Dr Helena Pyz - lekarka trędowatych w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 12:00
- Trędowaty to człowiek odrzucony, niechciany przez nikogo. Tak często czują się moi pacjenci - mówiła w "Życia rysach" dr Helena Pyz, która od niemal 30 lat pracuje w indyjskim ośrodku Jeevodaya dla osób chorych na trąd.
Audio
  • Dr Helena Pyz o pracy w ośrodku dla osób trędowatych w Indiach (Życia rysy/Jedynka)
Dr Helena Pyz
Dr Helena PyzFoto: PAP/Paweł Supernak

Dr Helena Pyz nie ukrywa, że jej praca jest trudna i nie spotyka się z uznaniem indyjskiego społeczeństwa.

W polskim słowniku "trędowaty" znaczy odrzucony, niechciany przez nikogo. Tak często czują się moi pacjenci, natomiast ja też nierzadko doznawałam w Indiach bezinteresownej nieżyczliwości. Bo właściwie komu ja pomagam? Ludziom z marginesu, których nikt nie chce dotknąć. Ja też niewątpliwie należę do tej najniższej kasty, naznaczona, a do tego kobieta, Europejka, niepełnosprawna, bo poruszam się na wózku - mówi dr Pyz.

I dodaje, że największy problem pojawia się, gdy usiłuje publicznie zabrać głos na jakiś temat. - Na wiele rozmaitych zjawisk nie mogę nie reagować, ale wtedy budzę agresję i słyszę: "co ty wiesz, skoro jesteś 'nienasza'". Jak można powiedzieć tak komuś, kto żyje w danym kraju 29 lat? Jestem już bardzo indyjska - przekonuje.

Mówi też o swoich przyjazdach do Polski, gdzie odpoczywa, odwiedza lekarzy i rehabilitantów oraz... "zaraża trądem", czyli życzliwością i zrozumieniem dla osób trędowatych.

Z audycji dowiecie się, w jaki sposób dr Helena Pyz trafiła do Indii (decyzję podjęła w pół godziny) i dlaczego miejscowi lekarze nie chcą zajmować się osobami chorymi na trąd.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: dr Helena Pyz (lekarka ośrodka Jeevodaya w Indiach)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 20.14

mg/kk

Czytaj także

Dr Paweł Grabowski - lekarz, który towarzyszy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 13:25
Współczesny doktor Judym mieszka na Podlasiu. To Paweł Grabowski, który prowadzi Hospicjum Domowe św. Proroka Eliasza, pomagając chorym w ich domach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta o wielkim sercu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 14:40
Stworzyła całkowicie społeczny system pomocy rodzicom i dzieciom leczącym się w Centrum Zdrowia Dziecka, przyjeżdżającym z całej Polski, którym w wielu przypadkach zawalił się cały świat. Anna Ojer jest dowodem na to, że gdy się ma serce i odrobinę energii do działania, można łączyć ludzi w czynieniu dobra. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Paweł Grabowski. Przewodnik na drugą stronę

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 12:00
Specjalista medycyny paliatywnej dr Paweł Grabowski na wiejskich terenach wschodniego Podlasia założył hospicjum domowe, by zajmować się przewlekle chorymi katolikami, prawosławnymi i protestantami. - Przyjaźnimy się też z miejscowymi Tatarami, mówią, że jak będą umierać, to natychmiast do nas w dyrdy, ale jeszcze nikomu się nie zdarzyło - opowiada.
rozwiń zwiń