Bard - człowiek, który doradza, jak żyć

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 11:50
Jedynkę odwiedził autor tekstów, kompozytor i pieśniarz, współtwórca Lubelskiej Federacji Bardów. - W dawnych wiekach, gdy nie było radia, bard na bieżąco komentował wydarzenia i doradzał, jak żyć - mówił.
Audio
  • Jan Kondrak o roli barda i o śpiewaniu poezji (Życia rysy/Jedynka)
Jan Kondrak
Jan KondrakFoto: Wikimedia Commons/Ewa Piątek/CC BY-SA 4.0

Przyznał też, że współcześnie rola barda jest nieco inna: - Dziś media w ciągu sekundy informują o tym, co się dzieje na świecie. Bard, jeśli chce poprawiać życie ludzkości, musi zdobyć się na refleksję - posiąść dużo wiedzy, wyciągnąć wnioski i zaprezentować je, licząc się z tym, że te refleksje za chwilę mogą okazać się śmieszne i nieaktualne.

Gość Jedynki wspominał też czasy swojej młodości, kiedy nie można było w pełni swobodnie się wypowiadać, a oazami wolności twórczej były uniwersytety. - W latach 80., tuż po tym, jak zelżały mrozy stanu wojennego, ale jeszcze było zimno w kraju, odbywały się tu i ówdzie zjazdy bardów. Były na za państwowe pieniądze, a co przytomniejsi działacze kulturalni robili imprezy ratujące tożsamość, absolutnie wywrotowo-narodowe - mówił.

Opowiadał też o pasji biegowej, uniwersalności "Pieśni nad Pieśniami" i dzieciństwie w poukraińskiej wsi dokniętej przez okrucieństwo wojny. A co o Janie Kondraku mówił Jacek Kaczmarski? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Życia rysy" w cyklu "Twarzą w twarz".

Prowadzi: Wojciech Urban

Gość: Jan Kondrak (Lubelska Federacja Bardów)

Data emisji: 24.10.2016

Godzina emisji: 23.05

mg/jp

Czytaj także

Dialog z zaświatami za pomocą wierszy ks. Twardowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 16:33
- To taka moja młodzieńcza eskapada. Już kilkanaście lat temu konstruowałem te utwory, zresztą w porozumieniu z ks. Janem Twardowskim - mówi o koncercie "Spieszmy się kochać ludzi" Hadrian Filip Tabęcki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki Agnieszki Osieckiej na góralską nutę?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 14:50
- W konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej" brało udział kilka znakomitych góralek, które dochodziły do finału lub nawet konkurs wygrywały: Hanka Wójciak, Kasia Lassak czy Nika Lubowicz - tłumaczyła Agata Passent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poetycka płyta Krzysztofa Napiórkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 13:40
- Obcowanie z pięknem czyni człowieka lepszym. Im więcej mamy wokół siebie piękna, tym bardziej ono przenika do nas, dociera do naszego serca i naszej duszy - powiedział Krzysztof Napiórkowski, który skomponował muzykę do wierszy ks Jana Twardowskiego.
rozwiń zwiń