"Jego twórczość jest ponadczasowa". 89. urodziny Bogdana Loebla

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 12:10
2 maja urodziny obchodzi Bogdan Loebl, bez którego tekstów trudno sobie wyobrazić siłę przekazu Breakoutów. Jego nowe dzieło śpiewa Sławek Wierzcholski, który opowiedział o jubilacie.
Bogdan Loebl
Bogdan Loebl Foto: PAP/Marcin Kaliński

tadeusz nalepa 663.jpg
Jak polski blues stał się "dużym chłopcem"

Bogdan Loebl urodził się 2 maja 1932 roku w Nowosielicy koło Stanisławowa. Przede wszystkim jest poetą, ale i prozaikiem, publicystą, autorem słuchowisk oraz licznych tekstów piosenek bluesowych i rockowych. - Bogdan jest jedynym twórcą do bluesa, który jest prawdziwym, niekwestionowanym poetą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia muzyk Sławek Wierzcholski. - Gdy połączył siły ze Stanisławem Nalepą, powstały dzieła ponadczasowe. (...) Pisał również dla innych, dla mnie również napisał kilka tekstów - dodał. 


Posłuchaj
04:10 Jedynka/Czas pogody 2.05.mp3 89. urodziny Bogdana Loebla (Czas Pogody/Jedynka)

 

Autor kilkuset bluesów 

Jako autor tekstów piosenek zadebiutował w 1965 roku tekstem "Boje się psa" natomiast pierwszym tekstem bluesowym był "Przyszedł do mnie blues". Bogdan Loebl jest autorem kilkuset bluesów i pieśni pisanych dla takich wykonawców jak: Włodzimierz Nahorny, Blackout, Breakout, Niebiesko-Czarni, Dżem, SBB, Krzysztof Cugowski, Nocna Zmiana Bluesa, Stan Borys, Zdrowa Woda, Edward Hulewicz, De Mono, Grzegorz Markowski, Magda Piskorczyk, Dorota Miśkiewicz, Stare Dobre Małżeństwo, Perfect oraz incarNations. 

- Bogdan napisał kilka tekstów, które nagraliśmy dla Polskiego Radia. Znalazły się one na mojej debiutanckiej płycie - podkreślił Sławek Wierzcholski. 

Czytaj również: 

"Jestem fanem i przyjacielem"

 - Jestem wielkim, ogromnym fanem Bogdana Loebla i przyjacielem - mówił gość audycji. - Był okres, że byliśmy bardzo blisko, ale to nie zmienia faktu, że mam ogromny szacunek dla niego. Mój szacunek dla jego intelektu, twórczości jest tak wielki, że cenię ti, że mogłem poznać go osobiście - dodał. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Sławek Wierzcholski (wokalista, autor tekstów i muzyki, założyciel formacji "Nocna Zmiana Bluesa)

Data emisji: 2.05.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

ans 

Czytaj także

Rocznica urodzin "Białego Anioła" - Anny German

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 10:35
Piosenkarka śpiewająca w siedmiu językach, występująca na całym świecie, laureatka wielu festiwali, pierwsza Polka, która wystąpiła w San Remo, najpopularniejsza polska piosenkarka wśród Polonii amerykańskiej (1966 i 1969), zdobywczyni złotej płyty za "Człowieczy los" nagrany w 1970 roku, kompozytorka i aktorka, gdyby żyła, 14 lutego obchodziłaby 85. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Dymsza prywatnie. Chciał, aby postrzegano go jako człowieka honoru

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 10:19
To dla niego pisał teksty sam Julian Tuwim, to on był największą gwiazdą Qui Pro Quo, tylko on mógł pobić rekord maratonu tanecznego, kołysząc się na parkiecie... 48 godzin. A do tego występy w filmach, teatrach całej przedwojennej Polski i... pasja automobilisty. Resztę oraz to, czego nie wiemy jeszcze o Dodku, dopowiada współautorka biografii pt. "Śmiech przez łzy - opowieść o Adolfie Dymszy - Dodku" - Elżbieta Draczyńska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Feliks Frachowicz - zapomniany kompozytor, twórca wielu przebojów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 11:25
W audycji "Czas pogody" przypomnieliśmy postać kompozytora Feliksa Frachowicza, twórcy "Miłosnej serenady", "Po burzy" czy "W małym ogródku", nadając archiwalną rozmowę m.in. z synową artysty, Anną Frachowicz, oraz wywiad z Martą Mirską poświęcony jego osobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anegdoty Rutkowskiego. "Młynarski opowiadał, co miałem w głowie"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 13:04
Znakomity muzyk, skrzypek i aranżer Andrzej Rutkowski komponował m.in. dla Haliny Kunickiej, Grażyny Świtały, Steni Kozłowskiej, Jerzego Połomskiego oraz Ireny Santor. Przy świątecznym stole opowiedział radiowej Jedynce o swoich wiecznie młodych przebojach oraz o współpracy z Wojciechem Młynarskim i Agnieszką Osiecką.
rozwiń zwiń