Mieczysław Fogg - jeden z najwspanialszych pieśniarzy minionego stulecia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 12:30
W czasie wojny śpiewał w kawiarniach warszawskich: U Aktorek, w Swanie i Cafe Bodo, w szpitalach i na dworcu Gdańskim (wspólnie z Hanką Ordonówną) dla żołnierzy wyjeżdżających na front. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako starszy strzelec I Batalionu Szturmowego AK "Odwet". Dał ponad 100 koncertów dla walczących, przez co zyskał tytuł powstańczego barda. Śpiewał w schronach, szpitalach polowych i na barykadach.
Mieczysław Fogg
Mieczysław FoggFoto: Zbiory NAC

mieczysław fogg wystawa .jpg
Niezwykła wystawa "Mieczysław Fogg - Pieśniarz Polaków"

Koncerty Mieczysława Fogga

W czasie II wojny światowej Mieczysław Fogg występował (za zgodą władz Polskiego Państwa Podziemnego) w kawiarniach dostępnych polskiej publiczności, m.in. w "Cafe Bodo", "Swann", "U Aktorek" i "Lucyna". - W tamtych czasach trzeba było trafić na koncert, niekoniecznie na niego się wybierać. Pradziadek w czasie okupacji dość regularnie występował i nawet w kawiarniach można było trafić na plakat zapowiadający jego występy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Fogg, prawnuk artysty. - Czasami pradziadek śpiewał na życzenie publiczności, nawet jeżeli było kilka osób. Czasami zdarzało się tak, że dawał koncert tylko dla jednej osoby - dodał. 


Mieczysław Fogg w trwającej ponad 60 lat kariery wystąpił na blisko 16 tysiącach koncertów. Śpiewał w dwudziestu pięciu krajach Europy oraz w Brazylii, Izraelu, na Cejlonie, w ośrodkach polonijnych Nowej Zelandii, Australii i wielokrotnie w USA i Kanadzie.

Posłuchaj
12:47 2021_09_12 09_27_43_PR1_Czas_Pogody.mp3 Mieczysław Fogg - jeden z najwspanialszych pieśniarzy minionego stulecia (Czas Pogody/Jedynka)

 

Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga

Wielkie święto muzyki retro i nestora polskiej sceny rozrywkowej, czyli XVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga rozpoczął się w piątek, 3 września 2021 r. - Już od 18 lat staramy się przypominać o piosence retro, artystach działających w okresie międzywojennym. Pradziadek jako patron występuje w roli tego wspólnego mianownika tamtego świata i świata współczesnego - podkreśla Michał Fogg. 

 

"Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków" 

Wystawa ukazuje postać Mieczysława Fogga, jego karierę estradową na tle historii Polski XX w. oraz jego zaangażowanie, upór i wierność własnemu stylowi muzycznemu.

- Wystawa ta powstawała przez niemal 10 lat. Ponad 11 lat temu Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu, które właśnie rozpoczęło działalność, zaczęło ze mną rozmowę na temat takiej wystawy - przyznaje gość audycji. - Dopiero w zeszłym roku udało nam się tę wystawę otworzyć i teraz z Opola przywędrowała ona do Warszawy i mam nadzieję, że wyjedzie w Polskę, a nawet w świat - powiedział. 

Na ekspozycji znajda się pamiątki pochodzące z rodzinnego archiwum Michała Fogga, prawnuka artysty, oraz zbiorów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wśród nich unikatowe, nieudostępnione wcześniej szerszej publiczności eksponaty, m.in. fotografie z występów Mieczysława Fogga, odznaki, pamiątki z podróży, frak estradowy, kombinezon powstańczy oraz kroniki prowadzone przez jego pierwszą żonę Irenę Fogg.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Czas Pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski 

Gość: Michał Fogg (prawnuk Mieczysława Fogga)

Data emisji: 12.09.2021 r. 

Godzina emisji: 9.21

mat. prasowe/ans 

Czytaj także

"Wybitny śpiewak operowy i przyjaciel Jedynki". Wspomnienie o Kazimierzu Kowalskim

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 13:30
Jego gawędy i nocne audycje cieszyły się wielkim uznaniem słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia. To dzięki pomysłowości i determinacji Kazimierza Kowalskiego światowa publiczność uczestniczyła w transmisji opery "Straszny dwór" Moniuszki, a kuracjusze w Ciechocinku mogli od lat 90. zanurzyć się w świecie opery i operetki dzięki festiwalowi jego pomysłu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemia świętych i artystów. Podróż do Toskanii z ks. prof. Witoldem Kaweckim

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 11:24
Pod koniec wakacji zabieramy słuchaczy do pięknej i opiewanej przez artystów Toskanii. Naszym przewodnikiem jest ks. prof. Witold Kawecki - pisarz, dziennikarz i kulturoznawca, autor książki "Toskania, jakiej nie znacie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prowadzę bardzo aktywny tryb życia". Sławomir Łosowski kończy 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 15:05
Czy w życiu artystów istnieje granica, poza którą jest już miejsce tylko na emeryturę? Sławomir Łosowski z zespołu Kombi udowadnia, że takiej granicy nie ma. Za kilka dni lider zespołu Kombi skończy 70 lat, ale nie przestaje nagrywać i koncertować.
rozwiń zwiń