X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niemcza - zapomniany śląski Grunwald

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 14:00
W pierwszym po wakacjach wydaniu audycji Roman Czejarek odwiedził Niemczę. Ta mało znana miejscowość położona w województwie dolnośląskim w ten weekend świętuje Milenium Wielkiej Obrony Miasta.
Audio
  • Z wizytą w Niemczy - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Z wizytą w Niemczy - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Z wizytą w Niemczy - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek w Niemczy
Roman Czejarek w NiemczyFoto: Jedynka

To właśnie z powodu swojej historii Niemcza nazywana jest śląskim Grunwaldem. W 1017 roku niemiecki cesarz Henryk chciał oderwać Śląsk od terenów należących do księcia Bolesława Chrobrego. Każdy, kto chciał w tamtym czasie rządzić Śląskiem, w swoich rękach musiał mieć Niemczę, ale warowny gród położony na stromej skale skutecznie odparł ataki.

- Gdyby nie to zwycięstwo grodzian, nie byłoby pokoju w Budziszynie, a gdyby nie ten pokój, najprawdopodobniej w 1025 roku Chrobry nie zostałby pierwszym królem Polski. Nie przepuściliśmy wojsk Henryka II na Śląsk i nie pozwoliliśmy, by otworzyły sobie drogę na Mazowsze - przekonuje Kazimierz Figzał, zastępca burmistrza Niemczy.

W plenerowym studiu radiowej Jedynki spotkaliśmy się z rekonstruktorami z Walhalli i krawcową, która pomaga tworzyć wszystkie historyczne stroje sprzed dziesięciu stuleci. Opowiedzieliśmy o milenijnych koncertach i wielkim milenijnym zlocie gwiaździstym. Zagrał dla nas niemczański artysta Janusz Małolepszy. Skosztowaliśmy tutejszych przysmaków, ale nie tylko sprzed tysiąca lat oraz spróbowaliśmy swoich sił w zawodach wędkarskich. A wreszcie odwiedziliśmy piękne Arboretum Wojsławice, tzw. Legendarną Wieś Gilów, a na deser zajrzeliśmy do Piernikarni Śląskiej i Muzeum Piekarnictwa w Niemczy.

***

Audycja "Jedyne Takie Miejsce" przybliża piękno Polski. Daje okazję do pełnej przygód podróży bez opuszczania domu. Dziennikarze radiowej Jedynki: Roman Czejarek, Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzają miejsca jeszcze nieodkryte, bądź te, które nie wiadomo czemu zostały zapomniane. W programie poznajemy fascynujących ludzi, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsca w którym żyją. Warto włączyć Jedynkę w sobotę o 9.00 rano, żeby przekonać się, jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można "zobaczyć", słuchając radia.

***

Tytuł audycji: "Jedyne Takie Miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Jerzy Piasecki (prezes koła PTTK), Marcin Lutomski i Jakub Piotrowski (grupa rekonstrukcyjna Walhalla), Kazimierz Figzał (zastępca burmistrza Niemczy), Jadwiga Sierka (sekretarz Stowarzyszenia Muzeum Ziemi Niemczańskiej), dr Monika Jędrusik (wiceprezes Stowarzyszenia Muzeum Ziemi Niemczańskiej), Izabela Woszczyńska (krawcowa, Najmilsza Niemczanka 2017), dr Karolina Klimek (prezes Stowarzyszenia Ziemi Niemczańskiej), Paulina Dziedzic (sołtys sołectwa Gilów i Gola Dzierżoniowska), Mateusz Kossakowski (prezes Stowarzyszenia Legendarna Wieś Gilów), Sławomir Dojnikowski (prezes Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Niemcza), dr Hanna Grzeszczak-Nowak (inspektor Arboretum w Wojsławicach), Janusz Małolepszy (kompozytor, wokalista), Vadim Piankov (aktor, poeta, kompozytor), Miłosz Wrzesiński (poeta), Jadwiga Zubilewicz (prezes Fundacji Polskie Gniazdo), Joanna Bagińska (nauczycielka wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej w Niemczy), Adam Woźniak (nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Niemczy), Grzegorz Kosowski (Burmistrz Niemczy)

Data emisji: 9.09.2017

Godziny emisji: 9.10 - 12.00

mg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dokąd na majówkę? Kilka bezcennych porad

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 19:30
- W czasie majówki lubimy odpocząć, choć jest też grupa osób, która spędza ten czas aktywnie albo uprawiając sport - mówi w "Czterech porach roku" Marzena Markowska z Polskiej Izby Turystyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubartów - miasto nie tylko dla miłośników rowerów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 18:00
- To tu Jan Kochanowski został namówiony do publikowania swoich słynnych fraszek,  to tu rosną jedne z nielicznych w Polsce drzew korkowych, ale korków tu nie ma. Lubartów to spokojne miasteczko pod Lublinem z pięknym pałacem Sanguszków - mówili zapraszając na audycję Monika Tarka i Robert Kilen. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikość natury na polskim wybrzeżu. Motylarnia w Niechorzu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 23:49
- W naszej Motylarnii pokazujemy swobodnie latające żywe motyle, które szczególnie w gorące dni chętnie siadają na gościach - mówi Małgorzata Trzeciak-Siemińska.
rozwiń zwiń