Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. "Obecność bliskich w życiu seniorów jest istotna"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 13:20
- Czułość, łagodność, życzliwość idealnie wpisuje się w Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, ponieważ działalność polega na budowaniu relacji, a to trio jest fundamentem budowania relacji międzyludzkich, międzypokoleniowych - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia. 
Obecność bliskich w życiu seniorów jest niezwykle istotna
Obecność bliskich w życiu seniorów jest niezwykle istotnaFoto: Shutterstock/MANDY GODBEHEAR

senior święta shutterstock 1200x660.jpg
Samotność w Święta boli najbardziej

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Ma on służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Aby włączyć się w obchody święta, wystarczy się uśmiechnąć i być uprzejmym dla innych.

Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony w ponad 180 krajach na świecie. W Polsce - od 2006 roku. 


Posłuchaj
13:55 2021_11_21 10_28_34_PR1_Czas_Pogody.mp3 Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. "Obecność bliskich w życiu seniorów niezwykle istotna" (Czas Pogody/Jedynka)

 

Samotność wśród seniorów 

Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich podkreśla, że działalność organizacji polega na regularnych odwiedzinach u osób starszych, którym doskwiera samotność. - Seniorzy chcą przerwać swoją samotność dzięki towarzystwu drugiego człowieka. To jest nasza stała działalność i codzienność. Nie ma tutaj dni wolnych dla naszych wolontariuszy - mówi Joanna Mielczarek. 

Gość audycji zachęca do wzięcia udziału w wolontariacie. - Jest to specyficzny i wyjątkowy rodzaj wolontariatu, bo jest też długoterminowy. Jak już zostajemy wolontariuszami, to jesteśmy obecni w życiu naszych podopiecznych regularnie - przyznaje. - Prowadzimy stałą, regularną rekrutację dla osób, które ukończyły 18. rok życia. Jest on przeznaczony dla osób dorosłych, ale nie ma górnej granicy wieku - dodaje. 

Akcja "Podaruj Wigilię" 

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich co roku przeprowadza akcję fundraisingową "Podaruj Wigilię", której celem jest zebranie środków na kolacje wigilijne dla osamotnionych seniorów.

Joanna Mielczarek podkreśla, że w tym roku, ze względów bezpieczeństwa, akcja będzie przeprowadzona w nieco innej formule. Zrezygnowano z organizacji dużych spotkań, a podopiecznych Stowarzyszenia odwiedzą w świątecznym czasie wolontariusze.

- Akcja jest dedykowana podopiecznym organizacji. Zawsze staraliśmy się w tym czasie organizować duże spotkania świąteczne dla osamotnionych, starszych osób. Pandemia nam zabrała tę możliwość, ale nie zamykamy akcji, będzie zorganizowana w innej formule - mówi Joanna Mielczarek. - Święta Bożego Narodzenia to moment, kiedy samotność jest bardzo bolesna. (...) Gest zauważenia tego drugiego człowieka jest ważny - dodaje. 

źródło: Agencja Ancymony/Youtube 

Więcej na temat akcji "Podaruj Wigilię" oraz o pracy wolontariusza na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Joanna Mielczarek (dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich) 

Data emisji: 21.11.2021 r. 

Godzina emisji: 10.28

ans 

Czytaj także

Aktywność fizyczna ważna w każdym wieku. Jak przekonać seniorów do lepszego życia?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 11:30
Tak naprawdę to, czego najbardziej potrzebujemy, czyli szczęśliwe chwile, możemy mieć za darmo. Wystarczy nieco szybszy spacer, trochę gimnastyki i jazda na rowerze, aby poprawić nie tylko samopoczucie, ale i wyniki badań. Jak zadbać o siebie w pewnym wieku i przekonać się do lepszego życia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studentem można być w każdym wieku. "Spełniamy swoje marzenia"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 15:38
Uniwersytety Trzeciego Wieku cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. - Wspólne działania dają więcej satysfakcji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Danuta Mońka z okolic Łowicza. Dlaczego, będąc studentką bądź studentem, metryka nie jest taka ważna? Skąd bierze się zainteresowanie zajęciami dla trochę starszych studentów?
rozwiń zwiń