X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gmina pełna cudów - Gietrzwałd

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 13:31
Gietrzwałd to miejsce, w którym dzieje się wiele cudownych rzeczy. Pielgrzymów przyciąga przede wszystkim bazylika i sanktuarium, gdzie wspomina się objawienia Matki Bożej przy cudownym źródełku.
Audio
Bazylika w Gietrzwałdzie
Bazylika w GietrzwałdzieFoto: Polskie Radio

Gietrzwałd istnieje od XIV wieku, dokładnie od 1352 roku, a w wieku XVI odwiedził to miejsce Mikołaj Kopernik, o czym mało kto wie. Działa tam wspaniały teatr bez nazwy. Niedaleko od miejscowości jest arboretum, czyli jedna z największych atrakcji botanicznych Warmii. Miłośnicy golfa znajdą w pobliżu pole klasy mistrzowskiej.

Wyruszając z Gietrzwałdu można pojechać malowniczą drogą krajobrazową, podziwiając słynne, warmińskie kapliczki. Utrudzeni zwiedzaniem mogą wstąpić do karczmy na dzyndzałki, golce, albo kwaśniak mazurski z kaszą, czyli na lokalne przysmaki.

W Gietrzwałdzie postawiono bazylikę, a obok w sanktuarium bije cudowne źródełko. Właśnie tam w 1877 roku miały miejsce jedyne w Polsce uznane przez Kościół objawienia Matki Boskiej. Ukazując się dwóm dziewczynkom Maryja prosiła o to, by odmawiały różaniec.

- Gietrzwałd to szczególne miejsce na mapie świata i na mapie Kościoła - mówi ksiądz Jarosław Klimczyk. Przypomina o objawieniu Matki Boskiej, która pokazała się 12-letniej Basi Samulowskiej i 13-letniej Justynie Szafrańskiej. W sumie było aż 160 momentów, w których Maryja rozmawiała z dziewczynkami.

Jakie pytania zadawały dziewczynki podczas kontaktu z Matka Boską? W jakim języku się porozumiewały? Mówimy też o tym, jak podczas zaborów walczono o polskość, odwiedzamy pole golfowe i zdradzamy tajniki przyrządzania miejscowych smakołyków. Wspominamy też o trudnej i zawiłej historii okolicznych ziem.

W trakcie audycji łączymy się również z reporterami Polskiego Radia, którzy z granic Polski relacjonują akcję "Różaniec do Granic".

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Zespół Pokolenia, ksiądz Jarek Klimczyk, Teresa Samulowska. Bernardetta Mielnik (sołtys Tomaryn), Ola Certa, Katarzyna Niedziak (instruktorka golfa), Witold Sikora (prezes klubu golfowego), Urszula Gajewska (szefowa Karczmy Mazurskiej) i Peter Uhlisz (szef kuchni), Leszek Orciuch (historyk, dyrektor Gimnazjum im. księdza Wojciecha Zinka, dyrektor Izby Regionalnej), Adam Kochanowski (pomysłodawca drogi turystycznej), Paulina Rutkowska (Arboretum w Kudypach), Rita Kostka (posiadaczka diabelskich skrzypiec), aktorzy teatru "Bez nazwy", Ela Schulz, Zbigniew Kukuć (organizatorzy meczów Polska-Niemcy), Janusz Dramiński (Muzeum Maszyn Rolniczych)

Data emisji: 7.10.2017

Godzina emisji: 9.10-11.55

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z Nieba do Piekła. "Jedyne takie miejsce" - Końskie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 12:19
W sobotę radiowa Jedynka zaprosiła słuchaczy na niezwykłą wycieczkę. Odwiedziliśmy świątynię grecką, oranżerię egipską, ruszyliśmy śladami skalnych grzybów i wstąpiliśmy do piekła. A na dłużej zagościliśmy w niebie i to nie wyjeżdżając z kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabrze - miasto Religi i węgla

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 12:08
Zabrze z pewnością kojarzy się większości Polaków z profesorem Zbigniewem Religą. To tam dokonano pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Ale skoro Zabrze to Górny Śląsk, to kolejne skojarzenie nasuwa się samo - kopalnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Zelandia. Raj na Ziemi i... kraina Hobbitów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:00
W ramach cyklu "Poza utartym szlakiem" trafiliśmy do Nowej Zelandii - kraju najdalej położonego od Polski. To państwo wyspiarskie, powierzchnią zbliżone do naszego, ale mieszka tam zaledwie 5 mln osób.
rozwiń zwiń