95. urodziny Programu 1. Popularne audycje i ikony Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 12:30
Z okazji 95. urodzin radiowej Jedynki w audycji "Czas pogody" przypomnieliśmy pierwsze transmisje satyrycznych i wyjazdowych audycji: "Zgaduj zgadula" i "Podwieczorek przy mikrofonie". Mówiliśmy także o gwieździe Polskiego Radia, Bogusławie Kaczyńskim, który prowadził audycje propagujące muzykę poważną. Wspomnieliśmy również postać niedawno zmarłego Olgierda Buczka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/doomu

Posłuchaj
39:40 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_04_18 PR1_10_10_20_Czas_pogody.mp3 95. urodziny Programu 1. Popularne audycje i ikony Polskiego Radia - cz. 1 (Czas pogody/Jedynka)

Posłuchaj
33:54 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_04_18 PR1_11_11_56_Czas_pogody.mp3 95. urodziny Programu 1. Popularne audycje i ikony Polskiego Radia - cz. 2 (Czas pogody/Jedynka)

  

1 marca 1958 roku pojawiła się na antenie Programu 1 audycja, która po kilku tygodniach przekształciła się w istniejący 31 lat kultowy "Podwieczorek przy mikrofonie". Pierwszy odcinek "Podwieczorku" bardzo różni się od późniejszych, był eksperymentem. Przekonać się można o tym, słuchając urodzinowego wydania "Czasu pogody".

Trzy lata wcześniej - w 1955 roku - na antenie Programu 1 zadebiutowała "Zgaduj zgadula". W "Czasie pogody" można posłuchać fragmentów audycji, która w latach 60. i 70. cieszyła się ogromną popularnością.

W urodzinowym wydaniu "Czasu pogody" nie mogło go zabraknąć. Bogusław Kaczyński - dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej - był jedną z wielu niezapomnianych postaci Polskiego Radia. - Gdy on opowiadał o operze, to żadna aria nie wydawała się zbyt trudna. Najlepszy dowód to jego gawędy w "Lecie z Radiem" - ocenił Zbigniew Krajewski.


#CzasPogody 10:00-12:00 🔸 Czas Pogody w święto radiowej Jedynki to wspólne odkrywanie piękna naszych wspomnień i chwil w...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Niedziela, 18 kwietnia 2021

Czytaj także:


buczek olgierd_1200 (2).jpg
Zmarł Olgierd Buczek. Przypominamy rozmowę z legendarnym piosenkarzem

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której przypomnieliśmy też sylwetkę zmarłego niedawno (28 marca br.) piosenkarza Olgierda Buczka, który w jednym ze swoich ostatnich wywiadów - właśnie w "Czasie pogody" - mówił, że gdyby nie Władysław Szpilman i Polskie Radio - nie zaistniałby jako wokalista.


- Śpiewałem piosenkę Szpilmana w kabarecie Iluzjon na Nowym Świecie. On kiedyś przyszedł na próbę. Zaakompaniował mi, dał parę uwag. Po tygodniu od tego zdarzenia pomyślałem sobie, że pójdę do radia i poproszę o próbę głosu. Sprawdzę, czy mój głos nadaje się do mikrofonu.

Podszedłem do sekretarki Szpilmana, mówię, po co przyszedłem. On mnie pyta, jak się nazywam. Ja mówię: Olgierd Buczek. Na co ona odpowiada: proszę pana, właśnie miałam pana zawiadomić, że pan ma audycję wyznaczoną. Okazało się, że Szpilmanowi bardzo się spodobał mój śpiew. Dzięki Szpilmanowi zaistniałem - opowiedział Buczek. 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Data emisji: 18.04.2021

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk

Czytaj także

Rocznica urodzin "Białego Anioła" - Anny German

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 10:35
Piosenkarka śpiewająca w siedmiu językach, występująca na całym świecie, laureatka wielu festiwali, pierwsza Polka, która wystąpiła w San Remo, najpopularniejsza polska piosenkarka wśród Polonii amerykańskiej (1966 i 1969), zdobywczyni złotej płyty za "Człowieczy los" nagrany w 1970 roku, kompozytorka i aktorka, gdyby żyła, 14 lutego obchodziłaby 85. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Dymsza prywatnie. Chciał, aby postrzegano go jako człowieka honoru

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 10:19
To dla niego pisał teksty sam Julian Tuwim, to on był największą gwiazdą Qui Pro Quo, tylko on mógł pobić rekord maratonu tanecznego, kołysząc się na parkiecie... 48 godzin. A do tego występy w filmach, teatrach całej przedwojennej Polski i... pasja automobilisty. Resztę oraz to, czego nie wiemy jeszcze o Dodku, dopowiada współautorka biografii pt. "Śmiech przez łzy - opowieść o Adolfie Dymszy - Dodku" - Elżbieta Draczyńska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Feliks Frachowicz - zapomniany kompozytor, twórca wielu przebojów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 11:25
W audycji "Czas pogody" przypomnieliśmy postać kompozytora Feliksa Frachowicza, twórcy "Miłosnej serenady", "Po burzy" czy "W małym ogródku", nadając archiwalną rozmowę m.in. z synową artysty, Anną Frachowicz, oraz wywiad z Martą Mirską poświęcony jego osobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anegdoty Rutkowskiego. "Młynarski opowiadał, co miałem w głowie"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 13:04
Znakomity muzyk, skrzypek i aranżer Andrzej Rutkowski komponował m.in. dla Haliny Kunickiej, Grażyny Świtały, Steni Kozłowskiej, Jerzego Połomskiego oraz Ireny Santor. Przy świątecznym stole opowiedział radiowej Jedynce o swoich wiecznie młodych przebojach oraz o współpracy z Wojciechem Młynarskim i Agnieszką Osiecką.
rozwiń zwiń