Czy na świecie trwa energetyczna rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 12:08
- Jesteśmy na etapie przemieszania różnych technologii: starego węgla, który znamy, ale też bardzo nowego podejścia do odnawialnych źródeł energii - mówi Karolina Baca-Pogorzelska z "Dziennika Gazety Prawnej".
Audio
  • Karolina Baca-Pogorzelska i Marcin Roszkowski o zmianach w rynku energetycznym (Kontra-punkt/Jedynka)
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spodziewa się, że do końca kwietnia będzie wiadomo, kiedy mogą zapaść postanowienia w sprawie arbitrażu PGNiG-Gazprom.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spodziewa się, że do końca kwietnia będzie wiadomo, kiedy mogą zapaść postanowienia w sprawie arbitrażu PGNiG-Gazprom. Foto: Pixabay

Jak zwraca uwagę dziennikarka, szuka się również nowych rozwiązań dla wykorzystania węgla. Jako przykład podaje list intencyjny między grupą Tauron a grupą Azoty. - Dotyczy on budowy pierwszej w Polsce instalacji zgazowania węgla na powierzchni w celu wytworzenia w ten sposób gazu, który będzie wykorzystywany w przemyśle chemicznym - przypomina Baca-Pogorzelska.

Według Marcina Roszkowskiego z Instytutu Jagiellońskego zmiany, które zachodzą w energetyce są możliwe z dwóch powodów. - Spadają koszty magazynowania energii oraz koszty źródeł odnawialnych. Główny problem związany z tymi ostatnimi polega jednak na tym, że muszą być one bilansowane - podkreśla ekspert.

Jak zmienia się rynek surowców energetycznych we współczesnym świecie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kontra-punkt

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Karolina Baca-Pogorzelska ("Dziennik Gazeta Prawna"), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński, serwis BiznesAlert.pl)

Data emisji: 15.05.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/zi


Czytaj także

Ścieki i glony jako źródło energii. "Potrzebujemy nowych rozwiązań"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 22:10
Zamiast czyścić ścieki, polscy naukowcy robią z nich energię i szukają nowych zastosowań dla glonów. - Prowadzimy innowacyjne badania, które w dłuższej perspektywie mogą bardzo odmienić nasze życie - mówi dr hab. inż. Marcin Zieliński z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
rozwiń zwiń