Tajemnice Zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 13:43
W audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa do jednego z najpiękniej położonych zamków w Europie i trzeciego co do wielkości zamku w Polsce - po Wawelu i Malborku - czyli Zamku Książ w Wałbrzychu. 
Audio
  • Tajemnice Zamku Książ (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Zamek Książ
Zamek Książ Foto: Shutterstock.com

Zamek Książ kryje wiele tajemnic, m.in. podziemny kompleks tuneli i jeden z największych sekretów III Rzeszy.

- Podziemia zamku, na razie niedostępne jeszcze dla turystów, znajdują się 50 metrów pod dziedzińcem. Mamy tu kilometr korytarzy. To jest labirynt  - mówi Bogdan Rosicki, specjalista od podzamkowych podziemi. Jaka jest największa tajemnica tuneli pod Zamkiem Książ? Więcej w nagraniu.

Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, powiedziała nam kilka ciekawostek dotyczących zamku oraz księżnej Daisy. Zdradziła nam także, ile w zamku jest komnat. 

- Zamek można zwiedzać zarówno w dzień, jak i w nocy. Nasza oferta jest przystosowana również do zwiedzania zamku przez najmłodszych - mówi z kolei Magdalena Woch, kierownik Działu Turystyki i Kultury Zamku Książ. - Gdybyśmy chcieli poznać zamek dogłębnie, myślę, że przez tydzień mielibyśmy co robić - dodaje. 

Barbara Obelinda, dolnośląska wojewódzka konserwator zabytków, zdradziła nam, które miejsce w Zamku jest najcenniejsze. Co każdy turysta powinien obowiązkowo zobaczyć?

W audycji mówiliśmy także o sekretach familii Hochbergów i skomplikowanej historii zamku. Odwiedziliśmy także Książański Park Krajobrazowy oraz książęcą Palmiarnię - tropikalny raj pod szklanym dachem.

A co pamięta Dorota Stempowska, mieszkanka Zamku Książ od 1935 roku, ostatnia wałbrzyszanka pamiętająca księżną Daisy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Bogdan Rosicki (specjalista od podzamkowych podziemi), Anna Żabska (prezes Zamku Książ w Wałbrzychu), Magdalena Woch (kierownik Działu Turystyki i Kultury Zamku Książ), Leopold Stempowski (Polska Akademia Nauk, geofizyk, geodeta), dr Artur Boguszewicz (Uniwersytet Wrocławski), Mateusz Mykytyszyn (prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless), Barbara Obelinda (dolnośląska wojewódzka konserwator zabytków), Krzysztof Żarkowski (przyrodnik, pasjonat, fotograf), dr Roman Szełemej (prezydent Wałbrzycha), Magdalena Sakowska, Dorota Stempowska (mieszkanka Zamku Książ od 1935, ostatnia wałbrzyszanka pamiętająca księżną Daisy), dr Beata Lejman (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

Data emisji: 21.04.2018

Godziny emisji: 9.10;10.13;11.11

kh

Czytaj także

Kaszubi - ludzie Pomorza

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 00:30
Posługują się językiem trudnym do zrozumienia dla mieszkańców Wielkopolski czy Mazowsza. Pomorscy autochtoni czują się jednak Polakami. Za to poczucie tożsamości przychodziło im wielokrotnie zapłacić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Florian Ceynowa - obudził tożsamość Kaszubów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 05:50
- Po dzień dzisiejszy jest oceniany jako postać kontrowersyjna, niemniej jednak nie ulega żadnej wątpliwości, że miał wielkie zasługi dla podtrzymania zagrożonej germanizacją tożsamości ludu kaszubskiego – mówił prof. Andrzej Notkowski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolne Miasto Gdańsk. Od II RP do III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:10
W połowie lat 30-tych ubiegłego wieku Gdańsk był miejscem odzwierciedlającym konflikty i napięcia nękające prawie całą współczesną Europę. Relacje źródłowe z tamtych lat pozwalają lepiej zrozumieć nastroje i pokazują złożoność sytuacji. 
rozwiń zwiń