"By w Rosji coś się zadziało, potrzeba więcej wysiłku niż gdzie indziej"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 12:20
- Rosja jest takim obszarem, gdzie zjawisko entropii działa ze znacznie większą intensywnością i siłą w porównaniu z resztą globu - mówi Piotr Skwieciński, autor książki "Kompleks Rosji".
Audio
  • Piotr Skwieciński o stosunkach polsko-rosyjskich i współczesnej Rosji (Kontra-punkt/Jedynka)
Kreml
KremlFoto: Maks Ershov/Shutterstock.com

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, "żeby w Rosji zadziały się jakieś rzeczy, potrzeba znacznie więcej wysiłku niż gdzie indziej". Twierdzi on, że gdy zauważa się tę cechę, to trochę inaczej zaczyna się patrzeć na historię Rosji, a w pewnym stopniu również na jej współczesną sytuację. - Chodzi mi o to, że z tym zjawiskiem spotykali się kolejni rządzący. Każdy z nich musiał sobie urobić ręce po łokcie nie po to, żeby było lepiej, tylko żeby się nie rozpadło. W Rosji walczy się z entropią - tłumaczy Piotr Skwieciński.

Książka "Kompleks Rosji" składa się z artykułów, które jej autor publikował na przestrzeni kilku lat w różnych tytułach prasowych. - Zaliczam się do ludzi, dla których Rosja nigdy nie będzie obojętna. Przy czym może to oznaczać, że ją np. znienawidzę. Wydaje mi się jednak, że w sensie intelektualnym panuję nad tą skłonnością - podkreśla Piotr Skwieciński.

Czy osłabienie Rosji leży w interesie Zachodu, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kontra-punkt

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Piotr Skwieciński (autor książki "Kompleks Rosji", publicysta tygodnika "W sieci")

Data emisji: 5.06.2017

Godzina emisji: 21.08

pg/zi

Czytaj także

Maciej Jastrzębski: Rosja nie robi nic w kwestii poprawy relacji z Polską

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 20:36
W stosunkach polsko-rosyjskich jest dużo chęci, ale brakuje konkretnych działań - powiedział na antenie Jedynki korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski. Ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy dodał, że przyczyną impasu we wzajemnych relacjach może być zwrot Rosji w stronę imperializmu.
rozwiń zwiń