Radiowa Jedynka w Słońsku, czyli Rzeczpospolitej Ptasiej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 14:01
- To tu zjeżdżają się ornitolodzy profesjonaliści i amatorzy z całego świata, by polować na ptaki z aparatami, z lornetkami, ze sprzętem nagrywającym. To tu trzeba mieć... specjalny ptasi paszport - opowiadał Roman Czejarek zapraszając do podróży do Słońska, leżącego w sąsiedztwie ujścia rzeki Warty do Odry w województwie lubuskim.
Audio
  • Radiowa Jedynka w Słońsku, czyli Rzeczpospolitej Ptasiej , cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Radiowa Jedynka w Słońsku, czyli Rzeczpospolitej Ptasiej , cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Migrujące z północy gęsi gęgawy (Anser anser) w Parku Narodowym Ujście Warty w okolicach Słońska
Migrujące z północy gęsi gęgawy (Anser anser) w Parku Narodowym Ujście Warty w okolicach SłońskaFoto: PAP/Lech Muszyński

Roman Czejarek Słońsk.jpg

- Podczas każdego zlotu ornitologów wybieramy ptaka, który będzie w przyszłym roku patronem Rzeczpospolitej Ptasiej. W tym roku został nim bocian czarny - mówi ornitolog Marek Pióro. W poprzednik latach to zaszczytne miano otrzymał m.in. derkacz, bez którego - jak mówi nasz gość - trudno wyobrazić sobie... "Pana Tadeusza". 

W audycji nie mogło zabraknąć opowieści o niezwykłej historii Słońska, który dla joannitów był tak ważny jak Malbork dla Krzyżaków, a także o kolonizacji fryderycjańskiej. Zajrzeliśmy Muzeum Pamiątek Regionalnych i Muzeum Martyrologii i także podziwialiśmy coraz rzadziej spotykane młyny wodne.

Jak narodził się pomysł powstania Rzeczpospolitej Ptasiej, co zawiera jej konstytucja? Czym jest, słynna wśród miłośników ptaków w całej Polsce i po za jej granicami, "betonka"? O tym w nagraniu audycji. 

***


krajobraz free 1200.jpg
Jedyne takie miejsce - zapraszamy do podróży!

Audycja "Jedyne takie miejsce" ukazuje piękno Polski. Dziennikarze radiowej Jedynki: Roman Czejarek, Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzają co tydzień miejsca jeszcze nieodkryte, bądź te, które nie wiadomo czemu zostały zapomniane. W programie nie brakuje wędrówek ciekawymi szlakami turystycznymi, rozmów z ludźmi, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsca, w którym żyją. Warto włączyć Jedynkę w sobotę o 9.00 rano, żeby przekonać się, jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można "zobaczyć", słuchając radia.

***

Tytuł audycji:   Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Henryk Radowski (prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej), Izabella Engel (prezes Towarzystwa Przyjaciół Słońska), Konrad Wypychowski (dyrektor Parku Narodowego Ujście Warty), Marek Jankowski (członek Towarzystwa Przyjaciół Słońska), Jacek Engel (prezes fundacji "Przy Młynie"), Marek Pióro (ornitolog), Dariusz Czarny, Łukasz Zimmerman (trenerzy siatkówki), 
Anita Botor (pracownik Muzeum Martyrologii), Janusz Krzyśków (wójt Słońska)

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 9.10-11.00

jk/ab/mg/gs

Czytaj także

Koziegłowy. Świąteczno-choinkowe zagłębie Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 14:34
- Istnieje coś takiego jak "moda choinkowa". 10 lat temu były tylko choinki foliowe, teraz wchodzą na rynek choinki polietylenowe, które do złudzenia przypominają żywe drzewka - tłumaczyła Justyna Gil z koziegłowskich zakładów produkujących sztuczne choinki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptaszkowa - kolej, sport i śpiew

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:00
- Sam środek polskich Karpat u stóp Jaworza, mała wieś, której początki sięgają 1336 roku. Jednak wójt zgubił akt lokacyjny, który musiał być nadany ponownie, dzięki czemu wieś otrzymała go z rąk samego króla Kazimierza Wielkiego - mówił zapraszając na audycję Roman Czejarek.
rozwiń zwiń