Tajemnice karkonoskich zamków

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 12:49
20 niesamowitych pałaców, 6 zamków, kilkanaście ogrodów, ponad 100 sekretnych miejsc pełnych zagadek i to wszystko w jednym miejscu. Ludzie przechodzący przez ścianę, tajne przejścia, zapadnie, skarby, uzdrowiciele i wnętrza, które zapierają dech w piesiach. I oczywiście ludzie, którzy to wszystko uratowali od zapomnienia. W audycji Jedyne takie miejsce zawitaliśmy w okolice Bukowca koło Jeleniej Góry.
Audio
  • Tajemnice karkonoskich zamków cz. I (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Tajemnice karkonoskich zamków cz. II (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Tajemnice karkonoskich zamków cz. III (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Pałac w Mysłakowicach
Pałac w MysłakowicachFoto: PAP/Alamy

Poznawanie tych miejsc rozpoczęliśmy od zamku w Karpnikach, po którym oprowadził nas Wojciech Masior, syn właściciela zamku. Następnie Krzysztof Korzeń, historyk, opowiedział nam historię Doliny Pałaców i Ogrodów i wyjaśnił, dlaczego to miejsce przyciąga tak wiele osób. – Tu jest po prostu pięknie. Piękno Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej zachwyca wszystkich, którzy tu przyjeżdżają. Cała historia Doliny Pałaców i Ogrodów zaczęła się w XIX wieku, który splótł się z romantyzmem – powiedział Krzysztof Korzeń.  

W tej godzinie audycji odwiedziliśmy też pałac w pobliskim Staniszowie, usłyszeliśmy legendę o lewitującym uzdrowicielu, zapoznaliśmy się z działalnością teatru w Michałowicach, a także poznaliśmy tajemnice pałacu Pakoszowie.

W drugiej godzinie wycieczki poznaliśmy pałac w Mysłakowicach, zapoznaliśmy się z działanością Gminnego Ośrodka Kultury,  a także wsłuchaliśmy się w lokalne legendy, które opowiadał przewodnik sudecki, Krzysztof Tęcza. – Kunegunda była córką kasztelana w zamku Chojnik. Gdy nadszedł czas, by panna wyszła za mąż, jej ojciec ogłosił konkurs na męża. Od kandydatów panna zażądała objechania murów zamkowych, chociaż wiedziała, że to niemożliwe. Wielu rycerzy straciło życie. W końcu zjawił się rycerz, któremu udało się objechać zamek. Jednak nie pojął Kunegundy na żonę, co miało być dla niej karą za smierć tylu wspaniałych rycerzy. Wówczas zrozpaczona panna rzuciła się w przepaść - opowiadał historyk. 

W ostatniej godzinie audycji zaprosiliśmy do pałacu w Cieplicach na rozmowę "inżyniera z inżynierem", a Michalina Bińkiewicz, sopranistka, opowiedziała o festiwalach wielkanocnych dla dzieci. W audycji znajdziecie też odpowiedź na pytanie, co wspólnego z Bukowcem ma Faust.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Roman Czejarek

Goście: Wojciech Masior (syn właściciela zamku w Bukowcu), Krzysztof Korzeń (historyk), Agata i Wacław Dzidowie (właściciele pałacu w Staniszowie), Jadwiga i Tadeusz Kutowie (aktorzy), Jacek Szaniawa (muzyk), Karolina Wolińska (menadżerka w pałacu w Pakoszowie), Krzysztof Tęcza (przewodnik sudecki), Grzegorz Truchanowicz (dyrektor GOK w Mysłakowicach), Michalina Bińkiewicz (sopranistka z Jeleniej Góry), Grażyna Kolarzyk i Marta Majer (propagatorki kultury), Joanna Jagodzińska (uczestnik spotkania bibliotekarzy w Bukowcu)

Data emisji: 26.05.2018

Godzina emisji: 9.11 - 12.00

abi

Czytaj także

Tomasz Rudomino i wielka podróż śladami Paula Gauguina

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 13:00
- Paul Gauguin, geniusz uchodzący za ikonę sztuki światowej, jest postacią, o której nic nie można już napisać, bo wszystko wiemy. A ja sobie wymyśliłem inny klucz do tego artysty, czyli podróżowanie za nim - mówi Tomasz Rudomino, autor książki "Podróże po Gauguinie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawisza Czarny - między legendą a prawdą

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 16:35
Jakim człowiekiem był legendarny Zawisza herbu Sulima? Czy rzeczywiście ucieleśniał wszelkie cnoty? Matejko uwiecznił go na obrazie "Bitwa po Grunwaldem", Sienkiewicz osadził jego postać w "Krzyżakach", pisał o nim również Wyspiański w "Weselu". Ma swoje ulice, pomniki, drużyny harcerskie, jego imię nosi jacht ZHP. A jaki był naprawdę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleja Sław polskiego futbolu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 18:22
Największe polskie gwiazdy piłki nożnej będą miały swoją Aleję Sław przy Stadionie Narodowym.
rozwiń zwiń