Jedno z najbardziej tajemniczych miast w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 15:00
Kłodzko znane jest przede wszystkim z twierdzy. Z bastionów górujących nad miastem rozciąga się piękna panorama Kłodzka i gór otaczających ziemię kłodzką. - Nasza twierdza jest miejscem, którego historia obronności pamięta wiek X - zdradza przewodnik Kornel Drążkiewicz. - Zajmuje ona obszar 32 hektarów -  dodaje rozmówca Romana Czejarka. 
Audio
  • "Jedyne takie miejsce" z Kłodzka. Część 1 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" z Kłodzka. Część 2 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" z Kłodzka. Część 3 (Jedynka)
Twierdza w Kłodzku
Twierdza w KłodzkuFoto: PAP/Maciej Rozwadowski

W audycji "Jedyne takie miejsce" nie tylko zwiedzaliśmy twierdzę, ale także zeszliśmy pod ziemię i opowiadaliśmy o niedawno odkrytych skarbach w kłodzkich kościołach. Byliśmy oczywiście także na wspaniałym średniowiecznym moście - zdaniem wielu piękniejszym niż ten w czeskiej Pradze - i mówiliśmy o niekonwencjonalnych pomysłach na zwiedzanie miasta.

Dlaczego lew w herbie Kłodzka ma rozdwojony ogon? Z czego wynika niezwykłość budynku Muzeum Ziemi Kłodzkiej? Co Kłodzko ma wspólnego z serialem "Czterej Pancerni i pies"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Roman Czejarek

Goście: Kornel Drążkiewicz (przewodnik), Leszek Michalski (prezes stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej rekonstruktor 47 Pruski Pułk Piechoty w Kłodzku), prof. Grzegorz Podruczny (historyk), Joanna Stoklasek-Michalak (dyrektor twierdzy w Kłodzku), Henryka Szczepanowska (przewodniczka), Joanna Jakubowicz (kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej), ksiądz Robert Mól (superior, proboszcz, Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ojców jezuitów w Kłodzku), Marta Zilbert i Łada Ponikowska (Biblioteka Publiczna, autorki książek dla dzieci), Maria Biłas (przewodniczka, założycielka Bractwa Rycerskiego), Marek Mazurkiewicz (dyrektor Kłodzkiego Ośrodka Kultury), Tomasz Duszyński (autor kryminałów), Michał Piszko (burmistrz Kłodzka)

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 9.05 - 12.00

 kh


Czytaj także

Międzyrzecz - rejon bunkrów i nietoperzy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 12:09
Międzyrzecz na Ziemi Lubuskiej najbardziej znany jest z położonego na terenie gminy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) i tysięcy nietoperzy, które zimują w dawnych bunkrach. Ale to jeden z najstarszych ośrodków na terenie Polski.
rozwiń zwiń