Milongi - spotkania z tangiem argentyńskim

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 15:30
Coraz większą popularnością cieszą się milongi - spotkania, podczas których tańczy się wyłącznie tango argentyńskie. W wielu miastach organizowane są warsztaty tańca, kursy, koncerty, wystawy malarstwa i fotografii inspirowanych tangiem.
Tancerze Alexander Pukhov and Natalia Gavrilova tańczą tango argentyńskie
Tancerze Alexander Pukhov and Natalia Gavrilova tańczą tango argentyńskieFoto: Pukhov K/shutterstock

shutterstock_seniorzy emerytura 1200.jpg
Emerytura nie musi oznaczać mniejszej aktywności

Jedną z kluczowych zasad panujących na milongach jest obowiązująca tam etykieta i każdy, kto chce wziąć udział w takiej imprezie, powinien zapoznać się z nią wcześniej. Najbardziej znaczące na milondze są komunikaty niewerbalne, czyli tzw. zasada cabaceo. Jest to sposób porozumiewania się za pomocą spojrzeń i mowy ciała.

Posłuchaj
18:35 2021_09_05 10_26_02_PR1_czas_pogody.mp3 Milonga - miejsce, gdzie tańczy się tango (Czas pogody/Jedynka)
Toskania 1200 shutterstock
Ziemia świętych i artystów. Podróż do Toskanii z ks. prof. Witoldem Kaweckim

Jakub Milonga, nauczyciel i tancerz tanga, od prawie 20 lat prowadzi w Warszawie szkołę tanga. Wyjaśnia, że milonga to zarówno spotkanie miłośników tanga argentyńskiego, jak też miejsce, gdzie to tango się tańczy. - Może to być parkiet w budynku, a latem w Polsce, Argentynie i wielu innych krajach ludzie tańczą na świeżym powietrzu - mówi. A żeby było zabawnie to jest jeszcze trzecie określenie dla milongi. To odmiana tanga argentyńskiego, ale tańczona trochę inaczej i szybciej. - Wtedy możemy powiedzieć, że tańczymy milongę na milondze w milondze - śmieje się.

Jeden z uczestników milongi wskazuje na siedzących i obserwujących taniec ludzi. - Ci ludzie są szczęśliwi - przekonuje. Jego zdaniem, nie ma takiego drugiego tańca, bo nie ma w nim schematów i zawsze jest kontakt między partnerami. I zdradza pewne zasady etykiety. M.in. taką, że w tangu argentyńskim to kobieta wybiera partnera i zaprasza go do tańca wzrokiem. Zauważa, że taniec to sekwencja pewnych kroków do muzyki, ale sytuacja między partnerami za każdym razem jest inna i jest to improwizacja.

Nauka tanga trwa 10 lat, a dwa lata zajmuje nauka chodzenia. Jedna z uczestniczek milongi zauważa, że nie ma na niej konkurencji, a satysfakcję uczestnikom milongi sprawia bycie razem. - Choć jestem już parę lat na emeryturze to tu poczułam swoją kobiecość, w tej elegancji, w tym stroju, w tym klimacie, w tym przytuleniu - mówi. W ciągu jednego wieczoru może mieć do tanga kilku partnerów i to dla niej też jest przyjemne doświadczenie.


Jakub Milonga zwraca uwagę na eleganckie stroje tancerzy. - To też powoduje, że tworzy się między nami poczucie niezwykłości, wyjątkowości chwili, odświętności, pewnego ważnego momentu dla nas - mówi. Dodaje, że tango to taka rozmowa bez słów. Jego zdaniem, jeśli ktoś szuka hobby i pasji, to radzi mu, żeby zaczął się uczyć tańczyć tanga.

Henryk Gajewski/Youtube

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Materiał: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 5.09.2021

Godzina emisji: 10.26

ag

Czytaj także

"Ostatnie tango" Germana Krala - najlepszy film o tangu argentyńskim

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 09:50
- My, profesjonalni tancerze tanga, śmiejemy się, że prawdziwa pasja, którą ludzie dostrzegają w tangu, nie dzieje się podczas występu, ale w czasie treningu. Wielu najznamienitszych tancerzy kłóci się na treningach, wychodzi, przerywa próby. Te emocje są w sali treningowej, a już podczas występu na tzw. milondze ludzie cieszą się tym tańcem - zdradzał mistrz tanga argentyńskiego, Jakub Grzybek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas Pogody" z Ewą Śnieżanką

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 12:22
Nikt, tak jak ona nie śpiewa walca czy tanga. Nikt nie ma tyle dystansu do siebie, swojej kariery, wielu trofeów i nikt od dawna nie był tak wyczekiwanym gościem Polskiego Radia, jak Ewa Śnieżanka.
rozwiń zwiń