Historia sułtanki z "Wspaniałego stulecia" to opowieść o piękności z Radruża

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 20:00
Postać, która ożyła na nowo dzięki serialowi "Wspaniałe stulecie" niezmiernie przypomina sułtankę pochodzącą z Radruża. - Dziś to niewielka miejscowość, przedzielona przez granicę. Po polskiej stronie została cerkiew z XVI wieku, z którą związana jest historia tzw. branki tatarskiej - opowiada Stanisław Piotr Makara, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Audio
  • Niezwykła historia sułtanki z Radruża (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Andrzej Kindrat, dyrektor Domu Kultury w Lubaczowie opowiada o największych atutach placówki (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Burmistrz Krzysztof Szpyt o wyjątkowości Lubaczowa (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Marcin Krupa opowiada o specjałach kuchni okolic Lubaczowa m.in. o zupie z pokrzyw i szwabach (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Maria Mulak o działalności Rady Seniorów (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Czym się zajmuje Młodzieżowa Rada Miasta? (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Widoczna z cmentarza cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy w Radrużu
Widoczna z cmentarza cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy w RadrużuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Kiedy w XVI wieku armia turecka przesuwa się w stronę Lwowa, Tatarzy plądrowali okolicę Radruża. W cerkwi, która ma charakter obrony, udało się schronić części mieszkańców. Gdy najeżdźcy dowiedzieli się, że wśród nich jest przepiękna żona wójta mająca dwadzieścia kilka lat zapowiedzieli, że odstąpią od oblężenia, jeśli piękna Maria Dubniewicz odda się w ich ręce. - Wówczas dla dobra mieszkańców podjęła tragiczną dla siebie decyzję o oddaniu się w ręce Tatarów. Później trafia do Kamieńca Podolskiego i dalej do Stambułu, gdzie zostaje sprzedana na targu niewolników. W ten sposób trafia do domu bogatego urzędnika, być może paszy, który się w niej zakochał. Do naszych czasów przetrwały informacje, że miała z nim dwóch synów i stając się jedną z najpotężniejszych kobiet na dworze - mówi gość Romana Czejarka. Po 27 latach w niewoli powróciła do Radruża, prawdopodobnie w przebraniu.

Dlaczego wójt Radruża pochowany jest pod progiem cerkwi, która obecnie jest wpisana na listę zabytków UNESCO? Czemu Dom Kultury w Lubaczowie zawdzięcza swoją wyjątkową żywotność? Jakie są specjalności kuchni regionalnej?

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Andrzej Kindrat (dyrektor Domu Kultury w Lubaczowie), Marcin Krupa (szef Kresowej Osady), Stanisław Piotr Makara (dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie), Daniel Morawski (Młodzieżowa Rada Miasta), Maria Mulak (przewodnicząca lubaczowskiej Rady Seniorów), Krzysztof Szpyt (burmistrz Lubaczowa)

Data emisji: 1.10.2016

Godzina emisji: 9-11

gs/mp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teresa Lipowska: wiele osób przychodzi do mnie po radę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 11:00
- Smak i popularność serialu "M jak miłość" wynika z tego, że integracja rodziny jest tak wspaniała. Do seniorów rodu, także do mnie, ludzie przychodzą po radę, po pomoc - mówi Teresa Lipowska, aktorka, seniorka rodu Mostowiaków. Jak przyznaje, stara się służyć swoją wiedzą także w życiu prywatnym, ale nigdy nie narzuca swojego zdania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autorka serii "Rozlewisko": nie piszę harlequinów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 14:00
- Określanie moich książek tym mianem jest nieuczciwe. One spełniają pewną swoją funkcję - mówi w "Lecie z Radiem" pisarka Małgorzata Kalicińska.
rozwiń zwiń