Człuchów - z wizytą na zamku Konrada Wallenroda

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:08
W cyklu "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy Człuchów na Pomorzu. W Człuchowie znajdował się drugi po Malborku pod względem wielkości zamek krzyżacki (a terytorialnie największy). Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. 
Audio
  • Jedyne takie miejsce - Człuchów. odc. 1 (Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce - Człuchów. odc. 2 (Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce - Człuchów. odc. 3 (Jedynka)
Roman Czejarek
Roman Czejarek Foto: Roman Czejarek

Na zamku rezydowali Ulrich von Jungingen (który poległ pod Grunwaldem) i Konrad von Wallenrode (choć nie ten rozsławiony przez Adama Mickiewicza). Do dziś przetrwały mury, wieża i nie odkryte jeszcze podziemia. W XIX wieku zamek został w większości rozebrany na odbudowę miasta po pożarze.

Schody w wieży mają zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Budowla ma około 15 pięter. W wieży jest też najstarsza w Polsce pisanka, która ma ponad tysiąc lat i pochodzi z Rusi Kijowskiej. Na wieżę można wejść, albo wjechać windą i podziwiać panoramę. - Wśród obiektów, które archeolodzy z warszawy odkryli jest bulla papieska papieża Grzegorza XI - mówi przewodniczka po zamku Ilona Dziewałtowska-Gintowt. Średnica bulli to 35 milimetrów. To rodzaj pieczęci, która była przymocowana do dokumentu.

W Człuchowie mieszkają Kaszubi! A raczej Gochy. Powszechnie Kaszubi są postrzegani, jako jednorodna, jednolita grupa etniczna. - Ale kiedy Kaszub z południa, czyli Goch, albo Kreban spotka się z Belakim, czyli Kaszubą z okolic Pucka to nie mogą się nijak ze sobą dogadać - mówi regionalista Marian Fyrda.

Odwiedzamy też lawendowe pola, Boogie Festival, pływający po czterech jeziorach grill, Wyspę Miłości, Lasek Luizy i prawie świętego, co garnki lepi.

Posłuchań nagrań, z których można dowiedzieć się szczegółów z historii zamku i miasta, a choćby takich kiedy i jak dwa otaczające miasto jeziora zmieniły się w cztery. Odtwarzamy przepisy na tradycyjne kaszubskie potrawy. I przede wszystkim wyjaśniamy dlaczego Kaszubi z południa i północy nie są w stanie się porozumieć, choć mówią po kaszubsku. A także jak po kaszubsku jest "Jedyne takie miejsce".

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Ilona Dziewałtowska-Gintowt (przewodnik po zamku), Krzysztofa Monikowska (dyrektor Muzeum Regionalnego), Marian Fyrda (historyk, regionalista), Roksana Bogusz (odtwarza kaszubskie przepisy kulinarne), Tomasz Szyszka (rękodzieło), Adam Bondarenko (MDK), Maria Kordykiewicz (Lawendowe Miasto Północy), Krzysztof Miksza (kolekcjoner), Katarzyna Gilewicz-Górnaś (chór Angelo Piano), Maria Dąbrowska (człuchowska biblioteka), Stanisław Borysiak (kapitan tratwy), Andrzej Suchański (kulturoznawca)

Data emisji: 7.04.2018

Godziny emisji: 9.12, 10.11, 11.12

ag/kul


Czytaj także

Kaszubi - ludzie Pomorza

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 00:30
Posługują się językiem trudnym do zrozumienia dla mieszkańców Wielkopolski czy Mazowsza. Pomorscy autochtoni czują się jednak Polakami. Za to poczucie tożsamości przychodziło im wielokrotnie zapłacić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Florian Ceynowa - obudził tożsamość Kaszubów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 05:50
- Po dzień dzisiejszy jest oceniany jako postać kontrowersyjna, niemniej jednak nie ulega żadnej wątpliwości, że miał wielkie zasługi dla podtrzymania zagrożonej germanizacją tożsamości ludu kaszubskiego – mówił prof. Andrzej Notkowski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolne Miasto Gdańsk. Od II RP do III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:10
W połowie lat 30-tych ubiegłego wieku Gdańsk był miejscem odzwierciedlającym konflikty i napięcia nękające prawie całą współczesną Europę. Relacje źródłowe z tamtych lat pozwalają lepiej zrozumieć nastroje i pokazują złożoność sytuacji. 
rozwiń zwiń