Gmina pełna cudów - Gietrzwałd

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 13:31
Gietrzwałd to miejsce, w którym dzieje się wiele cudownych rzeczy. Pielgrzymów przyciąga przede wszystkim bazylika i sanktuarium, gdzie wspomina się objawienia Matki Bożej przy cudownym źródełku.
Audio
Bazylika w Gietrzwałdzie
Bazylika w GietrzwałdzieFoto: Polskie Radio

Gietrzwałd istnieje od XIV wieku, dokładnie od 1352 roku, a w wieku XVI odwiedził to miejsce Mikołaj Kopernik, o czym mało kto wie. Działa tam wspaniały teatr bez nazwy. Niedaleko od miejscowości jest arboretum, czyli jedna z największych atrakcji botanicznych Warmii. Miłośnicy golfa znajdą w pobliżu pole klasy mistrzowskiej.

Wyruszając z Gietrzwałdu można pojechać malowniczą drogą krajobrazową, podziwiając słynne, warmińskie kapliczki. Utrudzeni zwiedzaniem mogą wstąpić do karczmy na dzyndzałki, golce, albo kwaśniak mazurski z kaszą, czyli na lokalne przysmaki.

W Gietrzwałdzie postawiono bazylikę, a obok w sanktuarium bije cudowne źródełko. Właśnie tam w 1877 roku miały miejsce jedyne w Polsce uznane przez Kościół objawienia Matki Boskiej. Ukazując się dwóm dziewczynkom Maryja prosiła o to, by odmawiały różaniec.

- Gietrzwałd to szczególne miejsce na mapie świata i na mapie Kościoła - mówi ksiądz Jarosław Klimczyk. Przypomina o objawieniu Matki Boskiej, która pokazała się 12-letniej Basi Samulowskiej i 13-letniej Justynie Szafrańskiej. W sumie było aż 160 momentów, w których Maryja rozmawiała z dziewczynkami.

Jakie pytania zadawały dziewczynki podczas kontaktu z Matka Boską? W jakim języku się porozumiewały? Mówimy też o tym, jak podczas zaborów walczono o polskość, odwiedzamy pole golfowe i zdradzamy tajniki przyrządzania miejscowych smakołyków. Wspominamy też o trudnej i zawiłej historii okolicznych ziem.

W trakcie audycji łączymy się również z reporterami Polskiego Radia, którzy z granic Polski relacjonują akcję "Różaniec do Granic".

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Zespół Pokolenia, ksiądz Jarek Klimczyk, Teresa Samulowska. Bernardetta Mielnik (sołtys Tomaryn), Ola Certa, Katarzyna Niedziak (instruktorka golfa), Witold Sikora (prezes klubu golfowego), Urszula Gajewska (szefowa Karczmy Mazurskiej) i Peter Uhlisz (szef kuchni), Leszek Orciuch (historyk, dyrektor Gimnazjum im. księdza Wojciecha Zinka, dyrektor Izby Regionalnej), Adam Kochanowski (pomysłodawca drogi turystycznej), Paulina Rutkowska (Arboretum w Kudypach), Rita Kostka (posiadaczka diabelskich skrzypiec), aktorzy teatru "Bez nazwy", Ela Schulz, Zbigniew Kukuć (organizatorzy meczów Polska-Niemcy), Janusz Dramiński (Muzeum Maszyn Rolniczych)

Data emisji: 7.10.2017

Godzina emisji: 9.10-11.55

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z Nieba do Piekła. "Jedyne takie miejsce" - Końskie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 12:19
W sobotę radiowa Jedynka zaprosiła słuchaczy na niezwykłą wycieczkę. Odwiedziliśmy świątynię grecką, oranżerię egipską, ruszyliśmy śladami skalnych grzybów i wstąpiliśmy do piekła. A na dłużej zagościliśmy w niebie i to nie wyjeżdżając z kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabrze - miasto Religi i węgla

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 12:08
Zabrze z pewnością kojarzy się większości Polaków z profesorem Zbigniewem Religą. To tam dokonano pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Ale skoro Zabrze to Górny Śląsk, to kolejne skojarzenie nasuwa się samo - kopalnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Zelandia. Raj na Ziemi i... kraina Hobbitów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:00
W ramach cyklu "Poza utartym szlakiem" trafiliśmy do Nowej Zelandii - kraju najdalej położonego od Polski. To państwo wyspiarskie, powierzchnią zbliżone do naszego, ale mieszka tam zaledwie 5 mln osób.
rozwiń zwiń