X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miechów - polska Jerozolima

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 14:48
W Wielką Sobotę w audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa w wyjątkową podróż do Bożego Grobu, wsi Wielkanoc i pałacu w Książu Wielkim. 
Audio
  • Miechów - polska Jerozolima (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Bazylika w Miechowie
Bazylika w MiechowieFoto: www.sanktmiechow.kielce.opoka.org.pl

W Miechowie znajduje się najstarsza replika Grobu Bożego na świecie, a kaplica nad grobem jest starsza od tej, którą dziś można oglądać w Jerozolimie. 

- Replika budowana była w XVI wieku i budowniczy wzorowali się na wyglądzie średniowiecznym Grobu Bożego z Jerozolimy. Natomiast w samej Ziemi Świętej trzeba było potem kilkukrotnie przebudowywać Grób Boży i on już znacznie odbiega wyglądem od tego, co tam było najwcześniej - mówi Sylwia Dziuba z Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Co ciekawe, na świecie są tylko dwa Sanktuaria pod wezwaniem Grobu Bożego. Jedno w Jerozolimie, a drugie właśnie w Miechowie...

A jakie sekrety kryją podziemia Miechowa i co ma z tym wspólnego kogut? W "Jedynym takim miejscu" szukaliśmy także skarbów, dowiedzieliśmy się, gdzie w dyngusa dziewczyny wrzucane są do wanny i poznaliśmy przepis na miechowskie jajka faszerowane oraz zupę octówkę, którą w Miechowie je się zamiast żurku. 

Byliśmy także w leżącej obok Miechowa Charsznicy - nazywanej kapuścianą stolicą Polski.  Odwiedziliśmy też wieś Wielkanoc. Skąd taka nazwa? O tym w nagraniu. 

Oglądaliśmy także najdłuższy w naszym kraju tunel kolejowy, byliśmy na polu słynnej Bitwy Racławickiej oraz w pałacu w Książu Wielkim - jednym z najstarszych miast Małopolski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Włodzimierz Barczyński (dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej), Sylwia Dziuba (Muzeum Ziemi Miechowskiej), Tadeusz Szymborski (sołtys wsi Wielkanoc), Henryk Orczyk(mieszkaniec wsi Wielkanoc), Stefan Duda (artysta śpiewak), Maurycy Fojcik (Kawaler Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie), Maria Szuba (Dama Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie), Bożena Kotońska (zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie), Marcin Florek (Muzeum Ziemi Miechowskiej), Stanisław Franciszek Osmenda (Komandor Zakonu Bożogrobców), Piotr Stachowicz (ceremoniarz z Bazyliki Groby Bożego), Krystyna Kania (przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Parkoszowicach), Dariusz Marczewski (burmistrz gminy i miasta Miechów), Radosław Szostak (Straż Ochrony Przyrody), Krystyna Olchawa (dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Miechowie), Jan Żebrak (wójt Charsznicy)

Data emisji: 31.03.2018

Godziny emisji: 9.10, 10.13, 11.11

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceramika i szkło na wagę złota. Co stanowi o ich fenomenie?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 19:05
- Każdy produkt, wykonany ze szkła w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie jest wyjątkowy i niepowtarzalny - mówi prezes Paweł Szczygieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlakiem Architektury Drewnianej. Kierunek: Podkarpacie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 14:29
Jak w każdy piątek turystycznie… Tym razem mówiliśmy o podkarpackim realnym i wirtualnym szlaku obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czyli unikatowych kościołach i cerkwiach m.in. w Chotyńcu, Radrużu i Smolniku.
rozwiń zwiń