Czy można jeść i zdrowieć?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 11:44
- Wszystko, o czym pisała Hildegarda wynika z przekonania, że ten majstersztyk, ten cud, jakim jest świat stworzony przez wszechmocnego stwórcę, zawiera wszystko, co jest nam potrzebne do zdrowego życia i do leczenia - mówi w audycji "Życia rysy" Elżbieta Ruman. 
Audio
  • Czy można jeść i zdrowieć? (Życia rysy/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Elżbieta Ruman jest dziennikarką telewizyjną, a także autorką wielu książek. Jednak jej wielką pasją jest również postać św. Hildegardy z Bingen - średniowiecznej mniszki, która... zrewolucjonizowała sposób myślenia o jedzeniu i leczeniu współczesnych ludzi.

- Jak pisała Hildegarda, najlepszym pożywieniem dla człowieka jest orkisz. Dzisiaj lekarze odkrywają, że orkisz posiada rodanid, który hamuje możliwość rozwoju tych podłych beztlenowych komórek, czyli komórek nowotworowych - podkreśla rozmówczyni Agaty Puścikowskiej.

- Niezwykłe działanie tego jednego maleńkiego składnika orkiszu, jakim jest rodanid, który w naturze występuje jeszcze w mleku matki, polega na tym, iż otacza on komórki macierzyste naszego organizmu nie pozwalając wtargnąć tam nowotworom. Pomaga "spalić" te nowotwory i daje organizmowi odporność. Pan Bóg to wymyślił. Nie Hildegarda. Ona tylko to opisała - mówi Elżbieta Ruman. 

Co to jest "prawdziwy orkisz" i skąd go wziąć? Czym są galgant, hyzop, wszewłoga górska? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Elżbieta Ruman (dziennikarka, pisarka)

Data emisji: 20.02.2018

Godzina emisji: 20.16

kh/abi


Czytaj także

Zdrowy jak ryba? To już nieprawda

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 12:24
Dietetycy przekonują, że ryby zawierają tyle cennych składników, że należy je jeść co najmniej dwa razy w tygodniu. Z kolei naukowcy ostrzegają, żeby dobrze się zastanowić nad wyborem ryby do jedzenia.
rozwiń zwiń