Trzcińsko-Zdrój, gotyckie miasto jak z bajki

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 13:43
Trzcińsko-Zdrój w województwie zachodniopomorskim to urokliwe miejsce, gdzie w XXI wieku zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, a wszystko wygląda, jak wyjęte z bajki. A w tle Nowa Marchia, joannici, templariusze i sekrety II wojny światowej.
Audio
  • Trzcińsko-Zdrój cz. 1. (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Trzcińsko-Zdrój cz. 2. (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Trzcińsko-Zdrój cz. 3. (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Trzcińsko-Zdrój baszta
Trzcińsko-Zdrój basztaFoto: Marcin Czesyk

Bramy wjazdowe są dwie Chojeńska i Myśliborska, a baszt aż 28 o różnych kształtach wplecionych w wieniec murów. - 1500 metrów zachowane praktycznie w całości dookoła miasta - mówi Józef Szott ze Stowarzyszania Miłośników Ziemi Trzcińskiej.

Miasto miało to szczęście, że omijała je każda wojna i wszystko jest oryginalne. - Jedyna rzecz, jaka została zniszczona to kancelaria Adolfa Hitlera - uzupełnia Marcin Czesyk. Miasto stało się uzdrowiskiem, kiedy odkryto wokół niego złoża borowiny. W czasach przed II wojną światową było to jedno z prężniej rozwijających się uzdrowisk. Po wojnie decyzja polityczna uzdrowisko zostało zlikwidowane, a urządzenia wywieziono do Połczyna.

Katarzyna Fidek i Leszek Niedziela z fundacji Droga Lotha opowiadają, jak chcą uczynić z tej drogi szlak turystyczny. Zwłaszcza, że nie pokrywa się ze współczesnymi utwardzonymi drogami, wiedzie drogami polnymi, a często jest zarośnięta wśród pól i lasów.

O mieszkańcach, którzy po wojnie zasiedlili Trzcińsko-Zdrój opowiada Andrzej Krywalewicz. Ich losy opisał w książce "Śniadanie na rozstaju torów".

Helena Dura opowiada o regionalnych przysmakach działalności Koła Gospodyń Wiejskich ze Stołeczna.

W audycji również o bieganiu, sukcesach dziecięcego chóru, o działalności miejskiej biblioteki, akcji sadzenia drzew "Jedno dziecko=jedno drzewo", rozwoju turystyki rowerowej.

Posłuchaj dołączonych dźwięków.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Roman Czejarek, Grzegorz Frątczak

Goście: Józef Szott i Marcin Czesyk (Stowarzyszanie Miłośników Ziemi Trzcińskiej), Katarzyna Fidek i Leszek Niedziela (fundacji Droga Lotha), Piotr Mańczak (prywatne muzeum militariów 1914-1945), Zdzisław Iwanicki (Dom Pomocy Społecznej w budynku byłego uzdrowiska), Andrzej Krywalewicz (autor książki "Śniadanie na rozstaju torów"), Helena Dura (Koło Gospodyń Wiejskich ze Stołeczna), Monika (słuchaczka), Katarzyna Otoka, Emilia Ośmiałowska, Piotr Przytuła,  (III Charytatywny Bieg Mikołajkowy dla Łobuziaków), Marek Stanisławski (artysta malarz), Elżbieta Moska (instruktor śpiewu Trzcińskie Centrum Kultury oraz Studio Piosenki Cogito), Jolanta Sojka (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie), Regina Brzezińska (dyrektor Biblioteki Miejsko-Gminnej), Bartłomiej Wróbel (burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój)

Data emisji: 23.11.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00 

ag

Czytaj także

Turystyczna perła Otwock - młode miasto z ciekawą przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 16:01
Otwock otrzymał prawa miejskie w 1916 roku, ale nazwa Otwock istniała już przynajmniej od XV wieku. Otwock ma historię krótką, ale przejął miejscowości o wiekowych tradycjach. Tak jak przejął starą nazwę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" - radiowa Jedynka gościła w Sierpcu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 13:30
Roman Czejarek i Sława Bieńczycka odwiedzili kolejne wyjątkowe miejsce. Sierpc to jedno z najstarszych miast na Mazowszu, położone na dawnym bursztynowym szlaku. W audycji m.in. było o średniowiecznych początkach miasta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce", czyli radiowa Jedynka w Górze Kalwarii

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 12:00
Na początku była Góra i wieś rycerska, potem miała tam powstać Nowa Jerozolima. Kilka wieków później Góra Kalwaria była już znanym ośrodkiem religijnym mazowieckich Żydów. Dziś jest blisko 12-tysięcznym miastem z dużymi ambicjami, które czerpie z przeszłości, ale i odważnie patrzy w przyszłość.
rozwiń zwiń