Jedno z niewielu takich miejsc w Europie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 14:16
6 września 1986 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jest ono jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru na Starym Kontynencie.
Audio
  • Jedyne takie miejsce z Sochaczewa. cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce z Sochaczewa. cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce z Sochaczewa. cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Na skansenie znajdują się aktualnie 163 jednostki taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów. W sezonie letnim – od kwietnia do października – jednostka organizuje wycieczki po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej.W audycji rozmowy także z pracownikami Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli, Kampinoskiego Parku Narodowego oraz odwiedziliśmy zajezdnię ZKM Sochaczew. Mówiliśmy też m.in. o odnoszącym sukcesy na całym świecie Chórze Towarzystwa Ziemi Sochaczewskiej. Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporterka: Magdalena Głogowska

Goście: Bogusław Kwiatkowski (historyk, dziennikarz), Tomasz Karolak (przewodnik, Muzeum Kolei Wąskotorowej), Daniela Cieślak (prezes Chóru Towarzystwa Ziemi Sochaczewskiej), Paweł Mikołaj Rozdżestwieński (dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą), Krzysztof Wasilewski (harcmistrz Hufiec ZHP Sochaczew), Krzysztof Chłystek (przewodnik i renowator z Muzeum Kolei Wąskotorowej), dr Anna Otręba (leśnik z Kampinowskiego Parku Narodowego), Mariola Wojtkiewicz (kierownik Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli), Tadeusz Ficzygowski (kierownik Działu Eksploatacji i Utrzymania Ruchu w zajezdni ZKM w SOchaczewie)

Data emisji: 29.09.2018

Godzina emisji: 9.10-12.00

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kaszubi - ludzie Pomorza

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 00:30
Posługują się językiem trudnym do zrozumienia dla mieszkańców Wielkopolski czy Mazowsza. Pomorscy autochtoni czują się jednak Polakami. Za to poczucie tożsamości przychodziło im wielokrotnie zapłacić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Florian Ceynowa - obudził tożsamość Kaszubów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 06:00
- Po dzień dzisiejszy jest oceniany jako postać kontrowersyjna, niemniej jednak nie ulega żadnej wątpliwości, że miał wielkie zasługi dla podtrzymania zagrożonej germanizacją tożsamości ludu kaszubskiego – mówił prof. Andrzej Notkowski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolne Miasto Gdańsk. Od II RP do III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:10
W połowie lat 30-tych ubiegłego wieku Gdańsk był miejscem odzwierciedlającym konflikty i napięcia nękające prawie całą współczesną Europę. Relacje źródłowe z tamtych lat pozwalają lepiej zrozumieć nastroje i pokazują złożoność sytuacji. 
rozwiń zwiń