Krosno - radiowa Jedynka w mieście szkła

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 10:00
To w Krośnie wyrabia się najwięcej szklanych rzeczy w Polsce. To miejsce jest również kolebką światowego przemysłu naftowego. To właśnie tu zaczęto wydobywać ropę naftową. To tutaj Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej, założył pierwszą na świecie spółkę naftową.
Audio
  • Krosno - radiowa Jedynka w mieście szkła - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Krosno - radiowa Jedynka w mieście szkła - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Krosno - radiowa Jedynka w mieście szkła - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Radiowa Jedynka w Krośnie
Radiowa Jedynka w KrośnieFoto: Jedynka

Pierwsze wzmianki dotyczące Krosna, jakie się pojawiają w historii, pochodzą z 1282 roku. O początkach istnienia miasta opowiedzieli w audycji "Jedyne takie miejsce" miejska konserwator zabytków Marta Rymar i kustosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie Łukasz Stachurski.

Jeden z budynków na rynku w Krośnie nazywany jest kamienicą Portiusa. Kim on był i co robił w tym mieście? O tym Paweł Ungeheuer ze Stowarzyszenia Portius. Piekarz Marek Kiełtyka zapoznał nas z lokalnymi przysmakami, a o trunkach, z których również Krosno słynie, mówili Tadeusz Gajewski i Łukasz Zajdel z Unii Przedsiębiorczych w Krośnie.

Od XX wieku Krosno znane jest jako miasto szkła. By się dowiedzieć więcej odwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła. Tajemnice związane z produkcją zdradzili nam hutnik Adam Okulski i Stefan Dziadosz. Mogliśmy także obserwować, jak powstaje grawer na szkle. Tę sztukę zaprezentował nam Kamil Buba z pracowni szkła artystycznego. 

Kolejny przystanek to Muzeum Podkarpackie. Kustosz Krzysztof Gierlach zaprezentował nam kopię lampy, której konstruktorem był Ignacy Łukasiewicz. Pod Krosnem znajduje się kopalnia ropy naftowej. Spotkaliśmy się z dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce Barbarą Olejarz.

Nieopodal Krosna, we wsi Kopytowa, stoi niezwykły dwór. Znajduje się w nim Muzeum Kultury Szlacheckiej. Andrzej Kołder i wyjaśnił, czym jest kultura szlachecka. Ciekawostki związane z  zupełnie inną kulturą przybliżył nam Edward Marszałek, mieszkaniec jedynej w Polsce wioski siekierników.

Niedaleko Krosna, na zamku w Odrzykoniu, miał miejsce konflikt sąsiedzki, który opisał Aleksander Fredro w "Zemście". Tam też się wybraliśmy. Pojechaliśmy także pod Krosno, do Żarnowca, gdzie znajduje się dwór, który naród Polski podarował poetce Marii Konopnickiej. Po tym miejscu oprowadził nas Paweł Bukowski.

O pięknej przyrodzie regionu i zaginionych skałkach opowiedział Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W przerwach w zwiedzaniu grali dla nas uczniowie Szkoły Muzycznej w Krośnie i zespół OSP Bronx. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Marta Rymar (miejska konserwator zabytków), Łukasz Stachurski (kustosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie), Adam Okulski (hutnik), Stefan Dziadosz (Centrum Dziedzictwa Szkła), Tomasz Nowotarski (przewodnik z Centrum Dziedzictwa Szkła), Weronika (Szkoła Muzyczna w Krośnie), Andrzej Kołder (Muzeum Kultury Szlacheckiej), Marek Kiełtyka (piekarz), Barbara Olejarz (dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce), Edward Marszałek (rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie), Paweł Ungeheuer (Stowarzyszenia Portius), Krzysztof Gierlach (Muzeum Podkarpackie), Tadeusz Gajewski i Łukasz Zajdel (Unia Przedsiębiorczych w Krośnie), Kamil Buba (pracownia szkła artystycznego), Edward Marszałek (mieszkaniec jedynej w Polsce wioski siekierników), Paweł Bukowski (Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu)

Data emisji: 3.02.2018

Godzina emisji: 9.10 - 12.00

mg/ag/kk

Czytaj także

Dobczyce - miasto kozim mlekiem i szampanem płynące

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 13:00
To nie Kraków ani Warszawa, choć jest tam zamek królewski. To nie Pacanów, choć nieformalnym symbolem miasta jest koza. To nie Szampania, choć wytwarza się tam szampana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty Potok. To stąd Twardowski poleciał na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 13:00
Zapraszamy na wycieczkę kosmicznym szlakiem i w podróż do zaczarowanego lasu. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy Złoty Potok w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimą nad morze? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 14:45
W audycji "Jedyne takie miejsce" staraliśmy się udowodnić, że nad morze warto jechać nie tylko latem, oraz że kurorty nadmorskie poza sezonem nie muszą zapadać w sen zimowy. Tym razem udaliśmy się do jednej z najmniejszych i najmłodszych miejscowości w Polsce - Mielna.
rozwiń zwiń