Koziegłowy. Świąteczno-choinkowe zagłębie Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 14:34
- Istnieje coś takiego jak "moda choinkowa". 10 lat temu były tylko choinki foliowe, teraz wchodzą na rynek choinki polietylenowe, które do złudzenia przypominają żywe drzewka - tłumaczyła Justyna Gil z koziegłowskich zakładów produkujących sztuczne choinki.
Audio
  • Justyna Gil o produkcji sztucznych choinek (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Renata Garleja o festiwalu "Z kopyta", Marcin Musiał zaprasza na ranczo (Jedyna takie miejsce/Jedynka
  • Józefa Barbara Kimla i Roman Noszczyk o rękodziele z drzewa osikowego (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Bożena Kolasa kierownik biblioteki publicznej (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Leonard Jagoda o historii herbu miasta (Jedyne takiej miejsce/Jedynka)
  • Burmistrz Jacek Ślęczka i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich o atrakcjach turystycznych miasta i regionu (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek na koziegłowskim rynku
Roman Czejarek na koziegłowskim rynku Foto: Roman Czejarek/PR

Miasto słynie z produkcji choinek i ozdób świątecznych. - Nasze choinki kupuje cały świat - chwaliła się Justyna Gil.

Specjalnością regionu są też konie. - Od dwóch lat w Gniazdowie organizowany jest Festiwal Miłośników Koni i Muzyki "Z kopyta". - Oprócz części artystycznej jest parada konnicy w strojach historycznych, bieg uliczny dla dzieci i młodzieży, międzynarodowa wystawa psów rasowych,  parada pojazdów off-roadowych, konkurs w stylu country, konkurs na "menu z kopyta" - wyliczała Renata Garleja, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pormocji Kultury.

Do rancza Rosochacz i na Międzygminny Szlak Konny zapraszał Marcin Musiał, właściciel rancza.

Józefa Barbara Kimla - wytwórczyni rękodzieła, opisywała tradycje wyrobów z koziegłowskiego łyka. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich kultywują tradycję tworzenia z wiórów drzewa osikowego m.in. kwiatów, figurek, ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych.

Roman Noszczyk - założyciel firmy Osikowa Dolina, produkującej wyroby z wiórów osikowych, mówił o tym, dlaczego zdecydował się zainwestować w regionalne dziedzictwo kulturowe.

Bożena Kolasa, kierownik biblioteki publicznej, zapraszała na różne aktywności i zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych, które organizuje jej placówka. Słuchaliśmy także występu wokalnego Koła Gospodyń Wiejskich.

Jakie potrawy przygotowywane są na konkurs "Menu z kopyta" i dlaczego przydrożna tablica z bliskiej Koziogłowom wsi regularnie ginie?

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Justyna Gil (zakład produkcji choinek), Renata Garleja (dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury), Marcin Musiał (właściciel rancza), Józefa Barbara Kimla (wytwórczyni rękodzieła, członkinii Koła Gospodyń Wiejskich), Roman Noszczyk (założyciel firmy Osikowa Dolina), Bożena Kolasa (kierownik biblioteki publicznej), Leonard Jagoda (autor książki Kozieglowy i wolna wieś Gniazdów"), Jacek Ślęczka (burmistrz miasta Koziegłowy)

Data emisji: 10.12.2016 r.

Godzina emisji: 9.20

ab/mg

Czytaj także

Łęczyca - miasto Boruty, zabytków, sportu i muzyki

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 11:55
- Diabeł Boruta jest jeden, ale widywany i przedstawiany w bardzo wielu postaciach. Najpopularniejsza to Boruta-szlachcic - wyjaśniała kustosz łęczyckiego muzeum, Anna Dłużewska-Sobczak
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedziemy na solny szlak do Bochni!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 11:15
W najbliższej audycji odwiedzimy Kopalnię Soli w Bochni oraz przemierzymy Bocheński Szlak Solny - rowerowy i pieszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szydłowiec - miasto na kamieniu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 12:06
Kiedy na szydłowieckim zamku straszy biała dama, co można znaleźć w wykutych w piaskowcowej skale tunelach, skąd się wzięła nazwa miasta i kto kupił Szydłowiec na aukcji? - tajemnice Szydłowca rozszyfrowywali Monika Tarka-Kilen i Robert Kilen.
rozwiń zwiń