Koronowo - perła w koronie Kujaw

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 17:30
Klasztor cystersów, wąskie uliczki prowadzące do rynku, stary wiadukt kolejki wąskotorowej, tajny schron, Diabelski Młyn Wodny i... dużo wody dookoła! W ramach "Jedynego takiego miejsca" odwiedziliśmy Koronowo, miasto położone na Kujawach, tuż przy granicy z Pomorzem.
Audio
  • Audycja z Koronowa - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Audycja z Koronowa - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Audycja z Koronowa - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Monika Tarka i Robert Kilen w Koronowie
Monika Tarka i Robert Kilen w KoronowieFoto: Jedynka

To 11-tysięczna miejscowość położona w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto ma długą historię, w przyszłym roku będzie obchodzić 650-lecie swojego istnienia. Na jego terenie zachowało się sporo zabytków (w tym synagoga), a najbliższa okolica kusi m.in. Wioską Ginących Zawodów i międzynarodową trasą rowerową.

- Nazwa pojawiła się w II połowie XIV wieku, początkowo jako Corunowo, co związane było z klasztorem cysterskim nazywanym Corona Mariae. Powstanie miasta zawdzięczamy właśnie cystersom, którzy osiedlili się na tych ziemiach w 1286 roku - mówi Zenon Rydelski.

W pobliżu Koronowa jest także Zalew Koronowski, który łączy się z łańcuchem 16 jezior byszewskich ciągnących się na przestrzeni 30 kilometrów.

Podczas audycji odwiedziliśmy również schron przeciwatomowy z lat 50. Jeszcze do 2014 roku był obiektem ściśle tajnym, a dziś jest największym escape roomem w Polsce. Przejechaliśmy się także Koronowską Koleją Drezynową i sprawdziliśmy, jak smakuje bezowa rolada z cukinii.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Zenon Rydelski, Krzysztof Raszeja (przewodnik), Jadwiga Smolińska (lokalna blogerka kulinarna), Grzegorz Myk, Bogdan Czerewicz i Mariusz Borys, Tomasz Poraziński (Wioska Ginących Zawodów), Michał Sławeta (dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie), Andrzej Probant (opiekun starego dworca w Koronowie), Rafał Smól (konstruktor drezyny), Małgorzata i Anna Herba, Michał Tazbir, Patryk Mikołajewski i Aleksander Kamiński (rekonstruktorzy bitwy pod Koronowem), Waldemar Matuszak (właściciel bunkra przeciwatomowego), Stanisław Gliszczyński (burmistrz Koronowa), ks. Henryk Pilacki, ks. Ryszard Hirsz, Ewa Sawoszczuk (Centrum Kultury "Synagoga"), zespół Koronowiacy

Data emisji: 18.11.2017

Godziny emisji: 9.10 - 12.00

mg/kk

Czytaj także

Bogowie wojny wskrzeszeni w muzeum archeologicznym w Biskupinie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 12:12
Tym razem Roman Czejarek odwiedzi mekkę polskiej archeologii - Biskupin. W specjalnej relacji opowiadał o trwającym tam od 16 do 24 września XXIII Festynie Archeologicznym, w tym roku pod hasłem "Bogowie wojny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cedynia - miejsce wielkiej bitwy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 15:55
Zapraszamy na audycję z najdalej wysuniętego na zachód miasta w Polsce o niezwykłej historii. Rozmawialiśmy o tym, jak zmienia się polsko-niemieckie pogranicze i czym jest polsko-niemiecki szlak wież.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż po Polsce śladami Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 11:37
- W większość tekstów pisarza znajdziemy, jeśli nie echa, to wprost przywołane miejsca, które były dla niego ważne - mówi w cyklu "Poza utartym szlakiem" dr hab. Monika Gabryś-Sławińska z Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.
rozwiń zwiń