Brześć Kujawski kolejnym przystankiem na trasie audycji "Jedyne takie miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 14:00
Tym razem dziennikarze radiowej Jedynki odwiedzili Brześć Kujawski. Kiedyś miasto królewskie i ważny gród obronny, dawna siedziba książąt kujawskich i miasto rządowe Królestwa Kongresowego. Wielbiciele malarstwa Jana Matejki kojarzą je z obrazem "Władysław Łokietek zrywający układy z Krzyżakami w Brześciu Kujawskim", znajdującym się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z czego jeszcze słynie Brześć i okolice? 
Audio
  • "Jedyne takie miejsce" prosto z Brześcia Kujawskiego. Część 1 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" prosto z Brześcia Kujawskiego. Część 2 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" prosto z Brześcia Kujawskiego. Część 3 (Jedynka)
Marta Januszewska i Roman Czejarek w Brześciu Kujawskim
Marta Januszewska i Roman Czejarek w Brześciu Kujawskim Foto: Polskie Radio

W "Jedynym takim miejscu", Marta Januszewska i Roman Czejarek wraz z Mariuszem Czyżniejewskim rozmawiali o historii i zabytkach miasta. Z kolei o bieżących wydarzeniach kulturalnych i sportowych opowiedziała Agata Kubajka - dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury. Ponadto ks. prałat Ireneusz Juszczyński przybliżył historię wybudowanego w 1332 roku kościoła pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika. Z kolei Janusz Borkowski zaprosi do odwiedzenia Kujawskiego Muzeum Oręża, Nauki i Techniki.

Gościem audycji był także przewodniczący Rady Mediów Narodowych, poseł na Sejm okręgu toruńsko-włocławskiego, Krzysztof Czabański oraz włodarze miasta - Tomasz Chymkowski (burmistrz Brześcia Kujawskiego) i Wojciech Zawidzki (były burmistrz Brześcia Kujawskiego), którzy mówili m.in. o działaniach na rzecz miasta.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości i kandydat ugrupowania do parlamentu Krzysztof Czabański zapowiedział, że dołoży starań, by powstała obwodnica Brześcia Kujawskiego. - Wiemy, że jest program 100 obwodnic. To wielka szansa dla takich miejscowości. Połowa listy jest jeszcze pusta. Stanę na głowie, żeby Brześć Kujawski znalazł się w tej drugiej pięćdziesiątce - mówi Krzysztof Czabański. - Ta obwodnica jest istotna nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również ze względu na warunki życia mieszkańców, bo miasteczko jest dosłownie rozjeżdżane przez tiry, a chciałem przypomnieć, że duże pieniądze łożymy na odbudowę i renowację zabytków sakralnych w Brześciu Kujawskim, a tu jeżdżą tiry i te zabytki się trzęsą i rozpadają -  dodaje. 

W plenerowym studiu radiowej Jedynki pojawili się także inni goście, m.in. członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Brestivia" oraz folklorystycznych zespołów "Dzieci Kujaw" i "Spod Strzechy". Nie zapomnieliśmy także o miłośnikach kulinariów - smaki lokalnej kuchni zaprezentowały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich "Szpilki na roli". 

***

Specjalnie dla słuchaczy radiowej Jedynki tuż po sobotniej audycji, dziennikarze zachęcali do wspólnej zabawy poprzez liczne animacje. I tak na przykład mieszkańcy Brześcia mogli wcielić się w rolę… reportera radiowego! Dziennikarze zaprezentowali proces nagrywania, rejestracji dźwięku i montażu cyfrowego na sprzęcie, z którego jako radiowcy korzystają każdego dnia. Nagrane przez siebie na dyktafon, a później zmontowane w specjalnym programie komputerowym pozdrowienia można otrzymać w formie pliku mp3. Aleksandra Żelazo, prowadząca "Gimnastykę poranną", zaprosiła do wspólnych ćwiczeń. Wszyscy chętni spróbowali swoich sił m.in. biorąc aktywny udział w jednej z konkurencji z popularnymi rzutkami. Wyzwaniem i wielką niewiadomą z pewnością było koło fortuny. Ponadto w radiowej fotobudce można było ykonać pamiątkowe zdjęcie z przedpołudnia spędzonego z radiową Jedynką. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Marta Januszewska, Roman Czejarek

Goście: Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady Mediów Narodowych, PiS), Tomasz Chymkowski (burmistrz Brześcia Kujawskiego), Wojciech Zawidzki (były burmistrz Brześcia Kujawskiego), Mariusz Czyżniejewski (pasjonat historii Brześcia Kujawskiego), Agata Kubajka (dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury), Aleksandra Jasińska (zespół Dzieci Kujaw), ks. prałat Ireneusz Juszczyński, Janusz Borkowski (Muzeum Oręża, Nauki i Techniki), Barbara Rykowska (koordynator ds. lecznictwa w Uzdrowisku Wieniec-Zdrój), Michał Bagiński (kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Brestivia"), Justyna Gruszecka (prezes GKS "Łokietek"), Alicja Kazimierska (Koło Gospodyń Wiejskich "Szpilki na roli"), Anna Kozicka (dyrektor Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim) 

Data emisji: 21.09.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00 

kh


Czytaj także

"Lato z Radiem" w jedynym takim miejscu - Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 12:00
W sobotę (29.06) oprowadzaliśmy słuchaczy po mieście i po Tatrzańskim Parku Narodowym. Poznalismy też ofertę kulturalną miasta, które jest pierwszym etapem "Lato z Radiem Festiwal 2019".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w Wieliczce. Kopalnia jak labirynt

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 13:31
Nasza reporterka Małgorzata Głogowska odwiedziła Wieliczkę. Dowiedziała się w jaki sposób wydobywa się sól, czy w kopalni można się zgubić i jakie właściwości lecznicze mają solankowe tężnie. 
rozwiń zwiń