Rymanów-Zdrój "Jedynym takim miejscem" radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 12:00
Zaczęło się w XIX wieku od rodu Potockich. Hrabina Anna poszła na spacer, a syn natknął się na tajemnicze źródełko. Dziś to perła, która ściąga kuracjuszy z całej Europy. Radiowa Jedynka odwiedziła Rymanów-Zdrój. 
Audio
  • Radiowa Jedynka w Rymanowie-Zdroju. Część 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Radiowa Jedynka w Rymanowie-Zdroju. Część 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Radiowa Jedynka w Rymanowie-Zdroju. Część 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Plenerowe studio Programu 1 Polskiego Radia przy Pijalni Wód odwiedziło wielu wyjątkowych gości. Prowadzący audycję rozmawiali z nimi o kulturze, historii i tradycjach Rymanowa-Zdroju i regionu.

Poznaliśmy walory najbardziej cenionych źródeł leczniczych w okolicy, znanych pod nazwami Tytus, Celestyna, Klaudia, Marysieńka, Staś i Ignacy. Zaprezentowana została działalność unikatowej szkoły będącej jednocześnie sanatorium oraz czynnego przez cały rok uzdrowiska dla najmłodszych.

W audycji "Jedyne takie miejsce" pojawili się także lokalni artyści związani z galerią "Pod dmuchawcem" oraz przedstawiciele huty szkła "Sabina". Były też anegdoty z sanatoryjnego życia znanych kuracjuszy, w swoim czasie doceniających uroki miejscowej przyrody oraz właściwości wód leczniczych, a wśród nich m.in. Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Kornela Makuszyńskiego i Stanisława Wyspiańskiego. To właśnie Wyspiański w 1901 r., tuż przed swoim wyjazdem z uzdrowiska, pisał: „Hej, las rymanowski za mgłą, a mnie dzisiaj jechać do Krakowa. Czemu mi to oczy zaszły łzą, czemuż słońce za chmury się chowa? (…)".

Marta Januszewska i Roman Czejarek zaprosili także słuchaczy do aktywnego uczestnictwa w audycji na żywo: chętni mogli pozdrowić bliskich i zapowiedzieć na antenie kolejne piosenki.

Ekipa radiowej Jedynki przygotowała również wiele innych atrakcji. Można było wziąć udział w warsztatach reportera radiowego albo animacjach z nagrodami. Chętnych Piotr Galus, prowadzący w Programie 1 Polskiego Radia audycję "Gimnastyka poranna", zaprosił na wspólną rozgrzewkę, zaprezentował też zestaw prostych ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Na mieszkańców Rymanowa-Zdroju i kuracjuszy czekały także: zabawa w koło fortuny, nauka origami, gry i zabawy sportowe oraz konkursy wiedzy o regionie – do wygrania były gadżety radiowej Jedynki. Na pamiątkę można było zrobić sobie zdjęcie w fotobudce.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Marta Januszewska, Roman Czejarek

Goście: Katarzyn Sioma-Guśpiel (przewodniczka), Jolanta Mika (menadżer Uzdrowiska Rymanów-Zdrój), Wojciech Farbaniec (burmistrz gminy Rymanów), Danuta Ziemiańska (Koło Gospodyń Wiejskich we Wróbliku Szlacheckim), Robert Myszkal (artysta), Agnieszka Kopiec (dyrektor szkoły sanatoryjnej) Magdalena Galak (kynoterapeuta, behawiorysta, założycielka fundacji "Razem z Psem"), Daniela Makara (wolontariuszka fundacji "Razem z Psem"), Henryk Rysz (właściciel huty szkła artystycznego Sabina), Alina Pastuszka (Szkoła Podstawowa w Baniosze), Barbara Kułak (Nadleśnictwo Rymanów), Adam Kociuba (wychowawca w szkole sanatoryjnej), Stanisław Salamon (muzyk, akordeonista)

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00 

kh


Czytaj także

Brześć Kujawski kolejnym przystankiem na trasie audycji "Jedyne takie miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 14:00
Tym razem dziennikarze radiowej Jedynki odwiedzili Brześć Kujawski. Kiedyś miasto królewskie i ważny gród obronny, dawna siedziba książąt kujawskich i miasto rządowe Królestwa Kongresowego. Wielbiciele malarstwa Jana Matejki kojarzą je z obrazem "Władysław Łokietek zrywający układy z Krzyżakami w Brześciu Kujawskim", znajdującym się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z czego jeszcze słynie Brześć i okolice? 
rozwiń zwiń