X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jedyne takie miejsce - Reszel

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:00
Tym razem odwiedziliśmy "miasteczko na Warmii", czyli liczący niespełna 5 tysięcy mieszkańców, położony na Pojezierzu Mrągowskim Reszel.
Audio
  • Jedyne takie miejsce - Reszel - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce - Reszel - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce - Reszel - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Fosa wokół Zamku Biskupów Warmińskich
Fosa wokół Zamku Biskupów WarmińskichFoto: shutterstock/Mariusz Switulski

Spacer po Reszlu rozpoczęliśmy od wizyty na Zamku Biskupów Warmińskich. Pierwsze co rzuca się w oczy, to wielka studia. - W 1987 roku wypompowaliśmy wodę i znaleźliśmy dużo artefaktów - wyjaśnił Bartłomiej Marschall. Jakie tajemnice kryje zamek?

21 sierpnia 1811 roku w Reszlu została spalona na stosie uznana za czarownicę Barbara Zdunk. Był to prawdopodobnie ostatni tego typu proces w nowożytnej historii Europy. Przewodnik Elżbieta Marko przybliżyła nam tę historię.

Po ich wyrób ustawiają się długie kolejki, bo to jedno z ostatnich miejsc w Polsce, gdzie mąkę robi się dokładnie tak, jak lata temu. - To jest młyn, którego historia sięga XIV wieku - wskazał Andrzej Rezanko. Tajniki tradycyjnej produkcji mąki zdradziła nam Anna Myszkowska.

Posłuchaliśmy - dzięki Adamowi Kowalskiemu - jak grają organy w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła (po świątyni oprowadził nas ks. Krzysztof Bumbul). - Są one w złym stanie, staramy się to nagłośnić, stąd pomysł na koncerty - wytłumaczył Karol Światłowski. W Kościele posłuchać można nie tylko organów - o chórze parafialnym opowiedziały Małgorzata Wyborska i Barbara Maciukiewicz.

Wzięliśmy także udział w próbie zespołu Mali Reszelanie. - Opieramy się na muzyce Warmii i Mazur, która jest trochę zapomniana - podkreśliła opiekunka grupy Jolanta Wasilewska. Pozostając w muzycznym temacie spotkaliśmy się z Rafałem Romańczukiem, członkiem zespołu Ukryta Strona Miasta.

O tym, co ciekawego dzieje się w mieście opowiedział dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Artur Galicki. Zajrzeliśmy także do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Reszlu, do Barbary Bielskiej. O Reszlu w radiowej Jedynce porozmawialiśmy także z radnymi Beatą Kilanowską i Eugeniuszem Żukowskim oraz... strażakami - Andrzejem Adamiakiem i Krzysztofem Iwanowem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Bartłomiej Marschall (gospodarz Zamku Biskupów Warmińskich), Elżbieta Marko (przewodnik), Anna Myszkowska i Andrzej Rezanko (Młynomag), Jolanta Wasilewska (opiekunka zespołu Mali Reszelanie), Adam Kowalski (organista), Małgorzata Wyborska i Barbara Maciukiewicz (chór parafialny), ks. Krzysztof Bumbul (proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu), Karol Światłowski (kierownik artystyczny Reszelskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej), Artur Galicki (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury), Rafał Romańczuk (zespół Ukryta Strona Miasta), Barbara Bielska (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Reszlu), Andrzej Adamiak i Krzysztof Iwanow (Ochotnicza Straż Pożarna), Beata Kilanowska i Eugeniusz Żukowski (radni)

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Swobnica - mała wieś bogata w atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 12:43
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek tym razem odwiedził Swobnicę – jedno z ciekawszych miejsc w województwie zachodniopomorskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Police - miasto o zawiłej historii

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 12:22
Puszcza Wkrzańska, czwarty w Polsce pod względem przeładunku port morsko-rzeczny na Odrze, Zakłady Chemiczne Police. Audycja "Jedyne takie miejsce" tym razem zawitała do Polic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gmina pełna cudów - Gietrzwałd

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 13:31
Gietrzwałd to miejsce, w którym dzieje się wiele cudownych rzeczy. Pielgrzymów przyciąga przede wszystkim bazylika i sanktuarium, gdzie wspomina się objawienia Matki Bożej przy cudownym źródełku.
rozwiń zwiń