

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski babcia

Czytaj także

Orzeszkowe Babeczki. O tradycji podlaskich gospodyń

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 10:58
O tym, jak silna jest chęć kultywowania tradycji na Podlasiu, opowiedziały w radiowej Jedynce panie z Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Hajnówka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z kurpiowską twórczynią ludową - Marianną Staśkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 14:30
- W podeszłym wieku najbardziej trzeba starać się zrozumieć kogoś. Wtedy nie będzie miał człowiek niepotrzebnych myśli, żalu. Z byle czego można się cieszyć - przekonywała w Programie 1 Polskiego Radia Marianna Staśkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Siła, odwaga i niezłomność. Takie były tamte kobiety"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:00
- Oleńka jest symbolem wielu kobiet, wielu rodzin, które przeszły piekło na Kresach - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia pisarka Wioletta Sawicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarny Anioł" powojennego Paryża. Wspomnienie Juliette Greco

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 13:30
Była "Czarnym Aniołem" powojennego Paryża, ale nie od razu cieszyła się statusem wielkiej gwiazdy. Ikona francuskiej piosenki, Juliette Greco zmarła niedawno, 23 września 2020 r., w wieku 93 lat. Jak doświadczył ją los w trudnych wojennych latach? Od czego zaczęła się jej kariera i kto tworzył artystyczną bohemę ówczesnej stolicy Francji? 
rozwiń zwiń