X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy można jeść i zdrowieć?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 11:44
- Wszystko, o czym pisała Hildegarda wynika z przekonania, że ten majstersztyk, ten cud, jakim jest świat stworzony przez wszechmocnego stwórcę, zawiera wszystko, co jest nam potrzebne do zdrowego życia i do leczenia - mówi w audycji "Życia rysy" Elżbieta Ruman. 
Audio
  • Czy można jeść i zdrowieć? (Życia rysy/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Elżbieta Ruman jest dziennikarką telewizyjną, a także autorką wielu książek. Jednak jej wielką pasją jest również postać św. Hildegardy z Bingen - średniowiecznej mniszki, która... zrewolucjonizowała sposób myślenia o jedzeniu i leczeniu współczesnych ludzi.

- Jak pisała Hildegarda, najlepszym pożywieniem dla człowieka jest orkisz. Dzisiaj lekarze odkrywają, że orkisz posiada rodanid, który hamuje możliwość rozwoju tych podłych beztlenowych komórek, czyli komórek nowotworowych - podkreśla rozmówczyni Agaty Puścikowskiej.

- Niezwykłe działanie tego jednego maleńkiego składnika orkiszu, jakim jest rodanid, który w naturze występuje jeszcze w mleku matki, polega na tym, iż otacza on komórki macierzyste naszego organizmu nie pozwalając wtargnąć tam nowotworom. Pomaga "spalić" te nowotwory i daje organizmowi odporność. Pan Bóg to wymyślił. Nie Hildegarda. Ona tylko to opisała - mówi Elżbieta Ruman. 

Co to jest "prawdziwy orkisz" i skąd go wziąć? Czym są galgant, hyzop, wszewłoga górska? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Elżbieta Ruman (dziennikarka, pisarka)

Data emisji: 20.02.2018

Godzina emisji: 20.16

kh/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdrowy jak ryba? To już nieprawda

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 12:24
Dietetycy przekonują, że ryby zawierają tyle cennych składników, że należy je jeść co najmniej dwa razy w tygodniu. Z kolei naukowcy ostrzegają, żeby dobrze się zastanowić nad wyborem ryby do jedzenia.
rozwiń zwiń