Brzeg na brzegu Odry. Śląski Wawel i św. Mikołaj od ryb

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 12:00
Zwiedziliśmy monumentalny Zamek Piastów Śląskich, obejrzęliśmy XVIII-wieczne malarstwo 3D i skosztowaliśmy kandybału. Audycja "Jedyne takie miejsce" zawitała nad brzeg Odry, a właściwie do Brzegu nad Odrą (woj. opolskie).
Audio
  • Brzeg na brzegu Odry - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Brzeg na brzegu Odry - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Brzeg na brzegu Odry - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Monika Tarka i Robert Kilen byli w Brzegu
Monika Tarka i Robert Kilen byli w Brzegu!Foto: Jedynka

Nazwa miasta wzięła się oczywiście od jego położenia nad brzegiem rzeki. - Już w 1234 roku odnotowane tu były tu trzy osady: Rataje, Małkowice i właśnie Wysoki Brzeg. Kiedy w 1248 roku lokowano miasto na prawie średzkim, wybrano nazwę Brzeg. Stara nazwa Wysoki Brzeg była mocno utrwalona, a dla miejscowej ludności położenie to miało decydujące znaczenie, ponieważ lewobrzeżna część Odry nigdy nie była zalewana, a po prawej stronie były regularne powodzie - mówi historyk sztuki Romuald Nowak. - Mieszkańcy żyli z rybołówstwa, nieprzypadkowo patronem miasta i kościoła jest św. Mikołaj, my go kojarzymy z prezentami, a on jest głównie patronem rybaków - podkreślił ekspert.

Dodał też, że miasto leżało na przecięciu dwóch ważnych szlaków handlowych - z Krakowa do Wrocławia oraz z Pragi do Gdańska. Dzięki temu handel zapewniał Brzegowi stałe źródło dochodu.

Dziś Brzeg może poszczycić się kilkoma wyjątkowymi zabytkami. Jest tam Zamek Piastów Śląskich zwany śląskim Wawelem, renesansowy ratusz czy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który słynie z iluzjonistycznych polichromii dających efekt 3D. - Proszę wyobrazić sobie ludzi, którzy w XVIII wieku weszli do wnętrza i nagle w zamkniętym obiekcie zobaczyli otwierające się nad nimi niebo - mówi historyk dr Andrzej Peszko. Twierdzi też, że Janowi Kubenowi w tworzeniu tych malowideł pomagał... pies!

W audycji "Jedyne takie miejsce" zwiedziliśmy śląski Wawel, mówiliśmy o największej chałwie na świecie i figurze Maryi z prawdziwymi włosami. Uważnie przyglądaliśmy się oknom, bo w tym mieście nie wszystkie są prawdziwe. Szukaliśmy jedynego w Polsce kapelusza w bruku i piliśmy kandybał. Spotkaliśmy się także z tymi mieszkańcami Brzegu, którzy pamiętają jeszcze czasy wielkiej migracji, kiedy po II wojnie światowej dawne niemieckie miasto zasiedlane było przez polską ludność z Kresów.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Romuald Nowak (historyk sztuki), Donata Przybysz (księżna Księstwa Brzeskiego), dr Andrzej Peszko (historyk), Alicja Heflich (Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich), Eugeniusz Szewczyk (autor książki "Moje Kresy"), Andrzej i Ewa Maria Sikorscy (instruktorzy tanga), Jerzy Wrębiak (burmistrz Brzegu), Anna Techmańska (kustosz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu), Dariusz Byczkowski (dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu), Emilia Komarnicka-Klynstra (aktorka), Grzegorz Turski (armator), Jan Zajączkowski (załogant), Bolesław Pustelnik (kapitan), Anna Muszczyńska (Towarzystwo Przyjaciół Krzyżowic), mjr Krzysztof Jaroszek, porucznik Krzytsztof Krawczyk, starszy chorąży Artur Adasik (1 Brzeski Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu), Natalia Bajor (mistrzyni Polski w tenisie stołowym), Krzysztof i Beata Olszewscy (organizatorzy Festiwalu Gier Planszowych w Brzegu), Wojciech Raburski (barista, rekordzista świata w zaparzaniu kawy) zespół Black Drums Icon, zespół Inwencja z Klubu Wojskowego 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 9.10-12.00

mg/ac

Czytaj także

Krosno - radiowa Jedynka w mieście szkła

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 10:00
To w Krośnie wyrabia się najwięcej szklanych rzeczy w Polsce. To miejsce jest również kolebką światowego przemysłu naftowego. To właśnie tu zaczęto wydobywać ropę naftową. To tutaj Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej, założył pierwszą na świecie spółkę naftową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstancin-Jeziorna. Uzdrowisko z tradycjami tuż obok Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 13:00
Przed wojną bywali i osiedlali się tam artyści, dziś przyjeżdżają kuracjusze, by poddać się terapii w solankowych tężniach. Monika Tarka i Robert Kilen wybrali się do Konstancina-Jeziorny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darłowo - morze, piasek, królowie i książęta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 15:18
W długi majowy tydzień odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych polskich nadmorskich miast - Darłowo. Mieszkańcy podkreślają, że to królewskie miasto, bo tam się urdził i tam zmarł iostatni Wiking Bałtyku i jednocześnie pierwszy playboy Europy - król Eryk.
rozwiń zwiń