X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Francja przestaje być laicka?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 12:58
- Ten model ukonstytuował się w zupełnie innych realiach, jakieś 120 lat temu. Z jednej strony barykady mieliśmy wtedy do czynienia z republikanami, a z drugiej – z Kościołem katolickim. To był model, który powstał w rezultacie walki z Kościołem i katolikami - mówi dr Bartłomiej Zdaniuk.
Audio
  • Dr Bartłomiej Zdaniuk i Jerzy Szygiel o nastrojach społecznych we Francji przed wyborami prezydenckimi (Kontra-punkt/Jedynka)
Paryż (zdjęcie ilustracyjne)
Paryż (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay.com/Unsplash

Pytanie, które padło w audycji "Kontra-punkt" brzmiało, czy obowiązujący we Francji model laickości właśnie się kończy? - Pokolenia, które dziś funkcjonują nad Sekwaną nie mają, jak się wydaje, żadnego pomysłu, jak tenże model zastosować do społeczeństw islamskich. Różnice na pewno nie dotyczą samej religii czy postaw. Jednym z najistotniejszych elementów jest choćby to, że najczęściej mamy do czynienia ze społecznościami z dawnych kolonii, np. Maroka czy Algierii. Ta niechęć do Francji jest tam gdzieś głęboko zakorzeniona, mimo że może to być drugie czy trzecie pokolenie - podkreśla dr Bartłomiej Zdaniuk.

Jerzy Szygiel Zasada laickości państwa ciągle pozostaje we Francji bardzo silna, i to po każdej stronie politycznej

Jerzy Szygiel, były korespondent polskich mediów we Francji, uważa natomiast, że sama zasada laickości państwa ciągle pozostaje w tym kraju bardzo silna. - I to po każdej stronie politycznej. Weźmy choćby Front Narodowy, który przecież nawet jeśli krytykuje muzułmanów, to robi to z punktu widzenia laickości - tłumaczy publicysta.

Czy we Francji trwa bunt klasowy? Jakie nowe elementy pojawiły się w trwającej kampanii prezydenckiej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Kontra- punkt"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Bartłomiej Zdaniuk (Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego), Jerzy Szygiel (były korespondent polskich mediów we Francji)

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 21.10

pg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Rosja zwiększa swoje wpływy w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 11:51
Politycy, którzy ulegli kremlowskiej narracji – ideowej lub cywilizacyjnej – odgrywają coraz większą rolę od Bułgarii i Mołdawii aż po Francję i Wielką Brytanię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd zmierzasz, Francjo?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 19:42
Przyśpiesza przedwyborcze tempo we Francji. Kandydatka skrajnej prawicy na prezydenta Marine Le Pen w centrum swojej kampanii postawiła obawy Francuzów związane z imigracją i bezpieczeństwem. Le Pen doszukuje się źródła problemów Francji w Unii Europejskiej, z której zapowiada wyjście. O ewentualnej przyszłości Francji pod wodzą Le Pen rozmawiano podczas audycji "Więcej świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Francja jest coraz bardziej pęknięta"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 12:43
- Jest tak, jakby we Francji żyły obok siebie w coraz większych napięciach dwa narody. Widzieliśmy to po ataku na redakcję "Charlie Hebdo" w styczniu 2015 roku - mówi znany francuski intelektualista i filozof Alain Finkielkraut.
rozwiń zwiń