23. Piknik Naukowy. "My i maszyny"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 13:30
"Jedyne takie miejsce" tym razem prosto z odbywającego się dziś w Warszawie 23. Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku temat przewodni Pikniku to "My i maszyny".
Audio
  • "Jedyne takie miejsce" prosto z 23. Pikniku Naukowego. Część 1 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" prosto z 23. Pikniku Naukowego. Część 2 (Jedynka)
23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

- Zagadnienie "człowiek a maszyna" jest niezwykle istotne. Wchodzimy, a właściwie już jesteśmy, w takim czasie funkcjonowania świata i nas jako ludzi, że musimy sobie to fundamentalne, egzystencjalne pytanie postawić: kiedy ta granica przesunie się na niekorzyść człowieka i maszyny zaczną wieść prym? Czy w ogóle możemy sobie na to pozwolić? Mam nadzieję, że tak się nie stanie, ale nie możemy nie dostrzegać tego, że maszyny są nam niezbędne - mówi w radiowej Jedynce prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń - zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji - co roku około tysiąca.

Co można zobaczyć na Pikniku Naukowym? Jak impreza rozwijała się na przestrzeni lat? Czy kolejny Piknik odbędzie się na płycie stadionu PGE Narodowy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Andrzej Rogoyski (prezes Polskiego Radia), Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik), Piotr Duszyński (Stowarzyszenie FreeLab), Renata Kaznowska(wiceprezydent Warszawy), Anna Budzanowska (dyrektor generalny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego),  Monika Borzdyńska ( dyrektor ds. komunikacji i promocji spółki zarządzającej PGE Narodowym), Maciej Naskręt (Stowarzyszenie Robisz To), Marzena Tomaszewska (Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego), Przemysław Koźmiński (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej), Paulina Mierzejewska i Sławomir Dańczak (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych)

Data emisji: 11.05.2019

Godzina emisji: 9.08; 11.21

kh


Czytaj także

23. Piknik Naukowy Polskiego Radia. "Naukę trzeba było wyprowadzić na ulicę"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 10:37
Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer w 1997 współtworzył Piknik Naukowy Polskiego Radia. W audycji "Twarzą w twarz" opowiada o tym, jak udało się stworzyć popularnonaukowy projekt w czasach, kiedy nauka miała charakter stricte akademicki. Nawiązuje także do swojej wieloletniej fascynacji filozofią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2019. Andrzej Rogoyski: to będą niezwykłe przeżycia

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 10:04
- Polskie Radio jest obecne od początku, już 23 lata. Jesteśmy bardzo z tego dumni, gdyż to jest największa impreza tego typu w Europie - plenerowa, związana z popularyzowaniem świata nauki - podkreślił w "Sygnałach dnia" prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. 
rozwiń zwiń