Susz na Pojezierzu Iławskim. Cała masa atrakcji!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 14:00
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek odwiedził miejscowość Susz w województwie warmińsko-mazurskim.
Audio
  • Susz - niezwykłe miasteczko na Pojezierzu Iławskim - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Susz - niezwykłe miasteczko na Pojezierzu Iławskim - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek na Pojezierzu Iławskim, w tle pałac w Kamieńcu
Roman Czejarek na Pojezierzu Iławskim, w tle pałac w KamieńcuFoto: Polskie Radio

- Historia miejscowości sięga XIV wieku, choć wtedy znana była jako Susse. Później pojawili się tu Krzyżacy. Małe miasteczko, leżące na Pojezierzu Iławskim, pomimo ogromnych zniszczeń wojennych, nadal może poszczycić się kilkoma ciekawymi zabytkami architektury i sztuki sakralnej. Odwiedzimy miejsca, które były świadkami wielkiej historii, m.in. pałac w Kamieńcu nazywany wschodniopruskim Wersalem, w którym przebywali i Napoleon, i Adolf Hitler. Zajrzymy także do niezwykłego kościoła św. Antoniego, który kryje w sobie piękne malowidła. Gmina to także wyjątkowa przyroda - Jezioro Suskie, Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, dzikie lasy, zasobne w ryby jeziora, rezerwaty przyrody: Jezioro Gaudy i Czerwica, które są domem orła bielika, kormoranów i czapli siwej. Jezioro Suskie jest też ważnym punktem na mapie wielbicieli triathlonu, co roku odbywa się tutaj "Susz Triathlon" – tak jeszcze przed emisją audycji mówił prowadzący Roman Czejarek.

Audycja "Jedyne Takie Miejsce" przybliża piękno Polski. Daje okazję do pełnej przygód podróży bez opuszczania domu. Dziennikarze radiowej Jedynki: Roman Czejarek, Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzają co tydzień miejsca jeszcze nieodkryte, bądź te, które nie wiadomo czemu zostały zapomniane. W programie poznajemy fascynujących ludzi, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsca w którym żyją. Warto włączyć Jedynkę w sobotę o 9.00 rano, żeby przekonać się jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można "zobaczyć", słuchając radia.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Stanisław Blonkowski (były nadleśniczy, fotograf i miłośnik przyrody), Włodzimierz Paliński (dyrektor i nauczyciel Publiczne Gimnazjum im. Kawalerii Polskiej w Suszu), Maciej Romanowski (zastępca komendanta Oddziału Terenowego Polskiego Klubu Kawaleryjskiego w Suszu), Zdzisław Zdzichowski (wiceburmistrz Susza), Robert Frankiewicz (naczelnik OSP w Suszu), Bartosz Baczewski (wiceprezes OSP), Marcin Mądry (Referat Promocji Urzędu Miejskiego w Suszu), Jarosław Piechotka (dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II w Suszu), Michał Stańczyk i Paulina Czaplińska (młodzi mistrzowie w kick-boxingu), Anna Smolarska (komendantka szczepu harcerskiego "Jak nie my to kto"), Mariola Lendzion (koordynatorka wystawy "Susz to my"), Paulina Korwek (Suski Ośrodek Kultury)

Data emisji: 13.05.2017

Godzina emisji: 9.10-11.00, 14.11-15.00

mg

Czytaj także

Dokąd na majówkę? Kilka bezcennych porad

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 19:30
- W czasie majówki lubimy odpocząć, choć jest też grupa osób, która spędza ten czas aktywnie albo uprawiając sport - mówi w "Czterech porach roku" Marzena Markowska z Polskiej Izby Turystyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Jedynka przywitała długi weekend w Nidzicy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 12:30
W sobotę, w ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzili Nidzicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na najpiękniejszej trasie rowerowej przez Polskę egzotyczną

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 17:07
- Polska wschodnia słynie ze swojej gościnności i innego podejścia do życia. Przebywanie na szlaku Green Velo może być wytchnieniem i podróżą do wolniejszego świata - mówi Jarosław Panek z Regionalnej Organizacji Turystycznej w Świętokrzyskiem.
rozwiń zwiń