X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Konstancin-Jeziorna. Uzdrowisko z tradycjami tuż obok Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 13:00
Przed wojną bywali i osiedlali się tam artyści, dziś przyjeżdżają kuracjusze, by poddać się terapii w solankowych tężniach. Monika Tarka i Robert Kilen wybrali się do Konstancina-Jeziorny.
Audio
  • Konstancin-Jeziorna. Uzdrowisko z tradycjami tuż obok Warszawy - cz. 1
  • Konstancin-Jeziorna. Uzdrowisko z tradycjami tuż obok Warszawy - cz. 2
  • Konstancin-Jeziorna. Uzdrowisko z tradycjami tuż obok Warszawy - cz. 3
Monika Tarka i Robert Kilen wraz z gośćmi audycji wewnątrz tężni solankowej w Konstancinie-Jeziornie
Monika Tarka i Robert Kilen wraz z gośćmi audycji wewnątrz tężni solankowej w Konstancinie-JeziornieFoto: Jedynka

Początki Konstancina sięgają XIX wieku, kiedy miejscowość ta została wydzielona z majątku Obory należącego do rodziny Potulickich. Letnisko założył hrabia Witold Skórzewski, a jego nazwą nawiązał do imienia swojej matki Konstancji, która pochodziła z Potulickich. - Warszawa była w tym czasie dosyć mocno zatłoczona i pozbawiona wodociągów i kanalizacji, dlatego warszawiacy bardzo potrzebowali letnisk. One powstawały w Świdrze, w Otwocku, natomiast nie było letniska bardzo ekskluzywnego. Takim miejscem dla elity miał być właśnie Konstancin - mówi Hanna Kaniasta, historyk sztuki. Dziś miejscowość jest większa, a jej nazwa dwuczłonowa, bo do Konstancina w 1969 roku przyłączono miasteczko Jeziorna.

W programie przespacerowaliśmy się malowniczymi uliczkami i zwiedziliśmy piękne wille. Poza tym byliśmy w Parku Zdrojowym i pod tężnią. Wystąpili też jazzowy Warsaw Dixielanders oraz dzieci z grupy musicalowej.

Konstancin-Jeziorna to nie tylko zdrowe powietrze i zabawa, ale również miejsce z tradycjami papierniczymi. To z Jeziorny dostarczono papier na druk Konstytucji 3 maja. Wokół Konstancina rozciąga się natomiast mikroregion etnograficzny Urzecze. Czym się charakteryzuje? Jakie są jego smaki i kultura? Zapraszamy na radiową wycieczkę, podczas której dowiecie się też, dlaczego domy w Konstancinie nie były numerowane, a także ile kosztują konstancińskie nieruchomości.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Hanna Kaniasta (historyk sztuki), Grzegorz Łuniewski (miłośnik historii Konstancina-Jeziorny), Grzegorz Jaworski (Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie), dr Czesława Gasik (była dyrektor Uzdrowiska Konstancin), Przemysław Kutz (właściciel WawaWake), Misza Hairulin (opiekun grupy musicalowej Tugeder), Karol Strasburger (aktor, prezenter telewizyjny, mieszkaniec Konstancina-Jeziorny), dr Łukasz Maurycy Stanaszek (Państwowe Muzeum Etnograficzne), Halina Pełka, Celina Węcławik i Grażyna Leśniak (grupa Urzecze), Edyta Markiewicz-Brzozowska (dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury), Anna Solnicka-Heller (dyrektor Domu Aktora Weterana w Skolimowie), Paweł Kojs i dr Artur Zagajewski (Ogród Botaniczny w Powsinie), Ewa Nawój (kustosz Muzeum Stefana Żeromskiego), Wojciech Głuszkowski (historyk), Antoni Śledziewski (kolekcjoner wycinanek ludowych), Andrzej Makulski (twórca drewnianych miniatur willi konstancińskich), Artur Winiarski (historyk sztuki, kustosz prywatnego muzeum Villa la Fleur), Elżbieta Rydel-Piskorska (przewodniczka)

Data emisji: 14.04.2018

Godzina emisji: 9.10-12.00

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krosno - radiowa Jedynka w mieście szkła

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 10:00
To w Krośnie wyrabia się najwięcej szklanych rzeczy w Polsce. To miejsce jest również kolebką światowego przemysłu naftowego. To właśnie tu zaczęto wydobywać ropę naftową. To tutaj Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej, założył pierwszą na świecie spółkę naftową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szydłów - polskie Carcassonne, wieś w kształcie miasta

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 12:00
W audycji "Jedyne takie miejsce" tym razem wybraliśmy się do średniowiecznego miasta otoczonego murem i nazywanego polskim Carcassonne - Szydłowa w woj. świętokrzyskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karkonosze. Mała Norwegia w Europie Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 17:30
Jedynkowe zimowe wakacje dobiegły końca. W ostatniej audycji z cyklu "Skarby natury - ferie z przyrodą w radiowej Jedynce" odwiedziliśmy Szklarską Porębę i okolice.
rozwiń zwiń