Bukowina Tatrzańska. Radiowa Jedynka na Podhalu!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 13:32
Odkrywamy nieznane oblicze słynnego ośrodka turystyczno-wypoczynkowego, jakim jest Bukowina Tatrzańska.
Audio
  • Bukowina Tatrzańska - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Bukowina Tatrzańska - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Bukowina Tatrzańska - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Radiowa Jedynka w Bukowinie Tatrzańskiej
Radiowa Jedynka w Bukowinie Tatrzańskiej Foto: Jedynka

Czy nazwa Bukowina Tatrzańska pochodzi od drzew buków czy też od nazwiska Kacpra Bukowińskiego, pierwszego sołtysa wsi? Odpowiedzi na to pytanie poszukaliśmy w audycji wraz ze Stanisławą Górkiewicz.

W Bukowinie Tatrzańskiej mamy najbardziej rozbudowaną w kraju infrastrukturę dla narciarzy - kilkadziesiąt wyciągów i stacji narciarskich. Instruktor narciarstwa Tadeusz Figura wyjaśnił w radiowej Jedynce, co to jest skialpinizm. O bezpieczeństwie na stoku porozmawialiśmy z ratownikiem TOPR Markiem Majerczykiem. Z przewodnikiem tatrzańskim Januszem Lachem pojechaliśmy zaś na Palenicę Białczańską, skąd prowadzi 9-kilometrowy szlak do Morskiego Oka.

W 1935 roku w Bukowinie Tatrzańskiej zatrzęsła się ziemia. O tym wydarzeniu opowiedział przewodnik tatrzański Andrzej Budzyński. Z kolei w 1985 roku w Jaskini Obłazowej odkryto najstarszy bumerang na świecie. Skąd on się tam wziął?

Dawniej nie do pomyślenia było, by kobieta była bacą. Dziś to możliwe, ale panie nie garną się do tego zajęcia. Spotkaliśmy się z jedyną kobietą-bacą Janiną Rzepką. Maria Kuchta, sołtys Bukowiny Tatrzańskiej, zdradziła kilka przepisów na wspaniałe góralskie dania. O to, czy oscypki są zdrowe zapytaliśmy Magdalenę Kubik z Fundacji "Misja Medyczna".

- To świątynia kultury Podhala. Oprócz tego, że Dom Ludowy jest jednym z największych drewnianych budynków w Polsce, to jeszcze jest wypełniony duchem, to najważniejsze - podkreślił dyrektor Domu Bartek Koszarek i wytłumaczył, skąd się ten duch wziął. W Domu  działa teatr, o którym opowiedział Janusz Stachoń, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Bukowiny Tatrzańskiej.

Piękno przyrody wpływa na ludzi. Wielu tu malarzy, rzeźbiarzy, zdolnych rzemieślników. Stąd pochodzą najlepsi góralscy muzykanci. Na Łysej Polanie, w pobliżu Bukowiny, żyła Dziadońka, pierwsza góralka, która odważyła się grać na skrzypcach. Tę postać przybliżyliśmy w audycji. Odwiedziliśmy także Jana Bieńka, który wytwarza sanie i Agnieszkę Górkiewicz, która maluje na szkle. Wpadliśmy też do pracowni Małgorzaty Głodziak, której pasją jest szycie tradycyjnych góralskich gorsetów.

Katarzyna Suszek i Krzysztof Suszek z Fundacji "Misja Medyczna" oraz Stanisław Łukaszczyk, wójt gminy Bukowina Tatrzańska, podsumowali ogólnopolską akcję "Z miłości do aktywności".

W audycji można też posłuchać muzyki zespołu góralskiego "Mali Wiyrchowianie".

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Stanisława Górkiewicz (autorką książek o Bukowinie Tatrzańskiej), Maria Kuchta (sołtys Bukowiny Tatrzańskiej), Katarzyna Suszek (prezes Fundacji "Misja Medyczna"), Krzysztof Suszek (przewodniczący Fundacji "Misja Medyczna"), Stanisław Łukaszczyk (wójt gminy Bukowina Tatrzańska), Tadeusz Figura (instruktor narciarstwa), Janusz Lach (przewodnik tatrzański), Andrzej Budzyński (przewodnik tatrzański), Janina Rzepka (baca), Bartek Koszarek (dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej), Magdalena Kubik (Fundacja "Misja Medyczna"), Jan Bieniek (góral, rzemieślnik, który wytwarza sanie), Agnieszka Górkiewicz (artystka, która maluje na szkle), Marek Majerczyk (ratownik TOPR), Janusz Stachoń (prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Bukowiny Tatrzańskiej), Małgorzaty Głodziak (szyje tradycyjne góralskie gorsety)

Data emisji: 16.12.2017

Godzina emisji: 9.10-12.00

kk

Czytaj także

Niemcza - zapomniany śląski Grunwald

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 14:00
W pierwszym po wakacjach wydaniu audycji Roman Czejarek odwiedził Niemczę. Ta mało znana miejscowość położona w województwie dolnośląskim w ten weekend świętuje Milenium Wielkiej Obrony Miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cedynia - miejsce wielkiej bitwy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 15:55
Zapraszamy na audycję z najdalej wysuniętego na zachód miasta w Polsce o niezwykłej historii. Rozmawialiśmy o tym, jak zmienia się polsko-niemieckie pogranicze i czym jest polsko-niemiecki szlak wież.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronowo - perła w koronie Kujaw

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 17:30
Klasztor cystersów, wąskie uliczki prowadzące do rynku, stary wiadukt kolejki wąskotorowej, tajny schron, Diabelski Młyn Wodny i... dużo wody dookoła! W ramach "Jedynego takiego miejsca" odwiedziliśmy Koronowo, miasto położone na Kujawach, tuż przy granicy z Pomorzem.
rozwiń zwiń