Twierdza Modlin. Tu spotykają się trzy rzeki i historia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 16:00
- W czasach, kiedy postawiono ten wielki koszarowiec nie wolno było sanitariatów mieć w budynku (ani łazienek, ani ubikacji). W związku z tym postawiono na wewnętrznym dziedzińcu 8 okrągłych budyneczków, w dwóch rzędach, w których jest 24 "stanowisk", co na 17 tysięcy skoszarowanych żołnierzy było niewystarczające i cały czas była kolejka - mówiła przewodnik, Elżbieta Wiercińska.
Audio
  • Roman Czejarek zaprasza na fascynującą wędrówkę po Twierdzy Modlin (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Twierdza Modlin (woj. mazowieckie)
Twierdza Modlin (woj. mazowieckie)Foto: PAP/Rafał Guz

Twierdza Modlin to najdłuższy militarny budynek na świecie. W obiekcie tym realizowano plany zdjęciowe do "CK dezerterów", filmu który rozsławił to miejsce. Tu także nagrywano sceny do "Pana Tadeusza".

Na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie leży Twierdza Modlin, są trzy rzeki: Wisła, Narew i Wkra. - Mamy dobrą infrastrukturę turystyczną - zapraszał Sebastian Sosiński, prezes lokalnej organizacji turystycznej "Trzech rzek".

Krzysztof Kurzyński zachęcał do aktywności np. na trasach rowerowych, kajakowych, a także do wycieczek na katamaranie czy wędrówek pieszych.

O losach twierdzy podczas II wojny światowej mówił Robert Kanigowski - prezes Stowarzyszenia Muzeum Kampanii Wrześniowej Twierdzy Modlin.

Z nagrania audycji dowiemy się, czym jest Front Księcia Warszawskiego, gdzie grasuje duch pułkownika i dlaczego lokalny przysmak nazwany jest "Baśka"?

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Elżbieta Wiercińska (przewodnik), Sebastian Sosiński (prezes lokalnej organizacji turystycznej "Trzech rzek"), Krzysztof Kurzyński (Centrum Informacji Turystycznej), Robert Kanigowski (prezes Stowarzyszenia Muzeum Kampanii Wrześniowej Twierdzy Modlin), Paulina Mikuszewska (właścicielka frontu Księcia Warszawskiego) Maciej Kostrzewski (przewodnik)

Data emisji: 12.11.2016 r.

Godzina emisji: 9.08

ab/fbi

Czytaj także

Najazd rycerzy i palenie czarownicy na zamku Grodno

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 12:29
Grzegorz Sanik zaprasza na historyczną rekonstrukcję najazdu średniowiecznych rycerzy na położony w północnej części Gór Wałbrzyskich, na wysokiej skale, zamek Grodno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie legendy, które budują tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 13:39
- To jest pierwsza książka, która zebrała prawie wszystkie legendy warszawskie i nie ma w Polsce odpowiednika, mimo, że wydano wiele podobnych regionalnych antologii - z dumą oznajmił kulturoznawca, Łukasz Bukowiecki, autor posłowia do publikacji "Legendy warszawskie. Antologia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złotoryja - gorączka złota na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 20:05
Radiowa Jedynka zawitała do miasta, którego nazwa wskazuje na bogactwa naturalne. Od XII wieku wydobywano tu złoto, bazalt i miedź.
rozwiń zwiń