"Przeciągnięcie Białorusi na stronę Zachodu jest niemożliwe"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 13:01
- Aleksander Łukaszenka od lat prowadzi grę, w której usiłuje utrzymać jakiś element balansu między Rosją a Zachodem i na tej podstawie coś dla siebie wytargować – mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor telewizji Biełsat.
Audio
  • Agnieszka Romaszewska-Guzy i Witold Jurasz o sytuacji na Białorusi (Kontra-punkt/Jedynka)

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że między bajki należy włożyć opinie o niezależności prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki od Rosji. - On jest i zawsze był zależny od Kremla. Może tylko najwyżej, co jakiś czas, umacniać swoją władzę pokazując, że jednak zdoła wytargować coś od Putina - przekonuje Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Zdaniem Witolda Jurasza z Ośrodka Analiz Strategicznych, relacje Zachodu - w tym Polski - z Białorusią przypominają sinusoidę. - Najpierw następuje odmrażanie relacji z Mińskiem, następnie odwrót od liberalizacji, represje w tej czy innej skali i zamrażanie relacji. Problem polega na tym, że my tę sinusoidę przerobiliśmy już kilka razy, i za każdym razem popełniamy dokładnie te same błędy. To jednak nie znaczy, że z Aleksandrem Łukaszenką nie należy grać - zauważa ekspert.

Jaką więc przyjąć strategię wobec Białorusi? Czy poniedziałkowy zamach terrorystyczny w Petersburgu, który zbiegł się w czasie ze spotkaniem Putin-Łukaszenka w tym właśnie mieście, będzie miał jakieś znaczenie dla stosunków rosyjsko-białoruskich? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kontra-punkt

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Agnieszka Romaszewska-Guzy (dyrektor telewizji Biełsat), Witold Jurasz (Ośrodek Analiz Strategicznych)

Data emisji: 3.04.2017

Godzina emisji: 21.10

pg/ab


Czytaj także

"Społeczeństwo zainteresowane jest tym, aby władza się zmieniała"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 19:35
Władze czują się zagrożone wszelką niezależną działalnością społeczną. Może tu chodzić o cokolwiek - powiedział rosyjski obrońca praw człowieka Aleksander Podrabinek w wywiadzie wyemitowanym w audycji "Więcej świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin podaje rękę Łukaszence. Spór naftowo-gazowy zażegnany

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 21:59
O rozwiązaniu wszelkich spornych kwestii dotyczących ropy i gazu w relacjach z Białorusią poinformował w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin po zakończeniu rozmów z białoruskim prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Petersburgu.
rozwiń zwiń