Magiczne ornamenty na domach. Spotkanie z Aleksym Ryżyńskim

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 12:24
Podlaskie wsie słyną z bogatych, koronkowych zdobień drewnianych budynków mieszkalnych. W wykonywaniu takich zdobień specjalizuje się Aleksy Ryżyński ze wsi Wojszki, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych nad Narwią.
Aleksy Ryżyński
Aleksy RyżyńskiFoto: Małgorzata Raducha

1200x660_czas pogody_01a-02.jpg
"Czas pogody" w Programie 1

- Szlifuję szlifierką do czysta. Ludzie biorą. Jak kto sobie chce, na taki kolor sobie maluje. Ja malować nie maluję. Malarzem nie jestem. Ja jestem budowlanym rzeźbiarzem. Rzeźbiarzem to nazywamy kogoś, kto rzeźbi Matkę Boską i inne tam obrazki. Ja tego nie robię. Ja tylko budowlane - powiedział w rozmowie z Małgorzatą Raduchą Aleksy Ryżyński.

Czytaj także:

- Dopóki ktoś przyjdzie, kupi, to ja szlifuję. Jak nie ma zamówienia, wycinam i wieszam na gwóźdź. Rzeźba czeka na klienta. Były czasy, że klienci czekali na rzeźbę. Teraz mniej robię - wskazał 90-latek i jednocześnie przyznał, że żona wielokrotnie prosiła go, by już sobie darował, bo tylko bałagan robi. - Całe życie w śmieciach. Jakbym się nie wycierał, do domu wniosę. Ale przestać nie mogę, bo ja to lubię. Nie mogę tego zostawić - podkreślił.

Kim są klienci Aleksego Ryżyńskiego? Czego od artysty chciała delegacja z Chin? Jak wygląda magiczny warsztat "budowlanego rzeźbiarza"? Skąd się wzięła w Wojszkach tradycja zdobienia domów? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Małgorzaty Raduchy.. 

Fot. Małgorzata Raducha


***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Autorka reportażu: Małgorzata Raducha

Data emisji: 29.11.2020 r. 

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk

Czytaj także

Babcia, która pomaga innym babciom. "Można szokować świat i być piękną"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 17:50
Od początku pandemii radziła babciom, jak mogą spędzać czas w domu podczas społecznej izolacji. Z kolei teraz chce pokazać metamorfozy babć. Wyjaśnia również jak odnajdywać się w relacjach z wnukami i ich rodzicami. Jaka powinna być współczesna babcia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Pałkiewicz: w moich podróżach główną uwagę poświęcam człowiekowi

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 11:55
- Patrzę, czego można się od niego nauczyć - powiedział w audycji "Czas pogody" dziennikarz i podróżnik, członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego Jacek Pałkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziewczyny na skrzydłach". Jak Polki zdobywały niebo

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 13:42
Nie tylko chłopcy marzą o lataniu. Poznając historię awiacji, dowiadujemy się, że kobiety zdobywały niebo na równi z mężczyznami. Sterowały pierwszymi powietrznymi statkami i konstruowały własne skrzydła z drewna. Jednak zawsze było im nieco trudniej, bo oprócz grawitacji musiały pokonać ludzką niechęć.
rozwiń zwiń