Kosmiczne miasto Sieradz

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 14:22
Tym razem zaprosiliśmy Państwa na wycieczkę po mieście, w którym urodził się król fryzjerów Antoine Cierplikowski. Zwiedziliśmy wzgórze zamkowe, najnowocześniejsze w Królestwie Polskim więzienie, most który prowadzi donikąd i skansen. Zdradziliśmy też, dlaczego Sieradz to kosmiczne miasto.
Audio
  • Kosmiczne miasto Sieradz (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Kapsuła statku kosmicznego Sojuz 30, którą można zobaczyć na wystawie w Muzeum Okręgowym w Sieradzu
Kapsuła statku kosmicznego Sojuz 30, którą można zobaczyć na wystawie w Muzeum Okręgowym w SieradzuFoto: Polskie Radio

Sieradz to jedno z najstarszych polskich miast. Skąd jego nazwa? - Legenda mówi, że ojciec przywiózł dorosłego syna na nasze tereny, pokazał mu nieprzebyte puszcze i piękną rzekę Wartę. Powiedział: "synu, masz piękny teren do opanowania, i teraz se radź" - mówi Wiesława Sujecka, przewodnik PTTK.  To jedynie legenda, a z czego tak naprawdę wywodzi się nazwa miasta? Odpowiedź w nagraniu audycji. 

Sieradz nazywany jest kosmicznym miastem. - To tu pojawiły się marzenia o lataniu człowieka w kosmos. To właśnie w Sieradzu urodził się w 1905 r. twórca podstaw kosmonautyki, światowej sławy uczony, Ary Szternfeld - mówi Jerzy Kowalski, były dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Także w tym mieście urodził się najbardziej znany na świecie fryzjer - Antoine Cierplikowski. - To czego dokonał, to ogromna rewolucja w stylizacji fryzur. Praktycznie wymyślił zawód fryzjera - mówi Ewa Ziębińska z Muzeum Narodowego w Warszawie.

W mieście odbywa się corocznie Open Hair Festival, czyli pierwsza w Polsce impreza łącząca temat fryzjerstwa z modą, kosmetyką, wizażem, muzyką oraz sztuką i nawiązuje właśnie do postaci Antoniego „Antoine’a” Cierplikowskiego.

- To 10 lat tradycji i wyjątkowe wydarzenie ze względu na to, ze staramy się zaabsorbować całą przestrzeń miejską. Każdy z całej Polski może przyjechać i się uczesać - mówi prezydent miasta Paweł Osiewała. - W ubiegłym roku był Hiszpan, który mieczami samurajskimi ciął nasze panie modelki i mieszkańców Sieradza. Dokonywał także stylizacji ogniem - dodaje. 

W audycji odwiedziliśmy także Klasztor Sióstr Urszulanek, Pałac w Małkowie, skansen, poznaliśmy sztukę ludową regionu oraz historię słynnego mostu prowadzącego donikąd.  i rozmawialiśmy m.in. ze znanym dziennikarzem muzycznym Markiem Niedźwieckim, który urodził się w Sieradzu. Dlaczego miasto kojarzy mu się z migdałkami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Wiesława Sujecka (przewodnik PTTK), Jan Pietrzak (przewodnik Sieradzki), Ewa Ziębińska (Muzeum Narodowe w Warszawie), Zespół Ovo na Ludowo, Józef Bogusławski (artysta ludowy), Marek Niedźwiedźcki (dziennikarz muzyczny), Agnieszka Kudlik (właścicielka pałacu w Małkowie), Paweł Osiewała (prezydent Sieradza), Adam Olczyk (organizacja Odkrywamy Sieradz), Paweł Kieroń (etnograf), Przemysław Serweta (komendant Hufca Sieradz ZHP), Artur Kozłowski (najlepszy maratończykw Polsce), Renata Rel, Marta Musialska, Jerzy Kowalski (były dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu), Mateusz Dużyński (Rowerowe Pogotowie Ratunkowe), 

Data emisji: 12.05.2018

Godzina emisji: 9.11

kh

Czytaj także

Człuchów - z wizytą na zamku Konrada Wallenroda

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:08
W cyklu "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy Człuchów na Pomorzu. W Człuchowie znajdował się drugi po Malborku pod względem wielkości zamek krzyżacki (a terytorialnie największy). Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstancin-Jeziorna. Uzdrowisko z tradycjami tuż obok Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 13:00
Przed wojną bywali i osiedlali się tam artyści, dziś przyjeżdżają kuracjusze, by poddać się terapii w solankowych tężniach. Monika Tarka i Robert Kilen wybrali się do Konstancina-Jeziorny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 13:43
W audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa do jednego z najpiękniej położonych zamków w Europie i trzeciego co do wielkości zamku w Polsce - po Wawelu i Malborku - czyli Zamku Książ w Wałbrzychu. 
rozwiń zwiń