Ryszard Makowski z przymrużeniem oka patrzy na świat

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 10:39
Płyta "Marsz, marsz Niepodległa" to autorskie spojrzenie Ryszarda Makowskiego na historię Polski po 1918 roku. Trudno oczywiście streścić ponad sto lat w 10 utworach. Piosenki nawiązują do konkretnych wydarzeń i postaci ważnych dla swojej epoki oraz dla autora. 
Ryszard Makowski
Ryszard MakowskiFoto: TVP/Agencja Forum

Adolf Dymsza 1200.jpg
Adolf Dymsza prywatnie. Chciał, aby postrzegano go jako człowieka honoru

Płytę otwiera utwór "Czarno-białe spotkanie z Dymszą". Adolf Dymsza został wybrany nieprzypadkowo, bo Ryszarda Makowskiego łączy z aktorem dalekie pokrewieństwo. - To jest takie powinowactwo jeszcze z miejscowości Rogów, potem Dymsza mieszkał w Międzylesiu i ja mieszkałem w Międzylesiu, z jego wnuczkiem spędzałem dzieciństwo, przyjaźnię się z nim do dzisiaj - wyjaśnia. Dlatego miał okazję Adolfa Dymszę dobrze poznać.


Posłuchaj
12:43 2021_05_23 10_39_53_PR1_czas_pogody.mp3 Satyryk Ryszard Makowski o płycie "Marsz, marsz Niepodległa" (Czas pogody/Jedynka)

 

kombi łosowski PR1 koncert 1200x660.jpg
Sławomir Łosowski: staram się udowadniać, że nie stoję w miejscu

Ryszard Makowski zwraca uwagę, że tytuł płyty brzmi poważnie "Marsz, marsz Niepodległa", a piosenki nie są takie patetyczne. Choćby "Kolorowe skarpetki i jazz". - Starałem się, żeby piosenki były sympatyczne i miłe dla ucha - podkreśla. Wspomina, że kiedy w Warszawie budowano Pałac Kultury i Nauki nieopodal stały drewniane baraki, w których była stołówka. Wieczorami organizowano tam potańcówki, na których grano jazz. - Z jednej strony przytłaczający Pałac Kultury, a z drugiej lekka i sympatyczna muzyka dla ludzi i to zwróciło moją uwagę, ten kontrast, że napisałem o tym piosenkę - mówi.

Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Youtube

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czas Pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski 

Gość: Ryszard Makowski (satyryk, piosenkarz)

Data emisji: 23.05.2021 r. 

Godzina emisji: 10.39

ag


Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski satyra

Czytaj także

Anegdoty Rutkowskiego. "Młynarski opowiadał, co miałem w głowie"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 13:04
Znakomity muzyk, skrzypek i aranżer Andrzej Rutkowski komponował m.in. dla Haliny Kunickiej, Grażyny Świtały, Steni Kozłowskiej, Jerzego Połomskiego oraz Ireny Santor. Przy świątecznym stole opowiedział radiowej Jedynce o swoich wiecznie młodych przebojach oraz o współpracy z Wojciechem Młynarskim i Agnieszką Osiecką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jego twórczość jest ponadczasowa". 89. urodziny Bogdana Loebla

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 12:10
2 maja urodziny obchodzi Bogdan Loebl, bez którego tekstów trudno sobie wyobrazić siłę przekazu Breakoutów. Jego nowe dzieło śpiewa Sławek Wierzcholski, który opowiedział o jubilacie.
rozwiń zwiń