X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Donald Trump zmienia światową ekonomię?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 08:30
Co oznacza rezygnacja Donalda Trumpa z udziału USA w umowie TPP i zapowiedź o wycofywaniu się z umów handlowych, które polegały głównie na znoszeniu cel między krajami? Czy to koniec wolnego handlu na świecie, czy też to koniec władzy korporacji?
Audio
  • Prof.Leokadia Oręziak i Andrzej Sadowski o światowych umowach handlowych (Kontra-Punkt/Jedynka)
Obywatele Niemiec protestują przeciwko międzynarodowym umowom TTIP i CETA
Obywatele Niemiec protestują przeciwko międzynarodowym umowom TTIP i CETAFoto: flickr.com/mehr-demokratie/cc by sa 2.0

 - Znoszenie ceł to najmniejszy element tych umów. Tak naprawdę te umowy nowej generacji, jak umowa trans-pacyficzna TPP, ciągle negocjowana umowa między USA a UE - TTIP, a także CETA - umowa między UE a Kanadą, są to umowy, które zapewniają protekcjonizm pewnej wybranej grupie: wielkim korporacjom i powiązanym z nimi elitami. Nie można na razie przesądzać końca tych umów. W połowie lutego Parlament Europejski ma głosować nad przyjęciem umowy trans-atlantyckiej TTIP. Liberałowie planują tę umowę poprzeć, mimo ogromnych protestów społecznych w całej Unii - stwierdziła prof. Leokadia Oręziak.

Andrzej Sadowski ocenił, iż mowa TTIP nie jest umową o wolnym handlu. - Jest to umowa o normach kolizyjnych między systemami Unii Europejskiej a USA i jest to raczej wyznaczanie korytarzy, po których bez problemu poruszać się będą korporacje. Trump podjął inicjatywę, która pokazuje, że źródłem przywilejów i zła, jakie mają dziś miejsce w Stanach Zjednoczonych ale i w Polsce, jest wyjątkowo niesprawiedliwy i nieefektywny system podatkowy. Propozycje Trumpa zmierzają nie tylko do obniżenia opodatkowania, tak aby amerykańskim korporacjom opłacało się płacić w Ameryce. Dzięki takiej konstrukcji podatku CIT, korporacje bardzo łatwo mogą przerzucać koszty do krajów o lepszej strukturze opodatkowania i w ten sposób korporacje w USA płacą niewiele - tłumaczył Andrzej Sadowski.

Co dla Polski oznacza zapowiedź USA renegocjacji umowy NAFTA? Jakie negatywne konsekwencje przyniesie umowa TTIP? Jaki wpływ na globalizację i światowe nierówności mają międzynarodowe umowy protekcjonistyczne wobec wielkich korporacji? Czy poprzednie amerykańskie rządy reprezentowały interesy wielkich korporacji zamiast interesu zwykłych Amerykanów? Czy postawa prezydenta Trumpa jest początkiem nowej epoki końca wielkich korporacji? Jaka jest rola Chin w światowej gospodarce? O tym w nagraniu audycji.

***

Audycja: "Kontra-Punkt"

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Leokadia Oręziak (kierownik Katedry Finansów Międzynarodowych SGH) i Andrzej Sadowski (prezydent Centrum Adama Smitha i członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data: 30.01.2017

Godzina: 21.09

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CETA – szansa, czy zagrożenie dla polskiej gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 11:21
Umowa handlowa między Unią Europejską a Kanadą ma znieść cła, otworzyć rynki finansowe i ułatwiać wymianę handlową. Minister Rozwoju ma we wtorek przedstawić informację na temat spodziewanego bilansu korzyści i kosztów. O znaczeniu CETA dla polskiej gospodarki mówili w „Pulsie Gospodarki” w Polskim Radiu 24 Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan), Maciej Wośko (Gazeta Bankowa) i Roland Paszkiewicz (Centralny Dom Maklerski Pekao SA).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neoliberalizm - system do zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 12:21
- Neoliberalizm to ideologia, która zakłada celowy wyzysk wielkich mas ludzi przez elity, które tak ustawiają się w systemie społecznym, że mają bardzo wysokie dochody, a cała reszta na tym cierpi - uważa prof. Leokadia Oręziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Trump podpisał rozporządzenie o wycofaniu się USA z TTP

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 18:30
Amerykański prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie o formalnym wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Partnerstwa Transpacyficznego.
rozwiń zwiń