Konstanty Ildefons Gałczyński, pełen dowcipu liryk

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 10:54
Zielony Konstanty - liryk, ale nie pozbawiony daru subtelnego dowcipu. W rocznicę urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przypomnimy tę część jego twórczości, dzięki której nasze zbiorowe poczucie humoru jest lżejsze o poetycki ton.
konstanty Ildefons Gałczyński (1949)
konstanty Ildefons Gałczyński (1949)Foto: PAP/Wiktor Janik

Ogórek, który nie śpiewa, imperatyw kochania wróbelków, Hermenegilda Kociubińska i oczywiście Teatrzyk "Zielona Gęś" będą nam towarzyszyły w niedzielne przedpołudnie, podczas którego nie zabraknie też piosenek z tekstami poety z leśniczówki Pranie.

Poeta jest najbardziej znany za sprawą paradramatycznej serii podszytych absurdem humoresek Teatrzyk "Zielona Gęś", w której pojawiła się galeria postaci takich jak Osiołek Porfirion, Piekielny Piotruś, Hermenegilda Kociubińska czy tytułowa Zielona Gęś.

Konstanty Ildefons Gałczyński jest autorem wielu wierszy i poematów. Jego poezja stała się inspiracją dla wielu twórców muzyki popularnej. Niektóre jego wiersze doczekały się kilku takich interpretacji. Teksty K.I. Gałczyńskiego wykorzystywane były także w kabaretach, takich jak: Kabaret Olgi Lipińskiej, Kabaret Potem czy też Barszcz z krokietem.

Posłuchaj także:


Powstały w PRL wiersz "Ukochany kraj" został użyty jako słowa pieśni socrealistycznej, którą planowano wprowadzić jako hymn państwowy.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Czas pogody" w niedzielę (23.01) w godzinach 10.00-12.00 zaprasza Zbigniew Krajewski.

ag


Czytaj także

Babcia i wnuczek, czyli noc cudów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko na postawie farsy Konstantego Ildefonsa Gałaczyńskiego. Adaptacja i reżyseria radiowa Janusza Kukuły. Nagranie z 1993 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niobe" Gałczyńskiego. Poemat godny mistrza

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:55
Prof. Jakub Lichański napisał książkę o poemacie "Niobe" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. - To jest dzieło, po czym zostaje się już tylko i wyłącznie mistrzem, który staje obok Kochanowskiego, Owidiusza, Mickiewicza - mówi.
rozwiń zwiń