Jak referendum we Włoszech wpłynie na Unię Europejską

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 14:05
Premier Matteo Renzi zapowiedział, że po przegranym referendum poda się do dymisji. Przegrana oznacza ogromne zawirowania na politycznej scenie Włoch, a zdaniem ekspertów to początek końca strefy euro.
Audio
  • Prof. Witold Orlowski i dr Cezary Mech komentują wyniki referendum we Włoszech (Kontra-punkt/Jedynka)
Matteo Renzi
Matteo RenziFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

- Z obecnych prognoz wynika, że gdyby były przyspieszone wybory, to może je wygrać populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, który ma w programie wyjście z Unii Europejskiej, a na pewno wystąpienie ze strefy euro - tłumaczył prof.Witold Orłowski

Dr Cezary Mech oceniał, że "Renzi wziął na siebie olbrzymie zadanie". - Ma przeciw sobie całą opozycję, skonfliktował się z różnymi władzami regionalnymi, co wpłynęło na rozmiar tej znaczącej porażki. Europa przeżywa deficyt demokracji. Najprawdopodobniej Renzi nie będzie premierem technicznym, a rządy przejmie minister finansów i zmieniona zostanie ordynacja wyborcza na bardziej proporcjonalną - przewidywał dr Mech.

Czy Renzi odejdzie, czy będzie rząd tymczasowy, jak instytucje finansowe odbierają wynik referendum, czy będzie trzecia fala kryzysu w Europie i czy rozpadnie się strefa euro? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Kontara- punkt"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Cezary Mech (b. wiceminister finansów),  prof. Witold Orłowski (rektor Akademii Vistula, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 5.12.2016 r.

Godzina emisji: 21.10

ab/mg

Czytaj także

Grecki parlament zgodził się na pakiet pomocowy. Ateny zaciągają ogromny dług

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 12:25
Grecki parlament po całonocnych obradach przyjął kolejny, trzeci pakiet reform oszczędnościowych, którego domagali się wierzyciele. Przegłosowanie pakietu było jednym z warunków porozumienia z Unią Europejską w sprawie nowej pożyczki w wysokości około 85 miliardów euro.
rozwiń zwiń