"Wybitny śpiewak operowy i przyjaciel Jedynki". Wspomnienie o Kazimierzu Kowalskim

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 13:30
Jego gawędy i nocne audycje cieszyły się wielkim uznaniem słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia. To dzięki pomysłowości i determinacji Kazimierza Kowalskiego światowa publiczność uczestniczyła w transmisji opery "Straszny dwór" Moniuszki, a kuracjusze w Ciechocinku mogli od lat 90. zanurzyć się w świecie opery i operetki dzięki festiwalowi jego pomysłu.
Kazimierz Kowalski
Kazimierz KowalskiFoto: Polskie Radio

Kazimierz Kowalski PR1 1200.jpg
"Chciałam zrealizować testament mojego męża". Małgorzata Kowalska o Festiwalu Operowo-Operetkowym

Kazimierz Kowalski ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (w klasie śpiewu Antoniego Majaka). W 1976 (na piątym roku studiów) wystąpił w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, gdzie zajął najwyższą trzecią nagrodę (nagrody 1 i 2 wówczas nie przyznano). W tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie zadebiutował partią Kecala w Sprzedanej narzeczonej Smetany.

Kazimierz Kowalski we wspomnieniach słuchaczy

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia zmarłego wspominali słuchacze radiowej Jedynki. - Wiadomość, że pan Kazimierz Kowalski nie żyje była dla mnie szokiem, odszedł za młodo. Był bardzo sympatyczną osobą, miał takie ciepło w głosie - mówiła Pani Jadwiga z Lublin. 

Pan Tomasz z Kalisza wspominał ostatnią rozmowę z wybitnym artystą. - Dzień przed swoim odejściem Pan Kazimierz zadzwonił do mnie o powiedział, że miał zawał. Na drugi dzień przyszła ta straszna wiadomość. Miał tyle pięknych planów - powiedział. - Dwa dni po śmierci Kazimierza Kowalskiego postanowiłem założyć grupę na Facebooku, upamiętniającą jego osobę oraz twórczość artystyczną. Ta grupa nazywa się "Przyjaciele i sympatycy Kazimierza Kowalskiego - dodał. 


Posłuchaj
07:12 Jedynka/Czas pogody Kazimierz Kowalski.mp3 Słuchacze radiowej Jedynki wspominają Kazimierza Kowalskiego (Czas Pogody/Jedynka)

 

Życie i twórczość Kazimierza Kowalskiego 

W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Doprowadził wtedy do transmisji telewizyjnej na żywo, na cały świat, opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Teatr Wielki w Łodzi pod jego kierownictwem był jedną z nielicznych placówek teatralnych w ówczesnej Polsce przynoszących dochody.

Występował w programach telewizyjnych m.in.: "Dobry wieczór, tu Łódź" lub "Kazimierz Kowalski zaprasza" (TVP1). Od 2000 r. prowadził audycje w Programie 1 Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów. Był pomysłodawcą i prowadzącym, od 1997 r., Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku. Był również twórcą Polskiej Opery Kameralnej.

źródło: Polskie Piosenki/Youtube 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Data emisji: 8.08.2021 r. 

Godzina emisji: 10.40

ans 

Czytaj także

"Był głosem i człowiekiem oddanym muzyce". Maria Szabłowska o Kazimierzu Kowalskim

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 17:20
W wieku 70 lat zmarł Kazimierz Kowalski, śpiewak operowy, prezenter radiowy i telewizyjny. - To był człowiek tak pełen energii oraz tak oddany muzyce i radiu, że ta wiadomość spadła na mnie, jak grom z jasnego nieba - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska.
rozwiń zwiń