Pogodna seniorka namawia innych, aby nie byli bezczynni

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 12:44
Chyba najbardziej rozgrzewająca może być ciągła aktywność, chęć robienia czegoś dla innych i z innymi. Jedną z takich energicznych osób jest Nina Bielecka z Bielska  Podlaskiego, która dwa lata temu została Osobowością Roku w plebiscycie czytelników "Kuriera Porannego". - Najważniejszy jest plan dnia, jeśli go zrobimy - nie grozi nam nuda i narzekanie - przekonuje pogodna seniorka.
Chór prawosławny
Chór prawosławnyFoto: Gennadij/pixabay

ciasto 1200 free
Przepis na ciasto marcinek - kulinarne wyzwanie z Hajnówki

Nina Bielecka zapewnia, że lubi czytać książki, ale oprócz tych książek ma zaplanowany każdy dzień, a w kalendarzu w punktach ma wypisane co ma zrobić. - Być może wyniosłam to z domu, byłam harcerką i wiele lat śpiewałam w chórze - tłumaczy swą aktywność.


Posłuchaj
11:50 Jedynka-25-04-2021-czas-pogody.mp3 Nina Bielecka o aktywności seniorów (Czas pogody/Jedynka)

 


młyn FREE 1200.jpg
"Ojciec pokochał młynarstwo". Rodzinna opowieść spod Opatowa

Zachęca seniorów, żeby również zapisali się do chóru. - Bierzemy udział w wielu konkursach i musimy się do nich przygotowywać - wyjaśnia. Zachęca ludzi w takim wieku jak ona, żeby nie siedzieli w domu, tylko czymś się zajmowali. Występując, daje z siebie innym. - Przez to ja nie odczuwam wieku, jaki mam, bo ja cały czas jestem czynna, cały czas coś robię - podkreśla.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że w miejscowości, w której nie ma domu kultury czy koła gospodyń wiejskich, musi być ktoś, kto zapoczątkuje działalność zbiorową i zorganizuje grupę osób wokół jakiegoś przedsięwzięcia. Choćby zachęci sąsiadki i sąsiadów do czytania książek. - Bo ktoś, kto czyta książki, nigdy się nie nudzi - tłumaczy.

Od 1992 roku pani Nina jest dyrektorem artystycznym chóru Wasiloczki. Zaangażowała się też w prace grupy teatralnej i licząca cztery osoby grupa gra przedstawienia. Chór Wasiloczki wystawia również obrzędy związane z regionem Podlasia. Jego członkowie odwiedzają starsze osoby, od których można się dużo dowiedzieć, nagrywają ich opowieści, a potem nasza bohaterka rozpisuje przedstawienie na osoby. - Opracowujemy wesele, czy obrzędy zwane jurija, pereżowiny, perepelica. Trzeba szybko od tych ludzi wiedzę zdobywać, dopóki jeszcze nie odeszli z tym - zauważa.

W repertuarze chóru są pieśni ludowe białoruskie, rosyjskie, ukraińskie, polskie, a była też wiązanka żydowska. Z występami jeżdżą po całej Polsce, a także na Białoruś, bo stamtąd pochodzili jego dyrygenci.

Nawiązując do Niedzieli Palmowej, obchodzonej przez wiernych prawosławnych właśnie 25 kwietnia, Nina Bielecka opowiada, co będzie u niej na wielkanocnym stole. Sama robi wędzonki, kiełbasy, także mięso parzone. Kiedyś była też cielęcina, ale obecnie to bardzo drogie mięso. Z wypieków niemal cała rodzina czeka na marcinka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Rozmawiała: Małgorzata Raducha

Gość: Nina Bielecka (twórczyni chóru Wasiloczki)

Data emisji: 25.04.2021

Godzina emisji: 10.25

ag


 
Czytaj także

Ważne zmiany dla emerytów w rozliczaniu PIT

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 12:42
Do niektórych emerytów, do których zazwyczaj ZUS wysyłał PIT 40, w tym roku wysłał PIT 11A. Spowodowała to zmiana w Ustawie o podatku dochodowym z czerwca 2020 roku. - PIT 40 otrzymali tylko ci świadczeniobiorcy, którzy mają ustaloną niedopłatę lub saldo podatku równe zeru - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, rzecznik ZUS w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe metody wyłudzania pieniędzy. Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 15:11
Choć w ostatnich latach dużo mówi się o metodach stosowanych przez oszustów w celu wyłudzenia naszych pieniędzy, to przestępcy wciąż czują się pewnie. Najczęściej ofiarami ich pomysłowości padają osoby starsze i samotne.
rozwiń zwiń