Z wizytą w Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 15:18
Jeśli ktoś nie planował, co będzie robił na emeryturze, to ma problem. Przynajmniej tak uważa Józef Majewski, emeryt. - Siedzi przed blokiem i się nudzi. To najprostsza droga do piwa, do kolesiów trochę szemranych - mówi w audycji Czas pogody. On na emeryturze postanowił zająć się pasją, która daje mnóstwo satysfakcji, a także pozwala na wypromowanie regionu, w którym żyje. Utworzył Muzeum Nietypowych Rowerów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Waraporn Wattanakul

rower 1200.jpg
Rowerzysto! Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych


Pan Józef jest dziarskim emerytem, byłym nauczycielem, który wprowadzał młodzież w tajniki technologii obróbki metali i maszynoznawstwa. W Gołębiu miedzy Dęblinem i Puławami założył jedyne w Polsce i Europie Muzeum Nietypowych Rowerów, gdzie zgromadzono kilkadziesiąt egzemplarzy jednośladów. Jest tam kustoszem, kolekcjonerem i konstruktorem. Obecną specjalność nazywa rowerologią stosowaną.


Posłuchaj
17:17 2020_12_06 10_24_20_PR1_czas_pogody.mp3 W Muzeum Nietypowych Rowerów (Czas pogody/Jedynka)

 


stworek potworek bicykl 1200.jpg
Wystawa zaskakujących rowerów

Józef Majewski wspomina, jak powstawało Muzeum Rowerów. W ramach podnoszenia kwalifikacji założył przy technikum, w którym uczył założył Kółko Twórczości Technicznej i uczniowie zaczęli robić rowery poziome. - W ten sposób powstała kolekcja rowerów, a od kolekcji do muzeum już jest blisko - mówi. Teraz tworzy kolekcje młotków i ma ich 45, a każdy inny i służy do czego innego.

W Muzeum Nietypowych Rowerów jest ponad 60 eksponatów, ale zwiedzającym pokazywanych jest 30, bo - jak mówi gość Programu 1 Polskiego Radia - zwiedzanie by trwało zbyt długo. Goście mogą obejrzeć i nawet osobiście wypróbować rowery poziome, rowery cyrkowe i inne nietypowe rowery. Dzieciom i młodzieży największą frajdę sprawia jazda na rowerach galopujących. Józef Majewski wyjaśnia jak działa taki rower galopujący.

 Loverowi/Youtube

Oferuje także lekcje muzealne "Naprawa i konserwacja roweru", "Historia roweru", "Rower ekologiczny - Pojazd przyszłości", "Czy Światu zabraknie energii", oraz pokazy pracy w kuźni, a nawet naukę kowalstwa w weekend.

Józef Majewski był też przewodnikiem po Kazimierzu, zajmował wysokie miejsca w konkursach kowali artystów w Wojciechowie. - Jak zostałem przewodnikiem, to zacząłem doceniać tradycję lokalną, historię lokalną, zabytki - podkreśla. Odkrył też, że kościół w Gołębiu jest - jego zdaniem - najpiękniejszym kościołem renesansowym w Polsce. W Gołębiu jest też dom loretański. - Szukam kogoś, kto pomoże mi promowa te dwa zabytki - apeluje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Józef Majewski (kustosz i założyciel Muzeum Nietypowych Rowerów)

Data emisji: 6.12.2020 r. 

Godzina emisji: 10.24

ag

Czytaj także

Siedem grzechów głównych rowerzystów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 10:27
Spięcia na linii rowerzyści-kierowcy zdarzają się codziennie. I jedni i drudzy nie są bez grzechu, jednak w audycji postanowiliśmy skupić się na kwestiach, które powinni poprawić w swoim zachowaniu na drodze właściciele dwóch kółek. Właśnie o nich opowiedział nam dawny dziennikarz Trójki, kierowca i rowerzysta Michał Gąsiorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tablice rejestracyjne dla rowerzystów? "Sposób na bezpieczeństwo na drogach"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 14:49
W czasie pandemii wielu z nas przesiadło się na rower, by uniknąć podróżowania zatłoczoną komunikacją miejską. Czy dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie rowerowych tablic rejestracyjnych i obowiązkowych ubezpieczeń?
rozwiń zwiń