Jedyne takie miejsce - Reszel

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:00
Tym razem odwiedziliśmy "miasteczko na Warmii", czyli liczący niespełna 5 tysięcy mieszkańców, położony na Pojezierzu Mrągowskim Reszel.
Audio
  • Jedyne takie miejsce - Reszel - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce - Reszel - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce - Reszel - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Zamek Biskupów Warmińskich w Reszlu
Zamek Biskupów Warmińskich w Reszlu Foto: shutterstock/Mariusz Switulski

Spacer po Reszlu rozpoczęliśmy od wizyty na Zamku Biskupów Warmińskich. Pierwsze co rzuca się w oczy, to wielka studia. - W 1987 roku wypompowaliśmy wodę i znaleźliśmy dużo artefaktów - wyjaśnił Bartłomiej Marschall. Jakie tajemnice kryje zamek?

21 sierpnia 1811 roku w Reszlu została spalona na stosie uznana za czarownicę Barbara Zdunk. Był to prawdopodobnie ostatni tego typu proces w nowożytnej historii Europy. Przewodnik Elżbieta Marko przybliżyła nam tę historię.

Po ich wyrób ustawiają się długie kolejki, bo to jedno z ostatnich miejsc w Polsce, gdzie mąkę robi się dokładnie tak, jak lata temu. - To jest młyn, którego historia sięga XIV wieku - wskazał Andrzej Rezanko. Tajniki tradycyjnej produkcji mąki zdradziła nam Anna Myszkowska.

Posłuchaliśmy - dzięki Adamowi Kowalskiemu - jak grają organy w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła (po świątyni oprowadził nas ks. Krzysztof Bumbul). - Są one w złym stanie, staramy się to nagłośnić, stąd pomysł na koncerty - wytłumaczył Karol Światłowski. W Kościele posłuchać można nie tylko organów - o chórze parafialnym opowiedziały Małgorzata Wyborska i Barbara Maciukiewicz.

Wzięliśmy także udział w próbie zespołu Mali Reszelanie. - Opieramy się na muzyce Warmii i Mazur, która jest trochę zapomniana - podkreśliła opiekunka grupy Jolanta Wasilewska. Pozostając w muzycznym temacie spotkaliśmy się z Rafałem Romańczukiem, członkiem zespołu Ukryta Strona Miasta.

O tym, co ciekawego dzieje się w mieście opowiedział dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Artur Galicki. Zajrzeliśmy także do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Reszlu, do Barbary Bielskiej. O Reszlu w radiowej Jedynce porozmawialiśmy także z radnymi Beatą Kilanowską i Eugeniuszem Żukowskim oraz... strażakami - Andrzejem Adamiakiem i Krzysztofem Iwanowem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Bartłomiej Marschall (gospodarz Zamku Biskupów Warmińskich), Elżbieta Marko (przewodnik), Anna Myszkowska i Andrzej Rezanko (Młynomag), Jolanta Wasilewska (opiekunka zespołu Mali Reszelanie), Adam Kowalski (organista), Małgorzata Wyborska i Barbara Maciukiewicz (chór parafialny), ks. Krzysztof Bumbul (proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu), Karol Światłowski (kierownik artystyczny Reszelskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej), Artur Galicki (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury), Rafał Romańczuk (zespół Ukryta Strona Miasta), Barbara Bielska (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Reszlu), Andrzej Adamiak i Krzysztof Iwanow (Ochotnicza Straż Pożarna), Beata Kilanowska i Eugeniusz Żukowski (radni)

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk/ag

Czytaj także

Swobnica - mała wieś bogata w atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 12:43
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek tym razem odwiedził Swobnicę – jedno z ciekawszych miejsc w województwie zachodniopomorskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Police - miasto o zawiłej historii

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 12:22
Puszcza Wkrzańska, czwarty w Polsce pod względem przeładunku port morsko-rzeczny na Odrze, Zakłady Chemiczne Police. Audycja "Jedyne takie miejsce" tym razem zawitała do Polic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gmina pełna cudów - Gietrzwałd

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 13:31
Gietrzwałd to miejsce, w którym dzieje się wiele cudownych rzeczy. Pielgrzymów przyciąga przede wszystkim bazylika i sanktuarium, gdzie wspomina się objawienia Matki Bożej przy cudownym źródełku.
rozwiń zwiń