X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tychy. Miasto zamieszkują tyszanie czy tychowianie?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 14:00
Tychy są miastem na prawach powiatu. Leżą w województwie śląskim. Miasto zamieszkuje ponad 128 tys. osób. 
Audio
  • Jedynka w Tychach cz.I (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedynka w Tychach cz.II (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedynka w Tychach cz.III (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Hokej
HokejFoto: Skitterphoto/Pixabay

Najstarsza informacja w źródłach pisanych na temat Tychów pochodzi z roku 1467. - Aczkolwiek wiemy, że już w XIII wieku na terenie dzisiejszych Tychów była osada – tłumaczyła Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. - Odkryły to badania archeologiczne prowadzone na terenie dzisiejszej dzielnicy Cielmice. To jest wyraźny dowód na to, że w XIII bądź nawet pod koniec XII wieku na terenie dzisiejszych Tychów była osada. Była to niewielka osada, w środku Puszczy Pszczyńskiej i o roli Tychów bardzo ważnej dla władców tego terenu przypomina herb miasta - dodała.

Tychy są nazwą, która sprawia niemały problem w odmianie. Poprawna odmiana brzmi: z Tychów, a nie z Tych. – Tak się po prostu przyjęło. Tyszanie mówią, że są z Tychów. Są tyszanami, a je tychowianami, to też taka ciekawostka – wyjaśniła Aleksandra Matuszczyk. 

W audycji mówiliśmy również o hokeju i lidze hokejowej, z którą tak bardzo kojarzą się Tychy (w tym roku liga hokejowa obchodzi pięćdziesięciolecie), ale także o innych dyscyplinach takich jak piłka nożna czy sporty walki i uprawiających je zawodnikach związanych z Tychami. W programie gościliśmy też wybitnego dyrygenta, skrzypka i kameralistę Marka Mosia założyciela i dyrektora artystycznego Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

Rozmawialiśmy też z autorem ukazującej się właśnie najnowszej biografii Ryszarda Riedla. Pomnik Riedla w Tychach odsłonięto w 2011 roku. Książka o liderze grupy Dżem liczy ponad 500 stron, zawiera mnóstwo mało znanych faktów z jego życia. Przede wszystkim dołączona jest do niej płyta z niepublikowanymi do tej pory nagraniami artysty. O Ryszardzie Riedlu, tak bardzo związanym z Tychami, opowiedział też jego przyjaciel i autor tekstów wielu piosenek grupy Dżem Kazimierz Filo - Galaś.

Więcej ciekawostek z Tychów i ważnych rozmów w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Goście: Aleksandra Matuszczyk (dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach), Agnieszka Ociepa-Weiss (historyk Muzeum Miejskiego w Tychach), historyk Piotr Oczko, Piotr Zawadzki (Tyska Galeria Sportu), Marek Moś (założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, dyrygent, skrzypek i kameralista), Marcin Sitko (autor ukazującej się właśnie najnowszej biografii Ryszarda Riedla), Kazimierz Filo- Galaś (przyjaciel i autor tekstów wielu piosenek grupy Dżem), Michał Kasperczyk (członek Zespołu ds. Koordynowania i Rozwoju Ruchu Rowerowego w Tychach), Maciej Gruchlik (dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Tychach), Stefania Dyduch (wideoblogerka, miłośniczka kuchni śląskiej)

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 9.10-12.00

abi

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bal na dworcu w Koluszkach". Odwiedzamy dworzec z filmu Filipa Bajona

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 16:24
Koluszki to miasto w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. W 1989 roku Filip Bajon wyreżyserował film "Bal na dworcu w Koluszkach", którego akcja dzieje się w sylwestrową noc. Na kilka dni przed sylwestrem odwiedzamy słynny dworzec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kutno - miasto róż

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 15:00
W "Jedynym takim miejscu" odwiedzamy Kutno, miasto z niemal siedmiowiekową tradycją, położone w województwie łódzkim. Jest oddalone zaledwie o 20 km od geometrycznego środka Polski. - Położenie decyduje o tym, co się działo w tym mieście - opowiada Jacek Saramonowicz z Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego.
rozwiń zwiń