X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Helena Pyz - lekarka trędowatych w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 12:00
- Trędowaty to człowiek odrzucony, niechciany przez nikogo. Tak często czują się moi pacjenci - mówiła w "Życia rysach" dr Helena Pyz, która od niemal 30 lat pracuje w indyjskim ośrodku Jeevodaya dla osób chorych na trąd.
Audio
  • Dr Helena Pyz o pracy w ośrodku dla osób trędowatych w Indiach (Życia rysy/Jedynka)
Dr Helena Pyz
Dr Helena PyzFoto: PAP/Paweł Supernak

Dr Helena Pyz nie ukrywa, że jej praca jest trudna i nie spotyka się z uznaniem indyjskiego społeczeństwa.

W polskim słowniku "trędowaty" znaczy odrzucony, niechciany przez nikogo. Tak często czują się moi pacjenci, natomiast ja też nierzadko doznawałam w Indiach bezinteresownej nieżyczliwości. Bo właściwie komu ja pomagam? Ludziom z marginesu, których nikt nie chce dotknąć. Ja też niewątpliwie należę do tej najniższej kasty, naznaczona, a do tego kobieta, Europejka, niepełnosprawna, bo poruszam się na wózku - mówi dr Pyz.

I dodaje, że największy problem pojawia się, gdy usiłuje publicznie zabrać głos na jakiś temat. - Na wiele rozmaitych zjawisk nie mogę nie reagować, ale wtedy budzę agresję i słyszę: "co ty wiesz, skoro jesteś 'nienasza'". Jak można powiedzieć tak komuś, kto żyje w danym kraju 29 lat? Jestem już bardzo indyjska - przekonuje.

Mówi też o swoich przyjazdach do Polski, gdzie odpoczywa, odwiedza lekarzy i rehabilitantów oraz... "zaraża trądem", czyli życzliwością i zrozumieniem dla osób trędowatych.

Z audycji dowiecie się, w jaki sposób dr Helena Pyz trafiła do Indii (decyzję podjęła w pół godziny) i dlaczego miejscowi lekarze nie chcą zajmować się osobami chorymi na trąd.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: dr Helena Pyz (lekarka ośrodka Jeevodaya w Indiach)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 20.14

mg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Paweł Grabowski - lekarz, który towarzyszy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 13:25
Współczesny doktor Judym mieszka na Podlasiu. To Paweł Grabowski, który prowadzi Hospicjum Domowe św. Proroka Eliasza, pomagając chorym w ich domach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta o wielkim sercu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 14:40
Stworzyła całkowicie społeczny system pomocy rodzicom i dzieciom leczącym się w Centrum Zdrowia Dziecka, przyjeżdżającym z całej Polski, którym w wielu przypadkach zawalił się cały świat. Anna Ojer jest dowodem na to, że gdy się ma serce i odrobinę energii do działania, można łączyć ludzi w czynieniu dobra. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Paweł Grabowski. Przewodnik na drugą stronę

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 12:00
Specjalista medycyny paliatywnej dr Paweł Grabowski na wiejskich terenach wschodniego Podlasia założył hospicjum domowe, by zajmować się przewlekle chorymi katolikami, prawosławnymi i protestantami. - Przyjaźnimy się też z miejscowymi Tatarami, mówią, że jak będą umierać, to natychmiast do nas w dyrdy, ale jeszcze nikomu się nie zdarzyło - opowiada.
rozwiń zwiń