Września dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 12:56
W "Jedynym takim miejscu" mówiliśmy o słynnym w całej Europie Strajku Dzieci Wrzesińskich, powstaniach wielkopolskich i historii miasteczka, również tej wojennej, bo i wtedy wiele się działo. Ale przede wszystkim pokazywaliśmy dzisiejszą Wrześnię. 
Audio
Zabytkowy ratusz we Wrześni
Zabytkowy ratusz we WrześniFoto: Grzegorz Frątczak/Polskie Radio

Mówiliśmy m.in. o projekcie fotograficznym dokumentującym z roku na rok zmiany jakie zachodzą w miasteczku. Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem.  

- Września jest jedynym miastem w Polsce, które prowadzi tego typu wieloletni projekt - mówi Karol Gustaw Szymkowiak, kurator projektu Kolekcja Wrzesińska.

W "Jedynym takim miejscu" słuchaliśmy także Wrzesińskiej Orkiestry Dętej, sprawdziliśmy przygotowania do 11 listopada i zaśpiewaliśmy z miejscowym chórem hymn. Pokazaliśmy też miejscowy prężny teatr i zajrzeliśmy na Uniwersytet III wieku.

Dlaczego warto odwiedzić Wrześnię? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 


***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Goście: Sebastian Mazurkiewicz (Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich), Bolesław Święciochowski (Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne), Karol Gustaw Szymkowiak (Kolekcja Wrzesińska), Artur Mokracki (Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Niezłomni"), Marzena Tabaczyńska (Wrzesiński Ośrodek Kultury), Elżbieta Górczyńska (Teatr "Otczapy"), Jacek Rybczyński (Wrzesińska Orkiestra Dęta), Danuta Torzewska i Domicela Cierpiszewska (Stowarzyszenie Chór Camerata, Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku), Maciej Kizierowski (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze), Zbigniew Dzierżyński (Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie)

Data emisji: 10.11.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chojna. Polsko-niemieckie pogranicze pełne tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:40
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek zawitał do Chojny na zachodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Niemcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyrardów - miasto zbudowane z milionów cegieł

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 14:53
- Jesteśmy na Mazowszu, ale w miejscu wyjątkowym. Drugiego takiego miasta o takiej architekturze tutaj nie ma. To unikat w tej części Polski, ale też unikat na skalę europejską - mówili zapraszając do podróży Monika Tarka i Robert Kilen  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darłowo - morze, piasek, królowie i książęta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 15:18
W długi majowy tydzień odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych polskich nadmorskich miast - Darłowo. Mieszkańcy podkreślają, że to królewskie miasto, bo tam się urdził i tam zmarł iostatni Wiking Bałtyku i jednocześnie pierwszy playboy Europy - król Eryk.
rozwiń zwiń