Feliks Frachowicz - zapomniany kompozytor, twórca wielu przebojów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 11:25
W audycji "Czas pogody" przypomnieliśmy postać kompozytora Feliksa Frachowicza, twórcy "Miłosnej serenady", "Po burzy" czy "W małym ogródku", nadając archiwalną rozmowę m.in. z synową artysty, Anną Frachowicz, oraz wywiad z Martą Mirską poświęcony jego osobie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Beloborod

Posłuchaj
14:43 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_03_14 PR1_10_19_00_Czas_pogody.mp3 Feliks Frachowicz - zapomniany kompozytor, twórca wielu przebojów (Czas pogody/Jedynka)

 

Feliks Frachowicz (1896-1960) był twórcą muzyki ludowej i tanecznej. Pochodził z muzycznej rodziny - jego ojciec był organmistrzem (koncertował w kawiarni Stolica w Warszawie), a jego siostra była pianistką. 

1200x660_czas pogody_01a-02.jpg
"Czas pogody"

Z kilkudziesięciu utworów, które skomponował część zachowała się na płytach, a część tylko w formie rękopisów i partytur. Niektóre zostały nagrane, m.in. przez Zespół Harmonistów Tadeusza Wojciechowskiego, Kapelę Feliksa Dzierżanowskiego czy Zespół Jazzowy Górkiewicza i Skowrońskiego.

Muzyka i wędkarstwo

W "Czasie pogody" sięgnęliśmy do archiwalnej audycji Antoniego Wrońskiego z 1986 roku, w której Feliksa Frachowicza wspominali: jego synowa - Anna Frachowicz, właściciel wielu utworów Frachowicza w rękopisach - Tadeusz Kozłowski oraz piosenkarka Marta Mirska.

Anna Frachowicz opowiedziała o tym, jaki prywatnie był kompozytor. Zwróciła uwagę, że był człowiekiem bardzo pogodnym i zabawnym. Miał w sobie mnóstwo wdzięku. Zdradziła, że jego hobby było wędkarstwo.

O twórczości bohatera audycji mówił z kolei Tadeusz Kozłowski. - On pisał dla każdego zespołu co innego, rzadki wypadek, że się powtarza gdzieś. Każdy zespół miał inny utwór - wskazał.

Marta Mirska, autorka słów do piosenki "Miłosna serenada", wyjaśniła zaś, w jakich okolicznościach powstał utwór. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Czas pogody", w której posłuchać można dokonań Feliksa Frachowicza.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Data emisji: 14.03.2021 r. 

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski MUZYKA

Czytaj także

Co łączy Dalidę z Cateriną Valente?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 12:00
Obie miały włoskie pochodzenie, obie wychowały się w muzycznych rodzinach, co więcej - obie miały w swoim repertuarze piosenki w kilku językach. Co poza tym łączy Dalidę z nieco zapomnianą, ale ogromnie utalentowaną Cateriną Valente? O tym mówiliśmy w "Czasie pogody".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica urodzin "Białego Anioła" - Anny German

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 10:35
Piosenkarka śpiewająca w siedmiu językach, występująca na całym świecie, laureatka wielu festiwali, pierwsza Polka, która wystąpiła w San Remo, najpopularniejsza polska piosenkarka wśród Polonii amerykańskiej (1966 i 1969), zdobywczyni złotej płyty za "Człowieczy los" nagrany w 1970 roku, kompozytorka i aktorka, gdyby żyła, 14 lutego obchodziłaby 85. urodziny.
rozwiń zwiń